Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS5 XSX PS4 Xbox One Switch Andro iOS

Gry wieloosobowe wykorzystujące wspólny ekran PSP

W przypadku wspólnego ekranu gracze nie łączą się z siecią – lokalną ani internetową – bo rozgrywka toczy się na jednej konsoli czy komputerze. Dwoje lub więcej graczy bierze udział w zabawie równocześnie, lecz ekran nie zostaje podzielony – wszystkie kontrolowane przez graczy postacie (bądź pojazdy czy cokolwiek innego) są widoczne w oknie gry. Ta forma multiplayera występuje najczęściej w bijatykach, platformówkach (np. seria LEGO), symulatorach sportowych i kooperacyjnych grach akcji z widokiem izometrycznym.

Tekken 6
Tekken 6

Bijatyki 24 listopada 2009

Kolejna odsłona popularnej bijatyki, a zarazem pierwsza, która została wydana nie tylko na konsoli z rodziny PlayStation. Fabuła Tekkena 6 nawiązuje do wydarzeń z części piątej. Nowym antagonistą jest Jin Kazama, prawnuk Jinpachiego Mishimy, który objął dowództwo nad Mishima Zaibatsu. Na jego drodze do osiągnięcia władzy absolutnej stoi jedynie organizacja G Corporation, dowodzona przez jego ojca. Wkrótce ogłoszona zostaje szósta edycja turnieju King of Iron Fist Tournament. W Tekken 6 możemy wcielić się w jednego z ponad czterdziestu wojowników, w tym niemal wszystkich występujących w Tekken 5: Dark Resurrection, a także ośmiu nowych. Każda z postaci ma własny styl, bazujący na prawdziwych sztukach walki, i wymaga stosowania odmiennych taktyk. Do innowacji należą m.in. możliwość parowania ataków z wyskoku, korzystania w walce z przedmiotów oraz Rage System, który pozwala się wybronić przed nieuchronną porażką. Pojedynki toczą się na różnorodnych trójwymiarowych arenach, które mogą ulegać zniszczeniu podczas starć.

PSP

FIFA 14
FIFA 14

Sportowe 24 września 2013

Sportowa symulacja rozgrywek piłki nożnej, będąca zarazem 21. pierwszą odsłoną cyklu FIFA. Gra wyprodukowana została przez studio deweloperskie EA Canada. Zgodnie z utartym schematem serii, gracze mają okazję pokierować zawodnikami ulubionych drużyn, tocząc mecze piłkarskie z żywymi przeciwnikami lub komputerową sztuczną inteligencją. Baza danych w FIFA 14 zawiera informacje o 15 tysiącach piłkarzy grających w kilkudziesięciu ligach na całym świecie, w tym również w polskiej Ekstraklasie. W porównaniu z wcześniejszymi grami z cyklu, 14-tka wprowadza kilka istotnych zmian w rozgrywce, w tym udoskonalony system fizyki piłki. Wersje gry adresowane na platformy Xbox One i PlayStation 4 korzystają ponadto z nowego silnika Ignite (zastosowanego także w NHL 25), zapewniającego znakomitej jakości oprawę wizualną.

PSP

Castlevania: The Dracula X Chronicles
Castlevania: The Dracula X Chronicles

Akcji 23 października 2007

Castlevania: The Dracula X Chronicles stanowi kolejną część bestsellerowej serii, przybliżającej entuzjastom elektronicznej rozrywki od 1986 roku temat walki z wampirami i innymi przerażającymi kreaturami rodem z horrorów. Jest to właściwie drugi remake gry Akumajo Dracula X Chi no Rondo.

PSP

WWE SmackDown vs. Raw 2011
WWE SmackDown vs. Raw 2011

Sportowe 26 października 2010

Kolejna część popularnej serii podejmującej temat wrestlingu. Pozwala ona wcielić się w jednego z zawodników znanych z prawdziwych aren uczestnicząc w kolejnych walkach z innymi zawodnikami.

PSP

WWE All Stars
WWE All Stars

Sportowe 29 marca 2011

Gra traktująca o zmaganiach na ringu w dyscyplinie zwanej wrestlingiem. Podejmuje ona luźno temat tego sportu i jest skierowana przede wszystkim do ludzi nastawionych na dobrą zabawę, nie zwracających zbyt dużej uwagi na odwzorowanie realizmu w tego typu produkcjach.

PSP

UEFA Euro 2008
UEFA Euro 2008

Sportowe 18 kwietnia 2008

UEFA Euro 2008 to oficjalna gra sportowa Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej, rozgrywanych w 2008 roku w Austrii i Szwajcarii. Tytuł wyprodukowany został przez zajmujące się rozwojem futbolowej serii FIFA studio deweloperskie EA Canada i pod względem zastosowanych rozwiązań bazuje na grze FIFA 08. Gracze mogą poprowadzić jedną 53 europejskich drużyn narodowych począwszy od etapu kwalifikacji, aż do finałowego meczu turnieju w Wiedniu.

PSP

Burnout Dominator
Burnout Dominator

Wyścigi 6 marca 2007

Kolejna poboczna odsłona popularnej serii wyścigowej Burnout, przygotowana specjalnie dla posiadaczy sprzętu firmy Sony (konsole PlayStation 2 i PlayStation Portable) przez wewnętrzne studia koncernu EA. W porównaniu z poprzednimi częściami cyklu, Burnout Dominator jest pozycją nietypową, w której po raz pierwszy zabrakło jednego ze znaków rozpoznawczych serii, czyli trybu Crash. Zamiast tego twórcy przygotowali jednak cztery całkiem nowe formy zabawy, takie jak Maniac Mode, Drift Challenge, Near Miss Challenge oraz Burnout Challenge. Powróciła także wycofana w trójce opcja burnout, polegająca na aktywowaniu dopalacza po naładowaniu specjalnego paska energii (nabijanego poprzez wykonywanie niebezpiecznych manewrów). Na potrzeby Burnout Dominator przygotowano stosunkowo niewiele, bo tylko 12, tras, umiejscowionych w 8 zakątkach świata. W grze zabrakło też sieciowego trybu multiplayer, a jedyną formą zabawy wieloosobowej jest opcja rywalizacji na wspólnym/podzielonym ekranie.

PSP

Worms: Open Warfare
Worms: Open Warfare

Strategiczne 22 marca 2006

Ludzie z brytyjskiej firmy Team17 postanowili w niniejszym dziele powrócić do głębokiej przeszłości cyklu Worms, ponieważ zrezygnowali z całkowicie trójwymiarowego środowiska (między innymi Worms 4: Mayhem) i ponownie zaserwowali graczom płaską komiksową oprawę graficzną niczym w Worms: Armageddon.

PSP

Virtua Tennis 3
Virtua Tennis 3

Sportowe 20 marca 2007

Virtua Tennis 3 to kolejna część popularnej serii symulacji gry w tenisa ziemnego. Cykl ów został zapoczątkowany w 2000 roku i jest doskonale znany m.in. użytkownikom konsoli Dreamcast i PlayStation 2.

PSP

Legends of War: Patton's Campaign
Legends of War: Patton's Campaign

Strategiczne 20 października 2010

Pierwsza część nowej serii gier strategiczno-taktycznych przeznaczonych na konsole przenośne. Jako tytułowy generał Pattona prowadzimy amerykańskich żołnierzy przeciwko siłom nazistów. Wpierw kompletujemy własną armię, a następie z jej pomocą rozgrywamy bitwy w systemie turowym.

PSP

Worms: Open Warfare 2
Worms: Open Warfare 2

Strategiczne 31 sierpnia 2007

Worms: Open Warfare 2 to strategia turowa, należąca do popularnego cyklu, traktującego o zaciętym konflikcie tytułowych różowych robaczków.

PSP

Ape Academy 2
Ape Academy 2

Towarzyskie 29 września 2006

Ape Academy 2 to produkcja stanowiąca zbieraninę wielu mini-gierek. Jest to bezpośrednia kontynuacja tytułu wydanego w 2005 roku. Za produkcję oraz wydanie gry odpowiedzialne jest studio Sony.

PSP

Street Fighter Alpha: Warriors' Dreams
Street Fighter Alpha: Warriors' Dreams

Bijatyki 14 sierpnia 2008

Kontynuacja słynnej serii bijatyk firmy Capcom, zrealizowana w tradycyjnym widoku 2D. Do rywalizacji staje tym razem 10 wojowników, w tym zarówno ci znani z poprzednich odsłon cyklu, jak i całkiem nowi. W grze znacznie poprawiono oprawę graficzną i wprowadzono kilka modyfikacji w modelu walki, takich jak możliwość blokowania w powietrzu i specjalne kombinacje ciosów tzw. Alpha Combos.

PSP

Buzz! Quiz World
Buzz! Quiz World

Towarzyskie 17 grudnia 2009

Kolejna część cyklu Buzz!. Wcielamy się w postać uczestnika teleturnieju, odpowiadając na pytania dotyczące otaczającego nas świata. W porównaniu z poprzednimi odsłonami nastąpiło poszerzenie opcji personalizacji rozgrywki. Przygotowano też oczywiście potężny zestaw nowych zagadnień.

PSP

Hot Pixel
Hot Pixel

Zręcznościowe 22 stycznia 2007

Za powstanie Hot Pixel odpowiada francuska firma zSlide. To tytuł, który udostępnia graczom ponad 200 mini-gierek związanych ze skaterami, grafficiarzami i innymi subkulturami rozwijającymi się w wybetonowanych środowiskach wielkich metropolii.

PSP

KAZooK!
KAZooK!

Towarzyskie 20 października 2006

KAZooK! to pozycja z gatunku gier imprezowych, czyli kompilacja ponad 30 różnych mini-gier, umożliwiających szybką i wciągającą rozrywkę z przyjaciółmi. Celem gracza jest wygrywanie wybraną postacią we wszystkich dostępnych konkurencjach.

PSP

NBA Street Showdown
NBA Street Showdown

Sportowe 26 kwietnia 2005

NBA Street Showdown to kolejna, tym razem ‘kieszonkowa’, odsłona konsolowej serii NBA Street. Podobnie, jak poprzednie części, także Showdown jest czysto zręcznościową symulacją ulicznej koszykówki, oferującą przy tym pełną gamę drużyn ligi NBA, z aktualnymi składami i strojami włącznie.

PSP

5-in-1 Arcade Hits
5-in-1 Arcade Hits

Zręcznościowe 30 czerwca 2010

Zestaw kilku dość prostych, ale mimo wszystko całkiem grywalnych minigierek. Twórcy pakietu przygotowali takie atrakcje jak Pasjans, Arkanoid, puzzle, czy chociażby grę w bilard. Część z tych propozycji ma także tryb rozgrywki wieloosobowej. Na uwagę zasługuje bardzo przyjemne i stonowane opracowanie graficzno-muzyczne.

PSP

Extreme Pinball
Extreme Pinball

Zręcznościowe 28 stycznia 2010

Symulator pinballa. Szybka rozgrywka oferuje fanom odbijania stalowej kulki cztery zróżnicowane stoły: Rock Fantasy, Medieval Knights, Urban Chaos i Monkey Mayhem.

PSP

Street Fighter Alpha 2
Street Fighter Alpha 2

Bijatyki 4 czerwca 2009

Druga odsłona sub-serii Street Fighter Alpha, stanowiącej kontynuację bestsellerowego cyklu dwuwymiarowych bijatyk firmy Capcom. W grze powraca galeria postaci, znanych z pierwszej części serii, choć pojawia się też kilka nowych. Twórcy wprowadzili także szereg modyfikacji do znanej z pierwowzoru mechaniki walki.

PSP

Vertigo
Vertigo

Zręcznościowe 15 marca 2011

Stworzona przez zespół Icon Games kontynuacja gry Spinout, stanowiąca oryginalne połączenie zręcznościówki i gry logicznej. Gracze przejmują kontrolę nad Xorberem – olbrzymią kulą, którą prowadzą z punktu A do punktu B po zawieszonych w powietrzu platformach, po drodze omijając liczne pułapki i przeszkody. W Vertigo pojawiają się zróżnicowane warianty rozgrywki, stworzone zarówno z myślą o zabawie w pojedynkę, jak i o współzawodnictwie z innymi graczami. Trybom Arcade oraz Practice towarzyszy zatem wieloosobowy Time Trial, wariacja na temat piłki nożnej – Xorb Football, będący odmianą kręgli Xorb Bowling oraz Death Match. Całość rozgrywa się na 54 trójwymiarowych etapach, odmiennych pod względem stopnia skomplikowania i estetyki, gdzie do celu prowadzi zazwyczaj więcej niż jedna droga – odnajdywanie skrótów jest zatem kluczem do sukcesu. Ponadto, zmagania urozmaicają różnorodne power-upy oraz modyfikacje, mające bezpośredni wpływ na cechy kuli.

PSP

NFL Street 2 Unleashed
NFL Street 2 Unleashed

Sportowe 21 marca 2005

NFL Street 2 Unleashed stanowi kieszonkowy wariant gry, przenoszącej futbol amerykański ze stadionów na ulice wielkich miast. Naturalnie autorzy niniejszego produktu uzyskali oficjalną licencję słynnej profesjonalnej ligi rodem ze Stanów Zjednoczonych, więc na panoramicznym ekranie ciekłokrystalicznym konsoli PlayStation Portable oglądamy wirtualne odwzorowania prawdziwych zawodników, specjalizujących się w bieganiu za jajowatą piłką.

PSP

Pinball Hall of Fame: The Williams Collection
Pinball Hall of Fame: The Williams Collection

Zręcznościowe 26 lutego 2008

Pinball Hall of Fame: The Williams Collection to pozycja, należąca do gatunku pinballowych symulacji. Stanowi ona de facto kontynuację gry, wydanej w roku 2004. Poza samym odbijaniem metalowej kuleczki flipperami, niniejszy produkt oferuje swoim użytkownikom również możliwość zapoznania się z historią jednej z czołowych firm, produkujących m.in. stoły do pinballa.

PSP

Eclosion
Eclosion

Zręcznościowe prace wstrzymane

Zręcznościowa strzelanka w realiach sci-fi, będąca arcade’owym shoot’em up z widokiem z góry. Jako wysłannik państwa Altas stajemy do walki z setkami przeciwników, zdobywając przy tym liczne bonusy. Świetne efekty świetlne, klimatyczna oprawa dźwiękowa oraz tryb kooperacji czynią tytuł atrakcyjnym i wartym polecenia.

PSP