Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 7 stycznia 2010, 12:44

autor: omadaha

Czy Final Fantasy XIII będzie ostatnią klasyczną odsłoną serii?

Według informacji podanych przez szefa studia Square Enix, Final Fantasy XIII może okazać się ostatnią odsłoną serii wykonaną w stylu jaki znamy od ponad 20 lat. Ponadto ekipa pracująca nad tym tytułem być może już wkrótce zerwie z cyklem FF i przystąpi do tworzenia nowego projektu.

Według informacji podanych przez szefa Square Enix, Final Fantasy XIII może okazać się ostatnią odsłoną serii wykonaną w stylu jaki znamy od ponad 20 lat. Ponadto ekipa pracująca nad tym tytułem być może już wkrótce zerwie z cyklem FF i przystąpi do tworzenia nowego projektu.

Yoichi Wada – dyrektor generalny firmy, oświadczył w wywiadzie dla serwisu Edge , że „dopiero się okaże" czy wewnętrzne studio firmy będzie nadal tworzyć gry w stylu Final Fantasy po wydaniu trzynastej odsłony tej serii. Nie wykluczone, że zajmie się tym jakiś zewnętrzny zespół deweloperski.

Zdaniem Wady „Zespół, który był zaangażowany w tworzenie Final Fantasy XIII, powinien w następnej kolejności zająć się tworzeniem gier nowej generacji”.

Ponadto, choć w wywiadzie nie pojawiają się żadne konkretne informacje o planach firmy na przyszłość, deklaracja Wady może być traktowana jako zapowiedź planowanych zmian. Dyrektor firmy oświadczył: „Oczekuje się iż Square Enix zaoferuje coś nowego i naprawdę uważam, że zespół Final Fantasy może stworzyć coś zupełnie innego”. Można więc wywnioskować, że firma będzie starała się zerwać z tradycyjnymi rozwiązaniami w swoich przyszłych produktach i zaoferować odbiorom całą gamę nowych pomysłów. Prawdopodobnie tyczy się to również Final Fantasy.

Czy Final Fantasy XIII będzie ostatnią klasyczną odsłoną serii? - ilustracja #1
Yoichi Wada – dyrektor generalny Square Enix

Zapytany o ocenę sytuacji po premierze FF XIII w Japonii oraz oczekiwania względem premiery w Europie i Ameryce Wada odpowiedział: „Wierzę, że Final Fantasy XIII będzie wyjątkowe i że zostanie dobrze przyjęte przez publiczność”.

Należy w tym miejscu przypomnieć, że Final Fantasy XIII miało swoją premierę w Japonii 16 grudnia 2009, a fani pragnący nabyć najnowszą odsłonę serii czekali na otwarcie sklepów w długich kolejkach . FF XIII w cztery dni udało się wskoczyć na piąte miejsce listy najlepiej sprzedających się gier w kraju Kwitnącej Wiśni z wynikiem 1,5 miliona sprzedanych egzemplarzy.

Dobre wyniki sprzedaży Final Fantasy wraz z sukcesem gry Dragon Quest IX na DS-a, która zajęła pierwsze miejsce w rankingu, pozwoliły firmie Square Enix na odniesienie spektakularnego sukcesu w 2009 roku.

O tym czy Final Fantasy XIII odniesie sukces także w Europie i Ameryce przekonamy się dopiero w marcu kiedy to gra zostanie wydana na PlayStation 3 i Xboksa 360. Być może od tego jak tytuł ten odebrany zostanie na Starym Kontynencie i w Stanach Zjednoczonych zależeć będzie przyszłość całej serii.