Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 11 lutego 2016, 11:39

Dragon's Dogma: Dark Arisen najszybciej sprzedającą się grą pecetową firmy Capcom

Firma Capcom ma powody do zadowolenia. Wydawca właśnie pochwalił się, że konwersja Dragon's Dogma: Dark Arisen jest najszybciej sprzedającą się grą pecetową w jego dorobku.

Decyzja o skonwertowaniu Dragon’s Dogma na PC okazała się finansowym strzałem w dziesiątkę. - Dragon's Dogma: Dark Arisen najszybciej sprzedającą się grą pecetową firmy Capcom - wiadomość - 2016-02-11
Decyzja o skonwertowaniu Dragon’s Dogma na PC okazała się finansowym strzałem w dziesiątkę.

Firma Capcom kazała graczom pecetowym czekać długie lata na konwersję Dragon's Dogma: Dark Arisen, ale okazuje się, że wcale nie zniechęciło to potencjalnych nabywców. Wydawca właśnie pochwalił się, że jest to najszybciej sprzedająca się gra komputerowa w jego historii. Co więcej, pomimo niecałego miesiąca na rynku, produkcja wskoczyła już do trójki najpopularniejszych tytułów na PC, jakie korporacja kiedykolwiek miała w swojej ofercie. Pozostałe dwa to Dead Rising 3 i Resident Evil. Obecność dwóch świeżych projektów w zestawieniu pokazuje jak duży wpływ na poprawę pecetowych wyników Capcomu miało spopularyzowanie dystrybucji elektronicznej na tym rynku.

Nie znamy dokładnych wyników sprzedaży pecetowej wersji Dragon's Dogma: Dark Arisen. Serwis Steamspy szacuje je na około 250 tysięcy egzemplarzy. Wydawca przyznał, że tempo rozchodzenia się wydań konsolowych było szybsze, ale podkreślił, że ich premierom towarzyszyła duża kampania reklamowa, której zabrakło w przypadku edycji na PC.

Przypomnijmy, że Dragon's Dogma: Dark Arisen to RPG akcji, które w jeden zestaw łączy grę Dragon's Dogma z 2012 roku oraz dodatek Dark Arisen. Rozszerzenie nigdy nie ukazało się w samodzielnej formie i zamiast tego weszło rok później w skład ulepszonej edycji wersji podstawowej. Pecetowe wydanie oferuje m.in. przerobiony system sterowania, dopasowany do klawiatury i myszki, dodatkowe opcje graficzne, brak limitu wyświetlanych klatek na sekundę i wysoką stabilność działania.

  1. Recenzja gry Dragon's Dogma: Dark Arisen na PC - jak zabić smoka na klawiaturze i myszce?
  2. Dragon's Dogma: Dark Arisen – oficjalna strona gry
Dragon's Dogma: Dark Arisen najszybciej sprzedającą się grą pecetową firmy Capcom - ilustracja #3

Cieszymy się z sukcesu firmy Capcom, gdyż jest on w tym wypadku zasłużony. Dragon's Dogma: Dark Arisen to nie tylko wyśmienita gra, ale również sama konwersja nie pozostawia wiele do życzenia.

To drugie niestety wciąż nie jest standardem. Wystarczy wspomnieć niedawną pecetową wersję innego japońskiego RPG-a w postaci Tales of Symphonia, która okazała się kompletnym nieporozumieniem. Port ten jest niestabilny, wyświetla obraz w rozdzielczości 720p (bez względu na wybrane ustawienia), wolno wczytuje dane, nie oferuje wsparcia dla klawiatury i myszki, ma nałożony limit 30 klatek na sekundę i posiada wyjątkowo uciążliwy system zabezpieczeń.

Gracze pecetowi wielokrotnie pokazywali, że są w stanie docenić dobre konwersje nawet starych konsolowych gier. Dragon's Dogma: Dark Arisen jest tylko najnowszym tego przykładem. Kilka miesięcy temu firma Sega chwaliła się, że sprzedaż pecetowego Valkyria Chronicles przekroczyła pół miliona egzemplarzy, a od tego czasu liczba zakupionych egzemplarzy zwiększyła się do ok. 650 tys.