Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 18 lutego 2010, 11:01

autor: Jacek "Keii" Kielak

Nowe sterowniki ATI Catalyst z obsługą profili gier

Na stronie AMD pojawiły się sterowniki ATI Catalyst, oznaczone numerem 10.2 przeznaczone dla systemów Microsoftu. Warto zaznaczyć, że niosą one ze sobą bardzo ważne zmiany dla graczy.

Na stronie AMD pojawiły się sterowniki ATI Catalyst, oznaczone numerem 10.2 przeznaczone dla systemów Microsoftu. Warto zaznaczyć, że niosą one ze sobą bardzo ważne zmiany dla graczy.

Najnowsze drivery dostępne są w wersjach na Windowsa XP, 7 i Vistę (32 i 64 bitowych) oraz obsługują karty graficzne z serii ATI Radeon HD 2400 oraz wyższe.

ATI w 10.2 wprowadza nowe rozwiązanie - profile gier w osobnym pliku, umożliwiające poprawę obsługi nowych tytułów. W zamierzeniu mają one znacząco wpłynąć na wydajność gier oraz zmniejszyć ilość błędów związanych z wyświetlaniem grafiki. Idea jest bardzo prosta, mianowicie ATI będzie się starać udostępniać do ściągnięcia ze swojej strony plik .exe z najnowszym profilem gry jak najszybciej to możliwe i ewentualnie aktualizować go w miarę potrzeby. Jest to warta odnotowania różnica w stosunku do zwykłej linii sterowników Catalyst, pojawiających się 12 razy w roku. Znaczyć należy jednak, że profile dostępne będą jedynie na konfiguracjach obsługujących technologię ATI CrossFireX.

Ponadto technologię Eyeinfinity, pozwalającą wyświetlać obraz na wielu monitorach, wzbogacono o obsługę CrossFireX, co pozwoli na znaczny wzrost wydajności. Użytkownicy wykorzystujący ATI CrossFireX posiadający karty z serii ATI Radeon HD 5700 lub wyższej zapewne docenią również dodanie obsługi PowerPlay, która zmniejszy zużycie prądu kart, kiedy te nie są wykorzystywane w 100%.

Jeśli chodzi o wzrost wydajności w grach, to Colin McRae: DiRT 2 odnotuje w przypadku sterowników 10.2 i kart z rodziny ATI Radeon HD 5970, ATI Radeon HD 5800 i ATI Radeon HD 5700 wzrost o 8%. Z kolei w BattleFoge przy wykorzystaniu kilku kart ATI Radeon HD 5870 w konfiguracji CrossFire możemy spodziewać się przyspieszenia o 6%, a w The Chronicles of Riddick: Assault on Dark Athena, gdy używamy karty ATI Radeon HD 5970, 4%. Benchmark Ungine Heaven również chodzi znacząco lepiej niż przy wcześniejszych wersjach sterowników.

Ostatnia nowość w sterownikach 10.2 to dodanie możliwości przesyłania dźwięku za pomocą DisplayPort.

ATI Catalyst 10.2 dostępne są do pobrania tutaj, a pod tym adresem znajdziecie pełną dokumentację techniczną.

Warto wspomnieć jeszcze o trzech głównych zmianach, które według ATI znajdą się w wersji 10.3 driverów. Dodana zostanie obsługa stereoskopowego obrazu 3D, do czego potrzebny będzie oczywiście odpowiedni ekran o częstotliwości odświeżania 120 Hz. Do tego zwiększona zostanie ilość opcji konfiguracyjnych podczas wykorzystywania wielu monitorów, co ma umożliwić lepsze dostosowanie obrazu w zależności od ich pozycji. Jest też dobra wiadomość dla właścicieli laptopów – ATI obiecuje co miesiąc aktualizować sterowniki dla kart z serii ATI Mobility Radeon HD 2000 i wyższych.