36. Gry Zręcznościowe
Wielka Encyklopedia Gier GRYOnline.pl
Strona 36. Najpopularniejsze gry z gatunku zręcznościowe.
Gry zręcznościowe. Gatunek wymagający szczególnej sprawności manualnej. Produkcje te inaczej zwane są grami arcade. Głównym zadaniem gracza jest dotarcie do wyznaczonego celu lub pokonanie przeciwników, wykazując się przy tym sprawnym kontrolowaniem prowadzonej postaci lub pojazdu. Zręcznościówki zazwyczaj pozbawione są fabuły lub występuje ona w postaci szczątkowej. Do tej kategorii należą m.in. popularne platformówki.
Wyszukaj gatunek/tematykę gry ?
Przeszukaj Encyklopedię po gatunkach i tagach. Każda gra ma jeden główny gatunek: Akcji, Bijatyki, Logiczne, Przygodowe, RPG, Sportowe, Strategiczne, Symulacje, Towarzyskie, Wyścigi, Zręcznościowe. Możesz wyszukać wiele tagów oraz wybrać gry na konkretne plaftormy i szeregować wyniki według ocen lub daty wydania.

Lucidity
Zręcznościowe 7 października 2009
Urocza gra logiczno-zręcznościowa, w której pomagamy małej Sophie przedostać się przez kolejne poziomy będące w rzeczywistości jej snami i marzeniami.

Pac-Man World 2
Zręcznościowe 19 marca 2002
Udany remake świetnej gry logiczno-zręcznościowej, którą uwielbiają miliony osób na całym świecie. Autorzy programu przygotowali w pełni trójwymiarowe środowisko rozgrywki. Podczas zmagań trafimy do sześciu różnorodnych krain, w których zadaniem Pac-Mana jest oczywiście „zjadanie” żółtych kulek oraz skuteczne omijanie przeciwników.

Hugo: CannonCruise
Zręcznościowe 30 września 2004
Następna gra zręcznościowa z sympatycznym, tytułowym trollem w roli głównej, dedykowana dzieciom i młodzieży. Gracz pomaga głównemu bohaterowi prowadzić łódź, zmierzającą do błękitnej pustyni, na której to spoczywa korona władzy.

de Blob 2: The Underground
Zręcznościowe 22 lutego 2011
Sequel nietypowego połączenia trójwymiarowej platformówki i gry logicznej. Głównym „bohaterem” de Blob 2: The Underground jest kula farby, która dotykając poszczególnych obiektów w okolicy, przemalowuje je na wybrany kolor.

Boulder Dash XL
Zręcznościowe 13 lipca 2011
Odświeżona wersja klasycznej gry logiczno-zręcznościowej, która bawiła posiadaczy pierwszych komputerów osobistych. W grze wcielamy się w bohatera zbierającego klejnoty w podziemnych labiryntach. Przeróbka zawiera znacznie lepszą grafikę i mnóstwo poziomów – część z nich to zupełnie nowe kreacje.

Mojo!
Zręcznościowe 26 sierpnia 2003
Mojo! w pewnych założeniach przypomina nieco wiekowego już Arkanoida oraz znany hit z PlayStation, zatytułowany Kula World. Zadanie, postawione przed graczem, jest stosunkowo proste - naszym celem jest zbicie widocznych na trójwymiarowej planszy klocków.

Zool
Zręcznościowe 21 kwietnia 1993
Zool to przykład pełnokrwistej platformówki, stworzonej przez koncern Gremlin Graphics w kooperacji z producentem znanych lizaków Chupa Chups. Głównym zadaniem gracza, który wcieli się w rolę tytułowego bohatera (zwanego również Ninją z wymiaru N) jest doprowadzić do uwolnienia bliżej niezidentyfikowanego świata spod jarzma obrzydliwych stworów.

South Park
Zręcznościowe 2 marca 1999
Czwórka doskonale znanych fanom serialu South Park bohaterów podejmuje się obrony miasteczka przed zmutowanymi indykami, zabójczymi krowami, ożywionymi zabawkami i innymi niebezpieczeństwami z Kosmosu. Zrealizowana przez firmę Acclaim Entertainment gra z gatunku pierwszoosobowych strzelanin odznacza się dużą dawką humoru i specyficzną oprawą wizualną.

Capcom Classics Collection Remixed
Zręcznościowe 21 marca 2006
Capcom Classics Collection Remixed jest kolejną kompilacją klasycznych pozycji elektroniczno-rozrywkowych, stworzonych przez słynną dalekowschodnią korporację. W niniejszym pakiecie znalazły się między innymi gry 1941, Captain Commando i Strider.

Mario vs. Donkey Kong (2004)
Zręcznościowe 19 listopada 2004
Mario vs Donkey Kong to klasyczna platformówka z naciskiem położonym na zręcznościowe elementy, którą można uznać za... sequel stareńkiego jak świat Donkey Kong’a, gdy mającej na karku ponad 20 lat.

Star Wars: Rebel Assault
Zręcznościowe 12 kwietnia 1993
Star Wars: Rebel Assault to jeden z niewielu powodów, dla których warto było w 1993 roku zaopatrzyć się w odtwarzacz płyt CD. Chociaż ten zrealizowany z wielkim rozmachem „rail shooter” trudno nazwać programem wybitnym, trzeba uczciwie przyznać, że niegdyś szokował, zwłaszcza tym co można było zobaczyć na ekranie.

Rocky Mountain Trophy Hunter
Zręcznościowe 1 sierpnia 1999
Rocky Mountain Trophy Hunter jest grą łowiecką, w której gracze mogą ruszyć na polowanie w górzystych terenach Alaski, Kolorado i Kanady. Deweloperzy z firmy WizardWorks zadbali o realizm łowów, w tym naturalnie zachowujące się zwierzęta oraz zmienne warunki pogodowe. Do dyspozycji wirtualnych myśliwych oddano zróżnicowany arsenał broni, w którym oprócz tradycyjnych strzelb znaleźć można m.in. łuk i rewolwer.

BeyBlade: Super Tournament Battle
Zręcznościowe 24 września 2003
Zręcznościowa gra akcji oparta na licencji popularnego animowanego serialu telewizyjnego BeyBlade. Zabawa polega na uczestnictwie w turnieju, gdzie mierzą się mistrzowie operowania bączkami. Istotną rolę odgrywa system ulepszeń ekwipunku pozwalający zmodyfikować bączki na ponad 170 sposobów.

SlamTilt Resurrection
Zręcznościowe 6 lutego 2000
Symulator pinballa w realistycznej grafice 3D z możliwością gry na dwóch dopracowanych plastycznie stołach: Night of the Demon oraz The Pirate.

Gry i zabawy dla dzieci
Zręcznościowe 20 września 2004
Gry i zabawy dla dzieci to zestaw czterech gier edukacyjnych, w których najmłodsi użytkownicy komputera towarzyszą znanym i bardzo lubianym na całym świecie bohaterom (Piotruś Pan, Robin Hood, Guliwer, etc.), a także obserwują ich niezwykłe wyczyny.

Hugo: W Kosmosie
Zręcznościowe 14 kwietnia 2003
Gra przeznaczona dla dzieci. Tym razem komputerowy przyjaciel dzieci, troll Hugo zabiera je na wspaniałą przygodę z astronomią, kolorową i pełną ciekawych wydarzeń wycieczkę, w czasie której razem będą się bawić i uczyć.

Pinball Dreams
Zręcznościowe 4 grudnia 1993
Pierwszy komputerowy pinball z prawdziwego zdarzenia, zaskakujący zarówno perfekcyjną konstrukcją stołów, jak i rozbudowanymi opcjami konfiguracyjnymi.

Atlantis: The Lost Empire - The Lost Games
Zręcznościowe 28 maja 2001
Zestaw czterech gier zręczościowo-logicznych opartych o fabułę filmu animowanego Atlantis the Lost Empire wytwórni Disney Entertainment.

Boulder Dash: Treasure Pleasure
Zręcznościowe 12 września 2003
Boulder Dash: Treasure Pleasure to kolejna część legendarnej zręcznościowo-logicznej serii, zapoczątkowanej w 1984 roku pod sztandarem firmy First Star Software i zadedykowanej wówczas kilku mikrokomputerom domowym.

Donald Duck: Quack Attack
Zręcznościowe 2 grudnia 2000
Donald Duck: Quack Attack to zręcznościowa gra 3D dla najmłodszych, w której główną postacią jest kaczor Donald, dobrze znany z kreskówek Disneya. W grze Donald musi uratować Daisy porwaną przez złego czarnoksiężnika.

Beach Head 2002
Zręcznościowe 28 września 2002
Kolejna odsłona totalnej strzelanki - Beach Head. Gracze ponownie mogą stać się jednoosobową armią i przeciwstawić się zaciekłym atakom wroga.

Lew Leon
Zręcznościowe 21 stycznia 1998
Rodzinna gra zręcznościowo-przygodowa przeznaczona dla osób w każdym wieku, nawiasem mówiąc jedna z pierwszych profesjonalnych polskich gier komputerowych. Jej tematem jest wielka przygoda tytułowego Lwa, który podróżuje po wyspach Lwiego Archipelagu w poszukiwaniu skradzionej przez spiskowców korny.

Lonely Mountains: Downhill
Zręcznościowe 23 października 2019
Lonely Mountains: Downhill to zręcznościówka, w której musimy zjeżdżać na rowerze po stokach gór. Mapy mają otwartą strukturę, pozwalając nam swobodnie wybierać trasę. Produkcja stawia na efektowną zabawę i nie próbuje realistycznie symulować kolarstwa górskiego.

Klopsiki i Inne Zjawiska Pogodowe
Zręcznościowe 11 września 2009
Cloudy with a Chance of Meatballs to gra powstała na podstawie filmu animowanego o tym samym tytule. Gracz wciela się w postać młodego naukowca, który nieco namieszał z kontrolą pogody. W rezultacie miasteczko dosłownie zalewają opady żywności.