Filmomaniak.pl Newsroom Filmy Seriale Obsada Netflix HBO Amazon TvFilmy
Wiadomość filmy i seriale 31 października 2012, 10:23

Disney kupuje Lucasfilm i zapowiada nowe filmy z serii Gwiezdne Wojny

Korporacja Disney wykupiła za 4 mld dolarów firmę Lucasfilm i wszystkie posiadane przez nią marki, w tym Gwiezdne Wojny. Nowy właściciel zapowiedział już kolejną filmową trylogię i obiecuje większą liczbę gier osadzonych w tym uniwersum.

Saga Gwiezdnych Wojen powiększy się o przynajmniej trzy nowe filmy.  - 2012-10-31
Saga Gwiezdnych Wojen powiększy się o przynajmniej trzy nowe filmy.

Branża rozrywkowa właśnie przeżyła prawdziwe trzęsienie ziemi. Firma Disney za ponad 4 miliardy dolarów kupiła całe imperium Lucasfilm, wliczając w to odpowiedzialną za gry dywizję LucasArts. Jednym z pierwszych skutków tej transakcji jest ogłoszenie planów wyprodukowania przynajmniej trzech nowych filmów osadzonych w świecie Gwiezdnych Wojen. Pierwszy z nich trafi do kin w 2015 roku i Disney chce, aby kolejne odcinki sagi pojawiały się co 2-3 lata.

  1. Lucasfilm - strona oficjalna
  2. Star Wars – oficjalna strona marki Gwiezdnych Wojen

Ojciec cyklu, czyli George Lucas, pozostanie konsultantem i przygotował już zalążki fabuł, które posłużą do produkcji przyszłych filmów, ale sprzedaż Lucasfilm jest dla niego sposobem na udanie się na emeryturę. Przyszłość całej marki kształtować będą już inni ludzie.

Rodzi się pytanie, jaki wpływ sprzedanie Lucasfilm będzie miało na naszą branżę. Podczas konferencji dla inwestorów stwierdzono, że w planach jest udzielanie licznych licencji innym firmom na produkcję nowych gier osadzonych w uniwersum Gwiezdnych Wojen. W najbliższej przyszłości Disney zamierza samodzielnie opracowywać przede wszystkim tytuły mobilne i społecznościowe. Natomiast duże projekty na konsole i pecety mają być tworzone głównie przez innych wydawców. Nie oznacza to jednak końca LucasArts. Przedstawiciel studia stwierdził, że produkcja Star Wars 1313 przebiega bez żadnych zakłóceń.

Disney kupuje Lucasfilm i zapowiada nowe filmy z serii Gwiezdne Wojny  - ilustracja #2 Najcenniejszą marką Lucasfilm są oczywiście Gwiezdne Wojny, ale Disney stał się również właścicielem serii o przygodach Indiany Jonesa. Na powrót słynnego archeologa na srebrny ekran nie ma raczej co liczyć, gdyż prawa do filmowego cyklu wciąż posiada wytwórnia Paramount. Całkiem możliwe jednak, że doczekamy się wreszcie nowych wysokobudżetowych gier opartych na tej licencji.

Doktor Jones nie miał w ostatnich latach szczęścia do interaktywnych adaptacji. Na rynek trafiły co prawda dwie odsłony LEGO Indiana Jones oraz przeglądarkowe Adventure World: An Indiana Jones Game, ale nie były to produkcje, które mogłoby zadowolić oddanych fanów marki. W 2005 roku zapowiedziano na konsole PlayStation 3 i Xbox 360 grę Indiana Jones and the Staff of Kings. Niestety, ostatecznie projekt został skasowany i zamiast tego pod tym samym tytułem wydano niskobudżetową produkcję przeznaczoną na PlayStation 2, Nintendo Wii oraz konsole przenośne.