Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikZręcznościowePS2GCN
Okładka Mega Man X Collection (GCN)

Mega Man X Collection

Mega Man X Collection to prawdziwa gratka dla wszystkich fanów tytułowego Mega Mana, znanego w Kraju Kwitnącej Wiśni pod imieniem Rockman. Na opisywaną pozycję składa się tak naprawdę 6 gier serii, od Mega Man X począwszy a na Mega Man X6 skończywszy.

Zręcznościowe | science fiction | platformówki

Okładka Mega Man X Collection (GCN)

producent: Capcom

wydawca: Capcom

Strona oficjalna

data premiery gry:

10sty2006

PS2 GCN
Kolekcja gier
Obserwuj grę

Mega Man X Collection to prawdziwa gratka dla wszystkich fanów tytułowego Mega Mana, znanego w Kraju Kwitnącej Wiśni pod imieniem Rockman. Na opisywaną pozycję składa się tak naprawdę 6 gier serii, od Mega Man X począwszy a na Mega Man X6 skończywszy. Dodatkowo w pakiecie zawarto grę wyścigową Mega Man Battle & Chase.

Seria gier z literką X na końcu stanowi pewien rodzaj sequela oryginalnego Mega Mana. Dr. Light, twórca naszego bohatera, krótko przed swoją śmiercią stworzył jego ulepszoną wersję, Mega Mana X. Obawiając się jednak, iż świat nie jest przygotowany na tak zaawansowaną technologię, postanowił ukryć swój wynalazek dla przyszłych pokoleń. 100 lat później, Mega Man X zostaje powołany do życia przez Dr. Caina i staje się jednym z Maverick Hunters, których celem jest powstrzymanie Sigmy usiłującego przy wykorzystaniu armii Reploidów przejąć władzę nad światem.

Pierwszym co rzuca się w oczy jest nieco mroczniejsza ale też bogatsza w kolory grafika. Fabuła została również nieco bardziej skomplikowana w porównaniu z oryginalnymi wersjami gier, a ponieważ Sigma pojawia się teraz znacznie częściej, zwiększył się także poziom trudności. Idea rozgrywki nadal jest ta sama – mamy do czynienia z klasycznym side-scrollerem, jednak twórcy przygotowali szereg różnorodnych dodatków, m.in. możliwość powiększania poziomu życia, ulepszenia pancerza czy mechaniczne „wdzianka” a także możliwość zapisania stanów gry.

Podróżujemy więc przez szereg poziomów, walcząc z robotami i zdobywając coraz potężniejsze bronie. Programiści z firmy Capcom przygotowali jeszcze jedną grywalną postać, Zero, która jednak dostępna jest tylko w niektórych grach. Zero, w odróżnieniu od Mega Mana, który swoją taktykę opiera na klasycznych atakach rakietowych, preferuje walkę „w zwarciu”. W czasie rozgrywki możemy obejrzeć przygotowane przez twórców oryginalne rysunki oraz tzw. koncept arty, prezentujące historię serii a także zmiksowane ścieżki dźwiękowe z gier, których bohaterem jest Mega Man.

Fanów serii zapewne zaciekawi fakt, iż Mega Man X3 nie jest oparty na oryginalnej wersji z Super NES a na 32 bitowej, która została wydana tylko w Japonii.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer:   podzielony ekran     Liczba graczy: 1-2  

Oczekiwania czytelników: 8,9 / 10 na podstawie 13 głosów czytelników.

Wymagania wiekowe Mega Man X Collection

odpowiednia dla każdego wieku

Wymagania sprzętowe Mega Man X Collection

Sony PlayStation 2

Sony PlayStation 2

  • Wykorzystuje:
  • karta pamięci 8 MB
Nintendo GameCube

Nintendo GameCube

  • Wykorzystuje:
  • karta pamięci
Zapowiedziano grę Mega Man 11, reedycje serii Mega Man X i nie tylko
Zapowiedziano grę Mega Man 11, reedycje serii Mega Man X i nie tylko

wiadomość5 grudnia 2017

Firma Capcom zaszalała. Japoński wydawca zapowiedział grę Mega Man 11, czyli nową odsłonę klasycznego cyklu platformówek. Ujawniono również reedycje cyklu Mega Man X oraz konwersje Mega Man Legacy Collection 1 i 2 na Switch.

Dwadzieścia lat Mega Mana
Dwadzieścia lat Mega Mana

wiadomość17 grudnia 2007

Dziś mija dwadzieścia lat od momentu premiery w Japonii pierwszej gry z przygodami jednej z najważniejszych postaci gier video, Mega Mana. Gra powstała w studiu CapCom, zaś docelową platformą była bijąca wtedy rekordy popularności konsola NES (Nintendo Entertainment System). Od chwili swego powstania, aż do chwili obecnej marka ta wykorzystywana była w dziesiątkach niezliczonych produkcji

Historia Mega Mana w 5 minut i 42 sekundy
Historia Mega Mana w 5 minut i 42 sekundy

wiadomość1 sierpnia 2007

Metal Gear nie jest jedynym cyklem obchodzącym w tym roku 20 rocznicę powstania. Drugim solenizantem, nie mniej popularnym, jest Mega Man – superbohater kilkudziesięciu gier wyprodukowanych przez wewnętrzne studia japońskiej firmy Capcom (znany również pod imieniem Rock Man).

Nowe gry z serii Mega Man zmierzają na konsole Nintendo
Nowe gry z serii Mega Man zmierzają na konsole Nintendo

wiadomość19 czerwca 2006

Wielkimi krokami zbliża się dwudziesta rocznica ukazania się pierwszej gry z serii Mega Man. Z tej okazji firma Capcom przygotowuje dla fanów miłą niespodziankę – całkowicie nową grę, której akcja toczyć się będzie w nieznanym dotąd świecie.

Niepewna przyszłość Mega Mana

wiadomość18 maja 2006

Mega Man to słynny bohater gier platformowych, który po raz pierwszy pojawił się w 1987 roku na 8-bitowej konsoli Nintendo Entertainment System. Jak się okazuje, w XXI wieku nie radzi on sobie najlepiej – mimo pewnej grupy wiernych fanów, kolejne odsłony serii nie sprzedają się dobrze. Jaka przyszłość czeka Mega Mana?

PS2
GCN