38. Gry Zręcznościowe
Wielka Encyklopedia Gier GRYOnline.pl
Strona 38. Najpopularniejsze gry z gatunku zręcznościowe.
Gry zręcznościowe. Gatunek wymagający szczególnej sprawności manualnej. Produkcje te inaczej zwane są grami arcade. Głównym zadaniem gracza jest dotarcie do wyznaczonego celu lub pokonanie przeciwników, wykazując się przy tym sprawnym kontrolowaniem prowadzonej postaci lub pojazdu. Zręcznościówki zazwyczaj pozbawione są fabuły lub występuje ona w postaci szczątkowej. Do tej kategorii należą m.in. popularne platformówki.
Wyszukaj gatunek/tematykę gry ?
Przeszukaj Encyklopedię po gatunkach i tagach. Każda gra ma jeden główny gatunek: Akcji, Bijatyki, Logiczne, Przygodowe, RPG, Sportowe, Strategiczne, Symulacje, Towarzyskie, Wyścigi, Zręcznościowe. Możesz wyszukać wiele tagów oraz wybrać gry na konkretne plaftormy i szeregować wyniki według ocen lub daty wydania.

Heavenly Bodies
Zręcznościowe 7 grudnia 2021
Heavenly Bodies to skupiona na zabawie fizyką gra zręcznościowo-logiczna dla jednego lub dwóch graczy, w której osadzenie akcji w przestrzeni kosmicznej sprawia, że nawet najprostsze zadania stanowią wyzwanie (i powód do śmiechu).

Biped
Zręcznościowe 26 marca 2020
Kooperacyjna gra platformowo-logiczna opierająca się na prawach fizyki. W Biped wcielamy się w dwójkę dwunożnych minirobotów, którzy muszą ściśle współpracować, by pokonać liczne przeszkody. Grę stworzyło niezależne NEXT Studios.

Demon's Tilt
Zręcznościowe 6 grudnia 2019
Utrzymana w gotyckiej stylistyce gra zręcznościowa typu pinball. Oprócz zdobywania punktów, w trakcie zabawy w Demon’s Tilt zajmujemy się walką z przeciwnikami i wykonywaniem opcjonalnych zadań. Za grę odpowiada studio Wiznwar.

Trash Sailors
Zręcznościowe 16 grudnia 2021
Polska gra action-adventure z elementami survivalu i roguelike’a, w której wcielamy się w żeglarzy przemierzających zatopiony świat w poszukiwaniu skrawka suchego lądu. W Trash Sailors można grać w pojedynkę, jednak tytuł stworzono z myślą o 4-osobowej kooperacji.

Pitfall 3D: Beyond the Jungle
Zręcznościowe 28 lutego 1998
Kolejna odsłona popularnej serii platformówek zapoczątkowanej w 1982 roku. Tym razem gra została przygotowana w pełnym 3D i oferuje szereg typowych dla gatunku wyzwań logiczno-zręcznościowych.

Bugs Bunny: Lost in Time
Zręcznościowe 31 maja 1999
Gra Bugs Bunny: Lost in Time bazuje na licencji kreskówek należących do rodziny tzw. Zwariowanych melodii (ang. Looney Toones) wytwórni Warner Bros. Jest to klasycznie zrealizowana platformówka 3D. Akcję obserwujemy z kamery TPP, a zabawa polega na eksplorowaniu trójwymiarowych map, unikaniu przeszkód i walce z przeciwnikami.

Shinobi (1988)
Zręcznościowe 3 maja 1988
Kultowa gra akcji firmy SEGA, która królowała w salonach gier pod koniec lat 80. XX wieku. Gracz wciela się w rolę tytułowego mistrza wschodnich sztuk walki, którego zadaniem jest rozbicie siatki terrorystycznej.

Yooka-Laylee i Niemożliwe Legowisko
Zręcznościowe 8 października 2019
Druga odsłona zapoczątkowanej w 2017 roku serii od studia Playtonic Games. Yooka-Laylee and the Impossible Lair jest określane przez twórców mianem „hybrydowej platformówki”, gdyż etapy, w których akcję obserwujemy z boku, występują tu obok w pełni trójwymiarowych poziomów. Tym razem zadaniem tytułowych bohaterów jest pokonanie złowrogiego Capitala B.

Senran Kagura Peach Ball
Zręcznościowe 9 lipca 2019
Senran Kagura Peach Ball to kolejna część przygód dziewczyn ninja, które wskutek nieszczęśliwego wypadku postrzegają siebie jako zwierzęta. Zadaniem gracza jest przywrócić im normalną postać - poprzez granie w pinball.

Muse Dash
Zręcznościowe 15 czerwca 2018
Przystępna i kolorowa produkcja łącząca klasyczną grę muzyczno-rytmiczną z dwuwymiarową platformówką typu runner. Na potrzeby Muse Dash autorzy ze studia PeroPeroGames przygotowali dziesiątki utworów reprezentujących rożne gatunki muzyczne.

Commander Keen in Keen Dreams
Zręcznościowe 1 stycznia 1991
Commander Keen in Keen Dreams to gra platformowa będąca poboczną odsłoną serii przygód o genialnym ośmiolatku Billym „Commanderze Keenie” Blazie. Podobnie jak w przypadku pozostałych części za produkcję odpowiada studio id Software.

The King's Bird
Zręcznościowe 23 sierpnia 2018
Dynamiczna, ale pozbawiona walki platformówka, w której wcielamy się w bohaterkę przemierzającą fantastyczny świat. Główną atrakcją The King’s Bird jest możliwość szybowania – w ten sposób błyskawicznie się przemieszczamy i omijamy liczne pułapki. Tytuł przykuwa uwagę również za sprawą unikalnej oprawy graficznej.

Evergate
Zręcznościowe 18 sierpnia 2020
Gra platformowa z elementami przygodowymi, w której trafiamy do zaświatów. Wcielając się w młodą duszę imieniem Ki, w trakcie zabawy przemierzamy baśniową, choć pełną niebezpieczeństw krainę, starając się odzyskać utracone wspomnienia bohaterki.

The Binding of Isaac: Afterbirth+
Zręcznościowe 3 stycznia 2017
Drugi dodatek do gry The Binding of Isaac: Rebrith, opracowany przez studio Nicalis. Rozszerzenie wprowadza dziesiątki unikalnych przedmiotów tworzących niekiedy zaskakujące kombinacje, nowe monstra czekające na pokonanie i opisujący je specjalny bestiariusz, a także bonusowe pokoje składające się na przepastny labirynt. Ponadto, add-on zawiera wyższy poziom trudności oraz dodatkowy rozdział historii, a całości dopełnia kolejna grywalna postać i pięć unikalnych wyzwań.

LocoRoco Remastered
Zręcznościowe 9 maja 2017
Zremasterowana wersja logiczno-zręcznościowej platformówki 2D, która ukazała się pierwotnie w 2006 roku na handheldach PlayStation Portable. Zadaniem gracza jest tu potrząsanie fragmentami wirtualnego świata, aby w ten sposób przetaczać w wybrane miejsca sympatycznych, kulistych bohaterów. Niezbędna jest jednak przy tym spora doza ostrożności, pozwalająca na unikanie przygotowanych przez twórców pułapek i pomyślne zaliczanie kolejnych, zróżnicowanych etapów.

DISTANT
Zręcznościowe jeszcze nie ogłoszona
Gra platformowa, w której gracz przemierza pastelowy, oniryczny świat, starając się powstrzymać jego zagładę. Rozgrywka opiera się na eksploracji otoczenia, przeskakiwaniu z platformy na platformę, unikaniu rozmaitych przeszkód terenowych i na rozwiązywaniu nieskomplikowanych zagadek środowiskowych.

The Disney Afternoon Collection
Zręcznościowe 18 kwietnia 2017
Przygotowana przez firmę Capcom kolekcja sześciu gier zręcznościowych, opartych na klasycznych disneyowskich kreskówkach telewizyjnych, które wydane zostały pierwotnie na przełomie lat 80. i 90. ubiegłego wieku na konsoli Nintendo Entertainment System. W skład zestawu zatytułowanego The Disney Afternoon Collection weszły następujące tytuły: DuckTales (1989), Chip ‘n Dale Rescue Rangers (1990), TaleSpin (1991), Darkwing Duck (1992), Chip 'n Dale Rescue Rangers 2 (1993) oraz Duck Tales 2 (1993).

Wonder Boy: The Dragon's Trap
Zręcznościowe 18 kwietnia 2017
Opracowany przez studio Lizardcube uwspółcześniony remake klasycznej, 8-bitowej platformówki Wonder Boy III: The Dragon’s Trap z 1989 roku. W grze wcielamy się w postać tytułowego chłopca, który ma za zadanie zabić przyczajonego w jaskini smoka. Niestety, wykonanie tej misji ściąga na niego tajemniczą klątwę, przeobrażającą go w człekokształtnego jaszczura, a celem bohatera staje się próba odwrócenia tego zaklęcia.

Grumpy Cat's Worst Game Ever
Zręcznościowe 22 grudnia 2016
Przygotowany przez Lucky Kat Studios zestaw minigier logiczno-zręcznościowych, których główną atrakcję stanowi występ gwiazdy Internetu – tytułowej, znanej z niezliczonych memów kotki o niezadowolonym pyszczku. Grumpy Cat: Ready, Set, NO to komediowa, mobilna zręcznościówka, wzorowana na znanej z konsol firmy Nintendo serii WarioWare. Całość stanowi zestaw pomysłowych minigier o bardzo różnych celach i mechanikach, połączonych postacią głównej bohaterki. Podczas zabawy możemy m.in.

Pankapu
Zręcznościowe 21 września 2016
Przygotowana przez debiutujące francuskie studio Too Kind dwuwymiarowa gra platformowa, sfinansowana w serwisie Kickstarter. Fabuła Pankapu toczy się dwutorowo. Z jednej strony mamy do czynienia z fantastyczną opowieścią o dzielnym Pankapu, czytaną przez ojca swemu dziecku o imieniu Jaha’rell. Związana jest z nią właściwa rozgrywka, w której wcielamy się we wspomnianego wojownika, stworzonego przez boga snów celem pozbycia się koszmarów nawiedzających świat.

Thumper
Zręcznościowe 11 października 2016
Rytmiczna gra akcji stworzona przez niezależne studio Drool. W psychodelicznej oprawie graficznej Thumper dominują chromowane płaszczyzny, a stanowiąca ważny element gry muzyka elektroniczna jest szybka i dynamiczna. Efekty naszych poczynań odzwierciedla towarzyszący zabawie licznik punktów, a następujące po sobie etapy charakteryzują się rosnącym poziomem trudności. Produkcja wykorzystuje gogle wirtualnej rzeczywistości, jednak nie są one niezbędne do zabawy.

Freddy Fazbear's Pizzeria Simulator
Zręcznościowe 4 grudnia 2017
Freddy Fazbear’s Pizzeria Simulator to kolejna odsłona stworzonego przez Scotta Cawthona cyklu survival horrorów Five Nights at Freddy’s. Produkcja łączy w sobie mechaniki znane z poprzednich odsłon cyklu z elementami strategii ekonomicznej.

True Skate
Zręcznościowe 18 października 2012
Zręcznościowa produkcja przypominająca fingerboard – popularną formę zabawy, w której wykorzystuje się palce do jazdy na miniaturowych deskorolkach po równie małych skateparkach. W produkcji studia True Axis, znanego z popularnego Jet Car Stunts 2, wykonujemy na ekranie urządzenia rozmaite gesty, np. przesuwamy palec w dół, podnosząc przód deski do góry, czy kreślimy łuki symbolizujące np. kickflipa.

Monster of the Deep: Final Fantasy XV
Zręcznościowe 21 listopada 2017
Spin-off gry Final Fantasy XV wydanej w 2016 roku na konsolach PlayStation 4 i Xbox One, przeznaczony dla gogli rzeczywistości wirtualnej PlayStation VR. Odpowiedzialne za nią studio Square Enix przygotowało swego rodzaju symulator wędkarstwa, w którym bohaterowie podstawki – Noctis Lucis Caelum, Gladiolus Amicitia, Ignis Stupeo Scientia i Prompto Argentum – przemierzają świat Eos w poszukiwaniu tytułowego potwora z głębin.