Encyklopedia Gier Top Gry Premiery Beta testy Screeny Download Redakcja poleca Katalog firm SłownikPrzygodowePCPS4iOSXONESwitchAND
Okładka The Walking Dead: The Final Season (PC)
OkładkaThe Walking Dead: The Final Season (PC)

The Walking Dead: The Final Season

Finałowy sezon serii gier przygodowych The Walking Dead: A Telltale Games Series. Tym razem deweloperzy postanowili ponownie skupić się na Clementine, prezentując jej ostatnie przygody w świecie opanowanym przez zombie.

Przygodowe | TPP | zombie | postapokalipsa | komiksy | epizodyczne | Epic Store exclusive | Xbox Game Pass

The Walking Dead: The Final Season Premiera

anulowana

AND iOS

14sie2018

PC PS4 XONE

28sie2018

Switch

Gry podobne do The Walking Dead: The Final Season

The Dark Pictures: Man of Medan

The Dark Pictures: Little Hope

The Wolf Among Us 2

The Walking Dead: A Telltale Games Series - The Final Season to ostatni sezon zapoczątkowanej w 2012 roku serii gier przygodowych od studia Telltale Games (twórcy Batman: The Telltale Series, The Wolf Among Us: A Telltale Games Series i wielu innych produkcji). W odróżnieniu od poprzedniej części, zatytułowanej A New Frontier, w której jedną z głównych grywalnych postaci był Javier Garcia, w tym przypadku deweloperzy skupili się przede wszystkim na Clementine. Bohaterka zadebiutowała już w pierwszej odsłonie cyklu jako mała dziewczynka, a ostatni sezon stanowi zwieńczenie jej przygód w świecie opanowanym przez zombie. Telltale Games tradycyjnie wydaje grę w odcinkach, publikowanych co kilka tygodni. Seria The Walking Dead od studia Telltale oparta jest na komiksach o tym samym tytule autorstwa Roberta Kirkmana.

Fabuła

Akcja wydanego na platformę PC, PS4 itd. The Final Season toczy się kilka lat po wydarzeniach przedstawionych w A New Frontier. Główną rolę odgrywa doskonale znana z poprzednich odsłon cyklu Clementine. Powraca także postać chłopca imieniem AJ, nad którym bohaterka sprawuje opiekę. Za scenariusz finałowego sezonu odpowiada między innymi Gary Whitta, autor fabuły The Walking Dead – Season One. Ukształtowana przez wydarzenia z poprzednich sezonów Clementine próbuje zbudować w miarę normalne życie, a w tym celu musi stać się liderem nowej społeczności i równocześnie opiekować się osieroconym AJ-em, który jest ostatnią bliską jej osobą. Bohaterowie szukają schronienia w opuszczonej szkole i – zwyczajowo dla tego cyklu i świata – muszą zmierzyć się z hordami zombie oraz zdesperowanymi i/lub amoralnymi ludźmi. Gracze wraz z Clementine podejmują wiele trudnych wyborów.

Mechanika

W temacie mechaniki gra urozmaica sprawdzone rozwiązania, znane nie tylko z serii The Walking Dead, ale także większości epizodycznych przygodówek studia Telltale Games. Rozgrywka opiera się więc na eksploracji i licznych rozmowach z postaciami niezależnymi, jednak w odróżnieniu od typowych przedstawicieli gatunku nie znajdziemy tu klasycznych zagadek logicznych. Zamiast tego szczególny nacisk po raz kolejny położono na konieczność częstego dokonywania wyborów moralnych, które są głównym czynnikiem kształtującym fabułę gry. Całość jak zwykle uzupełniają okazjonalne sekwencje zręcznościowe. Mechanikę wzbogacono o nieoskryptowaną walkę (do tej pory wszystkie odbywały się w formie sekwencji QTE) i większą swobodę w eksploracji otoczenia (w czym pomaga umieszczona nad ramieniem bohaterki kamera).

Kwestie techniczne

Pod względem oprawy wydany na platformie PC, PS4 itd. The Final Season nie odbiega specjalnie od stylu poprzednich odsłon serii. Na potrzeby gry opracowano jednak całkiem nowy system kamery, umieszczonej nisko nad ramieniem postaci. W finałowym sezonie The Walking Dead: A Telltale Games Series twórcy usprawnili silnik graficzny, który obsługuje rozdzielczość 4K oraz HDR. Jest to ostatnia przed przesiadką na silnik Unity gra studia oparta na silniku Telltale Tool.

Ostatnia modyfikacja 31 stycznia 2019

Tryb gry: single player  

Ocena użytkowników: 6,9 / 10 na podstawie 982 głosów czytelników.

Oczekiwania czytelników przed premierą: 6,4 / 10 na podstawie 460 głosów czytelników.

The Walking Dead: The Final Season cena w dniu premiery: 71,99 PLN

Klasyfikacja PEGI The Walking Dead: The Final Season

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. W grze jest używany wulgarny język. Gra zawiera elementy przemocy.

The Walking Dead: The Final Season Wymagania sprzętowe

PC Windows

PC Windows

 • Minimalne:
 • Intel Core 2 Duo 2.8 GHz
 • 3 GB RAM
 • karta grafiki 1 GB GeForce GTS 450 lub lepsza
 • 15 GB HDD
 • Windows 7 SP1 64-bit
 • Zalecane:
 • Intel Core i5-2500K 3.3 GHz
 • 3 GB RAM
 • karta grafiki 2 GB GeForce GTX 960 lub lepsza
 • 15 GB HDD
 • Windows 7 SP1 64-bit
PC
PS4
XONE
AND
iOS
Switch