Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 13 lipca 2017, 12:30

Dota 2 – turniejowa pula nagród wyniesie ponad 20,8 mln dolarów

Kolejny raz pobito rekord sumy nagród pieniężnych przeznaczonych dla zwycięzców turnieju The International. Fani MOB-y Dota 2 znowu przeszli samych siebie i tym samym ustanowili światowy rekord w środowisku e-sportu.

Dota 2 to MOBA , której można nie śledzić, zupełnie jej nie rozumieć, a nawet z rozmysłem ignorować, ale i tak od czasu do czasu przypomni ona o swojej potędze całej społeczności graczy. Tym razem robi to, najzwyklej w świecie chwaląc się pulą nagród, jaka została przygotowana dla finalistów The International – największego dorocznego turnieju, w którym o prawa do pucharu zmaga się ścisła międzynarodowa śmietanka drużyn e-sportowych.

Wielka pieniężna bańka jest wynikiem jednego zabiegu twórców, czyli Battle Passa. - Dota 2 – turniejowa pula nagród wyniesie ponad 20,8 mln dolarów - wiadomość - 2017-07-16
Wielka pieniężna bańka jest wynikiem jednego zabiegu twórców, czyli Battle Passa.

Przejdźmy jednak do konkretów – Valve co roku pozwala fanom gry na dołożenie się do i tak znacznej sumy przeznaczonej dla triumfujących w zawodach zespołów. Rok w rok jakimś cudem udaje się także pobić rekord z poprzedniego finału. Jeśli zajrzymy na zmyślną stronę Dota 2 Prize Pool Tracker, możemy zobaczyć, że The International 2017 poprawił już o grube tysiące dolarów wynik z zeszłego roku. Aktualnie w puli znajduje się 20,8 mln dolarów, a gracze mają jeszcze miesiąc na kolejne datki. Jest to kwota o 1201% przekraczająca samodzielny wkład twórców gry, który wynosił „jedynie” 1,6 mln dolarów.

Porównanie zbiórek z ostatnich trzech lat wprawia w małe osłupienie.
Porównanie zbiórek z ostatnich trzech lat wprawia w małe osłupienie.

Jeśli od wielkich liczb nie kręci się Wam już w głowach, to przypomnijmy jeszcze historię turnieju. W 2016 suma całej zbiórki wyniosła ok. 20,7 mln, co już wtedy zostało ogłoszone absolutnie rekordową pulą nagród w świecie e-sportu. Zgadnijcie, komu został wyrwany wcześniejszy wpis w Księdze Rekordów Guinnessa. Otóż nikomu, bo w 2015 także należał on do Doty 2. Wówczas było to ok. 18,5 mln „zielonych”. Rok 2014 był już skromniejszy – skończyło się tylko na 10 milionach.

Skąd takie zainteresowanie datkami? Gracze oczywiście nie postępują w czysto altruistyczny sposób. W wewnętrznym sklepie tytułu dostępna jest specjalna oferta – Battle Pass. Przedmiot ten zyskuje kolejne poziomy w trakcie gry, ale można je też kupić za dodatkowe mikropłatności. Im wyższy poziom, tym bardziej elitarne nagrody, materiały kosmetyczne i inne dodatki otrzymają jego posiadacze. Każdy zakup wiąże się też z pewnym podziałem zysków: 25% kwoty trafia do puli nagród. Jak łatwo policzyć, sumaryczne wydatki społeczności tytułu na „przepustki bitewne” musiały więc przekroczyć 80 mln dolarów.

Sam turniej The International 2017 potrwa od 7 do 12 sierpnia i jak zwykle odbędzie się w KeyArena w Seattle. Bardzo możliwe, że zostanie tam pobity kolejny e-sportowy rekord, dotyczący ilości widzów śledzących kolejne mecze na żywo.