Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 8 października 2017, 16:58

Forza Motorsport 5 wycofana z cyfrowej dystrybucji

Jeden z tytułów startowych konsoli Xbox One, Forza Motorsport 5, przechodzi na emeryturę. Gra została wycofana z cyfrowej dystrybucji, ale gracze, którzy już ją posiadają, nadal mają do niej dostęp.

Niecałe cztery lata – tylko tyle „żyła” gra Forza Motorsport 5. W nowym wpisie na blogu twórców Brain Ekberg ze studia Turn 10 zakomunikował, że 30 września produkcja została wysłana na emeryturę – nie można jej kupić w wersji cyfrowej, ze sprzedaży wycofano także wszystkie dodatki. Oczywiście osoby, które już mają w swej bibliotece ten tytuł, nie muszą się niczym martwić – działa on nadal tak samo.

A liczba posiadaczy Forzy Motorsport 5 w ostatnich dniach na pewno się zwiększyła, bo produkcja Turn 10 była dostępna za darmo dla posiadaczy subskrypcji Xbox Live Gold przez cały wrzesień. Nie znamy powodów decyzji deweloperów, ale nie jest to pierwsza odsłona cyklu, którą spotkał taki los – w październiku ubiegłego roku ze sprzedaży wycofano Forzę Horizon, czyli bardziej zręcznościowy spin-off.

Jeden ze sztandarowych tytułów startowych konsoli Xbox One odchodzi na emeryturę. - Forza Motorsport 5 wycofana z cyfrowej dystrybucji - wiadomość - 2017-10-08
Jeden ze sztandarowych tytułów startowych konsoli Xbox One odchodzi na emeryturę.

Trudno jednak powiedzieć, czy za produkcją studia Turn 10 ktokolwiek będzie tęsknić. To najmniej udana część serii, przyjęta przez recenzentów ciepło, ale bez zachwytu, jakie zwykły wywoływać poprzednie oraz następne odsłony. Przez pośpiech spowodowany presją, by zdążyć na premierę konsoli Xbox One, zdecydowanie zmniejszono liczbę samochodów, tras oraz lokacji, następnie dodanych w DLC. Taka polityka spotkała się ze stanowczą krytyką graczy, a zarzuty o okrojenie gry z zawartości przesłoniły najlepsze strony Forzy Motorsport 5: przepiękną grafikę, świetny model jazdy oraz sprytną sztuczną inteligencję. Następna, szósta część serii poprawiła te bolączki, a wydana niecały tydzień temu „siódemka” pomimo kontrowersji także zbiera solidne oceny. W takim wypadku deweloperzy rzeczywiście nie mogą liczyć na to, że Forza Motorsport 5 jeszcze cokolwiek na rynku zawojuje.

  1. Oficjalna strona internetowa serii Forza
  2. Recenzja gry Forza Motorsport 5 – sztandarowe wyścigi rozmienione na drobne