Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 23 listopada 2010, 10:30

autor: Sarge

CD Projekt o sposobie walki z piractwem Wiedźmina 2

Już teraz przewiduje się, że Wiedźmin 2: Zabójcy Królów będzie sprawcą najbardziej spektakularnej premiery polskiej gry, jaka kiedykolwiek miała miejsce. To niesie niestety także spore ryzyko równie dużej skali piractwa, ale okazuje się, że CD Projekt ma już plan walki z tym zjawiskiem.

Już teraz przewiduje się, że Wiedźmin 2: Zabójcy Królów będzie sprawcą najbardziej spektakularnej premiery polskiej gry, jaka kiedykolwiek miała miejsce. To niesie niestety także spore ryzyko równie dużej skali piractwa, ale okazuje się, że CD Projekt ma już plan walki z tym zjawiskiem.

CD Projekt o sposobie walki z piractwem Wiedźmina 2 - ilustracja #1

Marcin Iwiński, jeden z założycieli firmy, w wywiadzie dla serwisu Eurogamer zdradził, że już podpisywane są specjalne umowy z firmami prawniczymi i spółkami ścigającymi serwisy torrentowe. W związku z tym mieszkańcy kilku dużych państw ściągający nielegalnie grę mogą się spodziewać listu od takich podmiotów informującego o konieczności zapłacenia kary za złamanie prawa.

Oczywiście jej wartość byłaby dużo wyższa od standardowej ceny Wiedźmina 2 w sklepie, co ma odstraszyć wielu ludzi planujących nielegalne pobranie tego tytułu. Jednocześnie zaznaczono, że obecnie CD Projekt jest na etapie rozmów na ten temat i firma nie jest jeszcze zdecydowana, na jak dużą skalę chce przeprowadzić cały proces. Mimo wszystko, ryzyko wystąpienia wyżej opisanej sytuacji będzie istniało.

Trzeba przyznać, że jest to dość oryginalny sposób na walkę z piractwem. Przypomnijmy, że twórcy zrezygnowali z kontrowersyjnych zabezpieczeń DRM, na które skarżyli się nawet posiadacze oryginalnych egzemplarzy wielu tytułów korzystających z tego systemu. Pozostaje zatem pytanie, czy pogróżki o wysyłaniu listów wymierzających karę będą wystarczającą przestrogą dla piratów? Trzymamy kciuki za to, by operacja zakończyła się jak największym sukcesem.

CD Projekt o sposobie walki z piractwem Wiedźmina 2 - ilustracja #2

Najwyraźniej jednak popyt na legalne wersje jest duży, bowiem właśnie ogłoszono, że w pierwszy weekend po uruchomieniu przedpremierowej sprzedaży, w samej Polsce złożono niemal 4500 zamówień na Kolekcjonerską Edycję Wiedźmina 2. Warto przypomnieć, że jej nakład na nasz kraj wynosi dokładnie 9999 egzemplarzy – jest więc niemal pewne, że zostanie on w pełni wyczerpany. Dla porównania, nakład podobnego wydania pierwszej części Wiedźmina wynosił u nas łącznie ok. 3000 sztuk.

Wiedźmin 2: Zabójcy Królów ukaże się na rynku 17 maja 2011 roku w wersji na komputery osobiste. Twórcy zaznaczają, że bardzo chcieliby przenieść swoje dzieło również na konsole, ale póki co oficjalnie takie edycje nie zostały potwierdzone. Niedawno poznaliśmy też minimalne wymagania tego tytułu – po szczegóły zapraszamy do tej wiadomości.