Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 1 września 2011, 12:52

autor: Jakub "Taven" Wencel

Darmowy Star Trek Online jeszcze w tym roku

Za rozgrywkę w Star Trek Online niedługo nie zapłacimy ani grosza. Tytuł pod koniec bieżącego roku stanie się zupełnie darmowy.

Star Trek Online, pierwsza gra MMORPG osadzona w świecie słynnego serialu science-fiction Star Trek, stanie się zupełnie darmowa pod koniec tego roku kalendarzowego. O planach nowego wydawcy tytułu, Perfect World Entertainment, podczas konferencji z inwestorami firmy opowiedział jej prezes, Kelvin Lau.

Lau ujawnił, że twórcy Star Trek Online, studio Cryptic, od jakiegoś czasu pracują nad modelem finansowym free-to-play, który miałby być zastosowany właśnie w przypadku ich ubiegłorocznego MMORPG. Decyzję Perfect World Entertainment prezes firmy tłumaczył przede wszystkim większym potencjałem rynkowym, jakim dysponowałaby produkcja w wersji zupełnie darmowej w Stanach Zjednoczonych i Chinach.

Darmowy Star Trek Online jeszcze w tym roku - ilustracja #1

Decyzja firmy nie dziwi, szczególnie, że Star Trek Online nie spełniło pokładanych w grze finansowych oczekiwań, spotykając się z raczej chłodnym odbiorem ze strony graczy i recenzentów. Tytuł dołączy tym samym do Champions Online – pozycji także sygnowanej logiem Cryptic, a która od stycznia tego roku nie wymaga już płatnych subskrypcji. W efekcie przyczyniło się to do wzrostu jej popularności, a liczba aktywnych użytkowników gry wzrosła dziesięciokrotnie.

Przyjęcie modelu free-to-play w przypadku Champions Online było wewnętrzną decyzją Cryptic, ale za losy Star Trek Online odpowiada już wyłącznie Perfect World Entertainment. Studio zostało całkowicie wykupione przez chiński koncern w maju tego roku.

Star Trek Online miało swoją premierę na komputery osobiste 2 lutego ubiegłego roku. Tytuł był długo oczekiwaną, pierwszą próbą przeniesienia na grunt MMORPG uniwersum bijącego niegdyś rekordy popularności serialu telewizyjnego i kontynuującego jego wątki cyklu filmów. Gracz przenosił się w grze do wirtualnej wersji wszechświata XXV wieku. Uczestniczący w zabawie mogą badać nowe galaktyki, brać udział w pojedynczych potyczkach lub zakrojonych na większą skalę działaniach wojennych, czy wreszcie wykonywać zadania dla jednej z dostępnych frakcji.