Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gramynawynos.pl 31 lipca 2011, 09:18

Chantelise - A Tale of Two Sisters - premiera i demo niezależnego japońskiego RPG

Znana z zeszłorocznego niezależnego przeboju Recettear: An Item Shop's Tale ekipa Carpe Fulgur przetłumaczyła kolejną japońską perełkę. Chantelise - A Tale of Two Sisters właśnie trafiło do sprzedaży w serwisach dystrybucji elektronicznej. Udostępniono również wersję demonstracyjną gry.

Znane z zeszłorocznego  Recettear: An Item Shop's Tale studio Carpe Fulgur wypuściła kolejną grę, czyli Chantelise - A Tale of Two Sisters. To japońskie RPG dostępne jest już w sprzedaży na popularnych serwisach dystrybucji elektronicznej. Dla niezdecydowanych przygotowano ponadto demo.  

Japonia powszechnie jawi się jako rynek kompletnie zdominowany przez konsole. Niewiele osób wie, że w kraju tym istnieje również bardzo aktywna społeczność deweloperów niezależnych, tworzących głównie z myślą o pecetach. Do niedawna jedynym sposobem na zagranie w ich produkcje była nauka japońskiego. Od pewnego czasu sytuacja zaczęła sie jednak powoli poprawiać. W zeszłym roku zespół Carpe Fulgur wypuścił angielską wersję Recettear: An Item Shop's Tale. Było to urocze RPG, w którym wcielaliśmy się we właścicielkę sklepiku z przedmiotami – takiego, jaki odwiedza przed zejściem do lochów większość bohaterów tego typu gier. Recettear okazał się sporym sukcesem i w ciągu kilku miesięcy udało się sprzedać ponad 100 tysięcy egzemplarzy. Liczba ta jest kilkukrotnie większa niż to, co japońskim twórcom (studiu EasyGameStation) uzyskali we własnym kraju przez trzy lata od premiery.

Uzyskane środki pozwoliły Carpe Fulgur przekształcić się w profesjonalną firmę i rozpocząć prace nad kolejnym tłumaczeniem. Wybór padł Chantelise - A Tale of Two Sisters, czyli wcześniejszy projekt EasyGameStation. Gra opowiada historię dwóch sióstr. Młodsza z nich imieniem Chante pewnej nocy wymknęła się d pobliskiego lasu, gdzie siłą pradawnej magii została przeobrażona w małego elfa. Jej starsza siostra, czyli Elise, zrobi teraz wszystko, by przywrócić ją do pierwotnej postaci. Obie dziewczyny wyruszają więc na pełną niebezpieczeństw wyprawę.

Chantelise to zręcznościowe RPG, w którym akcję obserwujemy zza pleców kierowanej przez nas Elise. Starsza z sióstr specjalizuje się w walce bronią białą, natomiast Chante służy jej jako wsparcie dzięki swoim zdolnościom magicznym. Japoński pierwowzór miał premierę w 2006 roku, co w połączeniu z faktem, że jest to produkcja niewielkiego niezależnego zespołu sprawia, że grafika nikogo raczej niż zachwyci poziomem technicznym. Stylistyka anime powoduje jednak, że przyjemnie się na nią patrzy, a dodatkową zaletą są niskie wymagania sprzętowe, dzięki którym gra ruszy nawet na słabych notebookach.

Chantelise - A Tale of Two Sisters można nabyć w obniżonej o 10% cenie  7,19 euro (w przeliczeniu niecałe 29 złotych) na serwisach Steam i Gamersgate. Dostępna jest również wersja demonstracyjna

Chantelise - A Tale of Two Sisters ­– pobierz demo