Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 14 września 2011, 10:50

autor: Marcin "Sarge" Skierski

Data premiery PlayStation Vita w Japonii i lista tytułów startowych. Bateria starczy na 3-5 godzin zabawy [news zaktualizowany]

Firma Sony zorganizowała konferencję prasową tuż przed oficjalnym rozpoczęciem targów Tokyo Game Show. Ujawniono na niej m.in. datę premiery przenośnej konsolki PlayStation Vita w Japonii oraz listę tytułów startowych.

Firma Sony ujawniła datę premiery przenośnej konsolki PlayStation Vita. Niestety, termin dotyczy tylko Japonii. Informację podano na konferencji prasowej zorganizowanej przed oficjalnym rozpoczęciem targów Tokyo Game Show.

Potwierdziły się wcześniejsze doniesienia, jakoby nowa platforma miała zadebiutować w Kraju Kwitnącej Wiśni jeszcze w tym roku. Nastąpi to dokładnie 17 grudnia (przyjmowanie zamówień przedpremierowych rozpocznie się 15 października), co pozwoli koncernowi wykorzystać najbardziej gorący, przedświąteczny okres. Nie ujawniono konkretnych dat dotyczących zachodnich rynków, ale przedstawiciele Sony już wcześniej potwierdzali, że Amerykanie i Europejczycy doczekają się konsolki w przyszłym roku.

Data premiery PlayStation Vita w Japonii i lista tytułów startowych. Bateria starczy na 3-5 godzin zabawy [news zaktualizowany] - ilustracja #1

Oficjalna cena PlayStation Vita w Japonii została ustalona na poziomie 24 980 jenów (ok. 325 dolarów) za wersję Wi-Fi oraz 29 980 jenów (ok. 390 dolarów) za 3G. Dla porównania, na Zachodzie sprzęt kosztować będzie odpowiednio 249$/249€ (ok. 1000 złotych) oraz 299$/299€ (ok. 1200 złotych). Firma Sony zaznaczyła, że taki pułap spotkał się z „pozytywnym przyjęciem ze strony użytkowników”.

W dniu japońskiego debiutu do sklepów trafi 26 gier, a na „okres premierowy” w sumie szykowanych jest ok. 100 produkcji. Niestety, nie pokuszono się o uściślenie przedziału czasowego. Pełna lista tytułów startowych prezentuje się następująco:

 1. BlazBlue: Continuum Shift Extend
 2. Project N.O.E.L.S.
 3. Fish On
 4. Dynasty Warriors Next
 5. WipEout 2048
 6. Ultimate Marvel vs. Capcom 3
 7. Lord of Apocalypse
 8. F1 2011
 9. Ninja Gaiden Sigma
 10. Army Corpse of Hell
 11. Michael Jackson: The Experience
 12. Shinobido 2: Tales of a Ninja
 13. Virtua Tennis 4
 14. Uncharted: Golden Abyss
 15. Hot Shots Golf 6
 16. Gyokugen Dasshutsu Adv: Zennin Shiboudesu
 17. Dream Club Zero Portable
 18. Disgaea 3: Return
 19. Dark Quest: Alliance
 20. Ridge Racer
 21. Tales of Innocence
 22. Gravity Daze
 23. Metal Gear Solid HD
 24. FIFA 12

Można z dużą dozą prawdopodobieństwa założyć, że większość z powyższych gier ukaże się także w dniu premiery w Europie. Co więcej, do tego czasu deweloperzy powinni przygotować jeszcze więcej pozycji, co niezwykle optymistycznie wróży oficjalnemu startowi systemu na Starym Kontynencie.

UAKTUALNIENIE: Firma Sony ujawniła, że bateria PlayStation Vita pozwoli na 3-5 godzin nieprzerwanej zabawy w grach. Konsolka wytrzyma nieco dłużej, jeśli wykorzystamy jej inne multimedialne możliwości – dla odtwarzania filmów będzie to ok. 5 godzin, podczas gdy muzyki posłuchamy przez 9 godzin. Pełne naładowanie baterii zajmie 2 godziny i 40 minut, gdy PlayStation Vita działa w trybie gotowości.

 1. Oficjalna strona internetowa PlayStation Vita