Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 3 kwietnia 2013, 21:39

autor: Kamil Zwijacz

Disney zamyka LucasArts. Anulowano gry Star Wars 1313 i Star Wars: First Assault

Korporacja Lucasfilm poinformowała, że firma LucasArts została zmieniona na... licencję. Fizycznie deweloper i wydawca gier wideo już nie istnieje, a nadchodzące projekty w postaci gier Star Wars 1313 i Star Wars: First Assault anulowano.

Pod koniec października zeszłego roku korporacja Disney wykupiła Lucasfilm, wraz z wszystkimi markami i podległymi dywizjami, w tym LucasArts. Dość szybko okazało się, że najbardziej na tym interesie ucierpią gracze, gdyż firma postanowiła skupić się na mniejszych produkcjach i łatwym zarobku. Dzisiaj z przykrością muszę poinformować, że LucasArts istnieje już tylko na papierze, a gry Star Wars 1313 i Star Wars: First Assault zostały anulowane.

Pracownicy LucasArts zostali zwolnieni. - Disney zamyka LucasArts. Anulowano gry Star Wars 1313 i Star Wars: First Assault - wiadomość - 2013-04-03
Pracownicy LucasArts zostali zwolnieni.

”Po ocenieniu naszej pozycji na rynku gier, postanowiliśmy zmienić LucasArts na model licencyjny, minimalizując ryzyko firmy, jednocześnie osiągając szersze portfolio gier z uniwersum Star Wars (…) Rezultatem tych zmian są zwolnienia w całej firmie. Jesteśmy wdzięczni i dumni z utalentowanego zespołu, który tworzył nasze nowe tytuły” – napisano w oficjalnym oświadczeniu.

Mówiąc w skrócie – LucasArts istnieje już tylko na papierze. Firma będzie korzystać z usług innych deweloperów, a stworzone w ten sposób gry, opierające się na marce Star Wars, oznaczane będą nazwą normalnie nieistniejącej już dywizji. Serwis Kotaku donosi, że pracę straciło około 150 osób, a gry Star Wars 1313 i Star Wars: First Assault zostały anulowane.

Sytuacja jest trochę szokująca, jednak można się było tego spodziewać od jakiegoś czasu. Na początku marca informowaliśmy o problemach Star Wars 1313. Kilka dni później pojawiły się doniesienia o Star Wars: First Assault, którego los również był niepewny. Cóż, szkoda, 1313 było jedną z większych niespodzianek zeszłorocznych targów E3 i jawiło się jako kawał naprawdę porządnej gry.

Star Wars 1313 zostało anulowane.

Z drugiej strony warto zauważyć, że firma od lat nie robiła dobrych gier. Porządne Star Wars Jedi Knight: Jedi Academy z 2003 roku zrobiło Raven Software. Star Wars: Battlefront z 2004 roku spłodziło Pandemic Studios. Star Wars: Knights of the Old Republic to produkcja BioWare. Jedynie chyba pierwsza część Star Wars: The Force Unleashed okazała się być dobrym projektem. Możliwe więc, że biznes oparty na licencjonowaniu produktów wyjdzie nam jednak na zdrowie. Kto wie czy dzięki temu posunięciu nie otrzymamy więcej gier o znacznie lepszej jakości, niż takie Kinect Star Wars.

Przy okazji warto przypomnieć, że to nie pierwsze, dzisiejsze informacje o zwolnieniach. Po południu pisaliśmy o zmniejszeniu liczby etatów w High Moon Studios i Square Enix. Chyba wystarczy już tych redukcji zatrudnienia na najbliższy tydzień.

LucasArts zostało założone w 1982 roku. Do najbardziej znanych gier, które ukazały się pod skrzydłami tej firmy należą: Maniac Mansion, The Secret of Monkey Island, Star Wars: Battlefront czy też Star Wars: Knights of the Old Republic. Ostatnie produkcje firmy – Star Wars: The Force Unleashed II i Kinect Star Wars – okazały się kiepskimi grami, których sprzedaż była poniżej oczekiwań.