Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 21 listopada 2022, 13:01

Forza zaniedbana? Twórcy pytają, gracze krytykują

Nowa ankieta na temat serii Forza dała graczom pretekst do narzekań na najnowszą odsłonę i zaniedbania ze strony twórców Forzy Horizon 5.

Źrodło fot. Playground Games | Xbox Games Studios.
i

Miłośnicy serii Forza mogą wziąć udział w kolejnej ankiecie przygotowanej przez studio Playground Games. W teorii powstała ona po to, aby zapytać graczy o zainteresowanie cyklem, jego najnowszą odsłoną oraz kolejną częścią. Na nieszczęście dla twórców fani nie dowierzają deweloperowi i krytykują zarówno kwestionariusz, jak i dotychczasowy rozwój Forzy Horizon 5.

Forza Horizon 5 po roku

Kiedy FH5 zadebiutowało rok temu, gra została przyjęta ciepło tak przez graczy, jak i recenzentów. Od tego czasu otrzymaliśmy sporo aktualizacji, w tym czternaście „serii” z nowymi autami.

Jednakże ostatnie uaktualnienia okazały się sporym rozczarowaniem. Najnowsze z nich sprawiło, że gra działa znacznie gorzej. Przejawia się to m.in. dłuższymi czasami ładowania, zawieszającym się menu, spadkami płynności animacji oraz Forzy Horizon 5 przy uruchamianiu.

Dodajmy do tego rozczarowujące auta z 14. serii oraz popsute mechaniki gry (w tym niedostępny dom aukcyjny) i łatwo zrozumieć, czemu wielu fanów nie jest zachwyconych FH5 w ostatnich tygodniach.

Brak komunikacji i zaległe problemy

Niestety narzekania nie dotyczą tylko ostatnich zmian. Fani skarżą się też, że zespół Playground Games zaniedbują kontakty ze społecznością. Dość wspomnieć, że studio nadal nie odniosło się do wielu problemów spowodowanych przez najnowszą aktualizację, nawet na oficjalnym koncie wsparcia technicznego Forzy na Twitterze.

Gracze zwracają też uwagę na zarzuty przewijające się od wielu miesięcy lub nawet od premiery. Na przykład na boty na poziomie trudności Niezwyciężony. Zawodnicy kierowani przez sztuczną inteligencję nie dają szans na zwycięstwo, do tego jawnie oszukując, na co gracze zwracali uwagę już rok temu (vide Reddit).

Podobnych zaległych usterek jest więcej, a choć część z nich jest w zasadzie drobna, sama ich liczba irytuje graczy.

Ankieta bez znaczenia

W teorii pojawienie się ankiety można by uznać za zapowiedź zmian w podejściu twórców. Sęk w tym, że pytania uwzględnione w kwestionariuszu nie bardzo pozwalają fanom na wyrażenie swojego rozczarowania ostatnimi niedoróbkami i brakiem zmian. Nie ma też opcji dokładnego opisania problemów.

Forza zaniedbana? Twórcy pytają, gracze krytykują - ilustracja #1
Fani szczerze wątpią, by po nowej ankiecie twórcy naprawili Forzę Horizon 5. Źródło: Playground Games | Xbox Games Studios.

Dlatego też, podobnie jak w przypadku wcześniejszych kwestionaruszy dla graczy Minecrafta oraz GTA Online, internauci nie wierzą, że nowa ankieta Playground Games cokolwiek zmieni w temacie rozwoju gry.

Wielu fanów podejrzewa, że tak naprawdę twórcy zbierają dane demograficzne na temat społeczności Forzy Horizon. Zdają się to potwierdzać ostatnie pytania z formularza, jak również fakt, że udział w ankiecie wymaga zezwolenia na przekazanie swoich prywatnych danych.

Warto zauważyć, że narzekania fanów niespecjalnie przekładają się na popularność Forzy Horizon 5, przynajmniej na Steamie. Pomijając pierwsze kilka tygodni po premierze, liczba graczy na platformie pozostaje w zasadzie niezmienna (via SteamDB), podobnie jak opinie użytkowników.

Jakub Błażewicz

Jakub Błażewicz

Grami wideo (i nie tylko wideo) zainteresowany od lat, ukończył polonistyczne studia magisterskie na Uniwersytecie Warszawskim pracą poświęconą tej właśnie tematyce. Przygodę z GOL-em rozpoczął w 2015 roku, pisząc w newsroomie growym, a następnie również filmowym i – o zgrozo! – technologicznym (nie zabrakło też udziału w encyklopedii gier). Zaczynał od platformówek i do dziś pozostaje ich wielkim fanem (w tym metroidvanii), ale wykazuje też zainteresowanie karciankami (także papierowymi), bijatykami, soulslike’ami i w zasadzie wszystkim, co dotyczy gier jako takich. Nie pytać o kwestie związane z grafiką – po kilku godzinach autor potrafi zachwycać się pikselowymi postaciami z gier pamiętających czasy Game Boya łupanego (jeśli nie starszymi).

więcej