Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 4 marca 2012, 14:01

Benoit Sokal, czyli twórca serii Syberia, wrócił do Microids

Fani wspaniałej serii Syberia mają nowe powody do optymizmu. Okazuje się, że twórca dwóch pierwszych części, Benoit Sokal, został zatrudniony przez Microids, czyli firmę tworzącą trzecią odsłonę cyklu.

Benoit Sokal, czyli twórca serii Syberia, wrócił do Microids - ilustracja #1
Benoit Sokal

Nikogo chyba nie trzeba przekonywać, że Benoit Sokal swoje najlepsze gry stworzył będąc w firmie Microids. To wtedy powstało Amerzone i przede wszystkim wspaniały cykl Syberia. Próżniejsze projekty tego artysty, wyprodukowane pod szyldem White Birds, nie spotkały już się z tak ciepłym przyjęciem. Fani Sokala mają teraz jednak nowe powody do optymizmu. Na oficjalnym koncie facebookowym Microids pojawiła się informacja, że twórca powrócił na łono tej firmy i pracuje już nad nowymi tytułami.

Benoit Sokal, czyli twórca serii Syberia, wrócił do Microids - ilustracja #2

Ostatnie miesiące obfitowały w dobre wieści dla fanów przygodówek. Wpierw zapowiedziano Cognition: An Erica Reed Thriller - grę przy tworzeniu której bierze udział Jane Jensen, czyli twórczyni cyklu Gabriel Knight. Następnie studiu Double Fine, gdzie pracują takie legendy jak Ron Gilbert (Maniac Mansion, dwie pierwsze odsłony serii Monkey Island) i Tim Schafer (Grim Fandango, Full Throttle, Day of the Tentacle), udało się dzięki Kicksterterowi zdobyć fundusze na wyprodukowanie nowej gry przygodowej.

Warto przypomnieć, że Microids pracuje obecnie nad trzecią częścią Syberii III. Krótko po ujawnieniu tego projektu, jego twórcy zdradzili, że starają się nakłonić Benoita Sokala do współpracy. Jak widać, wysiłki te zakończyły się ostatecznie sukcesem. To bardzo dobra nowina dla wszystkich fanów serii. Jednym z najważniejszych elementów tego cyklu była wspaniała pod względem artystycznym oprawa graficzna i niesamowity klimat. Odtworzenie tych cech bez udziału Sokala byłoby chyba niemożliwe.

Przypomnijmy, że Benoit Sokal to belgijski artysta komiksowy, który najbardziej znany jest jednak jako twórca przygodówek. Sławę przyniosły mu trzy tytuły wyprodukowane z firmą Microids, czyli Amerzone i dwie odsłony cyklu Syberia. Zwłaszcza ta ostatnia seria odniosła spory sukces i wpisała się złotymi głoskami do historii gatunku. Po ukończeniu prac nad drugą Syberią Sokal opuścił Microids by założyć własne studio o nazwie White Birds. Zespół ten stworzył następnie m.in. Paradise, Sinking Island, Nikopol oraz Crime Scene.

Benoit Sokal, czyli twórca serii Syberia, wrócił do Microids - ilustracja #3
Syberia pozostaje najpopularniejszą grą Benoita Sokala.

Niestety, żaden z projektów White Birds nie odniósł sukcesu na miarę Syberii i w rezultacie w zeszłym roku studio zostało zamknięte. W rezultacie skasowano również ciekawie zapowiadającą się przygódkę Aquarica, która miała być najbardziej ambitnym projektem w historii tego zespołu.