Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 21 stycznia 2014, 10:30

autor: Góral

Franko 2 zmierza na PC. Rozpoczęto zbiórkę pieniędzy na kontynuację polskiej bijatyki

W serwisie crowdfundingowym Wspieram.to rozpoczęto zbiórkę pieniędzy na grę Franko 2 - kontynuację kultowej polskiej produkcji z 1994 roku. Twórcy potrzebują 34,5 tys. zł na dokończenie projektu, a wpłat można dokonywać już od złotówki. Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to premiera tytułu nastąpi w trzecim kwartale bieżącego roku na komputerach osobistych (Windows, MacOS, Linux).

W połowie 2013 roku informowaliśmy o nadchodzącej drugiej części kultowej polskiej gry Franko. Twórcy zamierzali wtedy zebrać środki na jej produkcję w serwisie crowdfundingowym Wspieram.to. Słowa dotrzymano i rozpoczęto zbiórkę pieniędzy na Franko 2 - by akcja zakończyła się sukcesem, koniecznym jest pozyskanie od fanów 34,5 tys. zł do 21 marca 2014 roku. Jeżeli chcecie dołożyć swoja cegiełkę, to możecie składać datki od złotówki wzwyż, jednak dostęp do pełnej wersji (premiera odbędzie się w trzecim kwartale bieżącego roku) otrzymają osoby, które wpłacą min. 15 zł (pierwszych 30 osób) lub 20 zł (oferta nielimitowana). Naturalnie dostępne są także inne opcje, w tym ta za 300 zł, gwarantująca m.in. dostęp do pudełkowej edycji, koszulki i innych gadżetów oraz spotkania z twórcami gry w Szczecinie.

Przy okazji zbiórki zdradzono sporo nowych informacji. Akcja Franko 2 rozgrywać ma się 20 lat po wydarzeniach znanych z „jedynki” i rozpocznie się w samolocie, którym Franko wracał do Polski z Anglii, gdzie pracował na zmywaku. Podczas przygody zwiedzimy różne miejsca, w tym Szczecin i będziemy ścigać nowego, tajemniczego wroga. Oprócz tytułowego bohatera, dostępna będzie jeszcze druga, nieujawniona postać.

Tytuł zaoferuje przynajmniej 10 głównych lokacji, kilka mniejszych (w tym samolot, stadion i autobus), a także rajd autem, przy czym nie wiadomo czy będzie to "Maluch", czy też "Czarna Wołga". Z racji, że będzie to chodzona bijatyka, nie zabraknie w niej mnóstwa przeciwników. Deweloperzy obiecują minimum 30 typów wrogów (krawaciarze, dresy, mohery, urzędasy, itd.), z których co najmniej 10 zaprojektują sami gracze.

Franko 2 ukaże się na komputerach osobistych.
Franko 2 ukaże się na komputerach osobistych.

Produkcja nie powstaje od zera, lecz jest już w pewnym stopniu ukończona. Twórcy mówią o mechanice gry gotowej w 70%, a pozostałe elementy (mapy, grafika, przerywniki filmowe, dialogi) stworzone są już w 20 – 30%. Co ciekawe, niektóre progi cenowe uprawniają do samodzielnego napisania rozmów Franko z postaciami NPC, a także zaprojektowania graffiti z własnym zdjęciem.

Nad grą pracują cztery osoby - Tomasz Tomaszek, Mariusz Pawluk (dwaj twórcy pierwszej odsłony), Przemysław Nogaj oraz Aleksandra Nazdraczew. Dodatkowo niektóre prace zlecane są innym osobom. Wbrew temu, co zapowiadano wcześniej, projekt najpierw trafi na komputery osobiste (Windows, MacOS, Linux), a dopiero później pojawi się na urządzeniach mobilnych (iOS i Android). Niewykluczone są także inne platformy sprzętowe. Wszystko zależy jednak od ilości pieniędzy, jakie uda się zebrać.

Jednym z elementów tego zestawu jest paprykarz „Franio”.
Jednym z elementów tego zestawu jest paprykarz „Franio”.

Nie pozostaje mi nic innego, jak odesłać wszystkich zainteresowanych na stronę zbiórki, na której znajdziecie więcej informacji na temat tego projektu oraz przekażecie swoje pieniądze. W tym miejscu warto także wspomnieć, że jeżeli akcja zakończy się fiaskiem, to Franko 2 najprawdopodobniej trafi do szuflady i poczeka na lepsze czasy.

Franko 2 - rozpoczęto zbiórkę pieniędzy na kontynuację polskiej gry - ilustracja #3
Franko 2 - rozpoczęto zbiórkę pieniędzy na kontynuację polskiej gry - ilustracja #4