Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 30 grudnia 2021, 15:26

autor: Qskan

Ci polscy gracze zarobili najwięcej w 2021 roku

Portal esportsearnings.com dokonał finansowego podsumowania 2021 roku w e-sporcie. Z zestawienia dowiedzieliśmy się, którzy polscy gracze zarobili najwięcej w ciągu minionych 12 miesięcy.

TAK ZARABIALI POLSCY GRACZE:
  1. W sumie Polacy na turniejach w 2021 roku zdobyli ponad 2,7 mln dolarów.
  2. Najwięcej zarobił gracz Doty 2 Michał „Nisha” Jankowski – 746,6 tys. dolarów.
  3. Polska pod względem zarobków na turniejach uplasowała się na 17. miejscu.

To był pracowity rok dla polskich profesjonalnych graczy. Wiele turniejów, wzlotów, upadków, wielkich sukcesów i bolesnych porażek. Tu nasuwa się pytanie: którzy polscy e-sportowcy zarobili najwięcej w 2021 roku? Odpowiedzi dostarcza portal esportsearnings.com, który dokonał podsumowania zarobków branży pro-graczy. E-sportowcom nie żałowano pieniędzy – łącznie na wszystkich turniejach rozdano prawie 196,5 miliona dolarów.

Polacy na gamingowych salonach

Uwzględniono również polskich e-sportowców. Nasi rodacy w minionym roku łącznie zdobyli ponad 2,7 miliona dolarów, co plasuje Polskę na 17. miejscu pod względem ilości zarobionych pieniędzy podczas rozgrywek. Najwięcej uzbierali Chińczycy, przed Amerykanami i Rosjanami.

Przejdźmy do rankingu polskich graczy. W 2021 roku najlepiej zarabiającym gamerem był Michał „Nisha” Jankowski – zawodnik Teamu Secret w grze Dota 2 z zarobkami w wysokości 746,6 tys. Dolarów (około 3 mln 31 tys. Złotych). Polak w październiku wraz ze swoją drużyną zajął trzecie miejsce w prestiżowym turnieju The International. Co ciekawe, nawet ten imponujący wynik dał mu dopiero 57. pozycję na świecie.

Ci polscy gracze zarobili najwięcej w 2021 roku - ilustracja #1
Większość zarobków Nishy z tego roku pochodziła z The International.

Trzy kolejne miejsca w zestawieniu należą do trójki graczy Fortnite: Iwona „Setty" Zająca (185,5 tys. dol.), Macieja „teeq" Radzia (177,9 tys. dol.) i Michała „Kami" Kamińskiego. (174,5 tys. dol.). Zawodnicy są wciąż bardzo młodzi – najmłodszy Kami ma 16 lat, a Setty oraz teeq – 18.

Miejsca piąte oraz szóste przypadły dwójce, która zdaniem wielu osiągnęła w tym roku największy sukces spośród polskich e-sportowców. Mowa o Patryku „starxo" Kopczyńskim (99,7 tys. dol.) i Aleksandrze „zeek" Zygmuncie (88,3 tys. dol.) – graczom drużyny Acend, która wywalczyła mistrzostwo świata w Valorancie. Jednak ten wielki wyczyn pozwolił zająć im pozycje dopiero w środku najlepszej dziesiątki 2021 roku.

Przedstawiciele CS:GO zajęli siódmą i dziesiątą pozycję w zestawieniu. Są to Mateusz „mantuu” Wilczewski oraz Paweł „dycha” Dycha. Zawodnicy zdobyli odpowiednio 44 tysiące i 37,5 tysiąca dolarów.

W tym miejscu wspomnijmy o najlepiej zarabiającej polskiej pro-gamerce w 2021 roku. Jest nią streamerka znana z turniejów CoD: Warzone – IMAngelikaa. W minionych 12 miesiącach twórczyni zarobiła 33,8 tys. dolarów, co dało jedenaste miejsce w zestawieniu.

Arcymistrzowski akcent

Ciekawostką jest uplasowanie się na ósmym miejscu zestawienia polskiego szachowego arcymistrza – Jana-Krzystofa Dudy, z zarobkami w wysokości 40,9 tys. dolarów. Pojawienie się szachów w e-sportowej kategorii jest wynikiem popularyzacji turniejów przeprowadzanych w formie online. Dodajmy, że w rankingu nie brano pod uwagę pieniędzy, które Duda wygrał podczas zawodów rozgrywanych przy prawdziwych szachownicach.

W najlepszej dziesiątce zabrakło graczy League of Legends; na dziewiątym miejscu uplasował się jednak Mateusz „Alanzq" Jasiński (40 tys. dol.) – gracz Legends of Runeterra, karcianki osadzonej w świecie LoL-a. Alanzq we wrześniu wygrał pierwsze mistrzostwa świata, a otrzymana nagroda dała mu tak wysokie miejsce w zestawieniu.

Należy mieć w pamięci, że e-sportowcy mają także wypłacane pensje w klubach i organizacjach, których barwy reprezentują, a turniejowe wiktorie stanowią jedynie część ich zarobków. Tym samym polskim graczom należą się gratulacje; trzymamy kciuki, by nachodzący rok był jeszcze lepszy.