Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 27 grudnia 2011, 10:05

autor: Kono

Final Fantasy XIII-2 trzykrotnie mniej popularne od Final Fantasy XIII

Choć Final Fantasy XIII-2 dominowało w Japonii, to popularność najnowszej produkcji firmy Square Enix pozostawia relatywnie wiele do życzenia. Tytuł z gatunku jRPG sprzedaje się trzykrotnie gorzej niż poprzednik.

Popularność serii Final Fantasy w Japonii jest wielka. Potwierdzeniem tej tezy może być chociażby pierwsze miejsce Final Fanasy XIII-2 na cotygodniowej liście najlepiej sprzedających się gier w Kraju Kwitnącej Wiśni. Wygląda jednak na to, że do sukcesu Final Fantasy XIII sporo „dwójce” brakuje.

Przypomnijmy, że w zestawieniu obejmującym okres od 12 do 18 grudnia Final Fantasy XIII-2 sprzedało się w Japonii w nakładzie 524 tysięcy egzemplarzy w wersji na konsolę PlayStation 3 oraz około 10 tysięcy kopii na Xboksie 360. Rezultat ten jednak prezentuje się niezbyt okazale, jeśli porównamy go z wynikiem uzyskanym przez Final Fantasy XII, które w ciągu czterech dni od premiery zakupiło 1,5 miliona Japończyków. Oznacza to trzykrotnie większą popularność wydanego dwa lata temu jRPG-a.

Final Fantasy XIII-2 trzykrotnie mniej popularne od Final Fantasy XIII - ilustracja #1

Firma Media Create, zajmująca się publikacją wyników sprzedaży gier i konsol w Kraju Kwitnącej Wiśni, relatywny spadek popularności kolejnej odsłony serii Final Fantasy tłumaczy mniejszym zainteresowaniem przedstawicielek płci pięknej. Według danych japońskiej firmy, około 22 procent ankietowanych kobiet wyraziło zainteresowanie Final Fantasy XIII-2. W przypadku poprzedniej odsłony odsetek był większy i wynosił 31 procent. Ciężko jednak 10-procentowym spadkiem zainteresowania wśród kobiet tłumaczyć prawie trzykrotnie słabszą sprzedaż.

Final Fantasy XIII-2 to bezpośrednia kontynuacja Final Fantasy XIII, która została wydana dwa lata temu. Gra zaskarbiła sobie sympatię japońskich krytyków i otrzymała w prestiżowym magazynie Famitsu perfekcyjną notę (40/40). Tytuł ukaże się 3 lutego 2012 roku w Europie na PlayStation 3 oraz Xboksie 360.