8. Gry PlayStation 1
Wielka Encyklopedia Gier GRYOnline.pl
Strona 8. Najpopularniejsze gry na platformę PS1.
Wyszukaj gatunek/tematykę gry ?
Przeszukaj Encyklopedię po gatunkach i tagach. Każda gra ma jeden główny gatunek: Akcji, Bijatyki, Logiczne, Przygodowe, RPG, Sportowe, Strategiczne, Symulacje, Towarzyskie, Wyścigi, Zręcznościowe. Możesz wyszukać wiele tagów oraz wybrać gry na konkretne plaftormy i szeregować wyniki według ocen lub daty wydania.

Rage Racer
Wyścigi 3 kwietnia 1996
Trzecia odsłona popularnej serii wyścigowej zapoczątkowanej w 1995 roku. Autorzy Rage Racer rozbudowali nieco założenia gry, umożliwiając m.in. zbieranie środków i kupowanie za nie ulepszeń oraz nowych maszyn. Jednocześnie tytuł zachował swój zręcznościowy charakter.

Chase the Express
Akcji 31 maja 2000
Trzecioosobowa gra akcji, w której gracz wciela się w rolę żołnierza próbującego odbić opanowany przez terrorystów pociąg. Zabawa polega głównie na przedzieraniu się przez kolejne wagony, walce, cichej eliminacji oponentów oraz rozwiązywaniu prostych zagadek środowiskowych.

Vandal Hearts
RPG 25 października 1996
Turowy japoński RPG przygotowany przez Konami. Jeden z pierwszych reprezentantów gatunku wydany na PlayStation 1. Produkcja bazuje na sprawdzonych mechanikach i stara się wyróżniać poruszającą trudne tematy historią.

Marvel Super Heroes vs. Street Fighter
Bijatyki 23 lutego 1999
Dwuwymiarowa bijatyka, w której gracze mogą się wcielić w superbohaterów z uniwersum Marvela lub wojowników zaczerpniętych z serii Street Fighter; lista zawodników dostępnych w Marvel Super Heroes vs. Street Fighter obejmuje między innymi Hulka, Wolverine’a, Ryu oraz Akumę. Całość okraszono komiksową grafiką, dzięki czemu gra dobrze zniosła próbę czasu.

Motor Toon Grand Prix 2
Wyścigi 24 maja 1996
Druga odsłona cyklu zręcznościowych gier wyścigowych, stworzonego przez studio Polys Entertainment. W Motor Toon Grand Prix 2 wcielamy się w jednego z ośmiu zawodników i walczymy o zwycięstwo na pięciu zróżnicowanych trasach – sukces zapewnia nie tylko opanowanie modelu jazdy i poznanie poszczególnych torów, lecz także umiejętne wykorzystanie power-upów rozrzuconych na torach.

WWF SmackDown!
Sportowe 2 marca 2000
Bazująca na licencji słynnej federacji wrestlingowej WWF gra sportowa, która umożliwia pokierowanie wieloma sławami ringu i wzięcie udziału w szeregu meczów doskonale znanych z zapaśniczych eventów. To pierwsza odsłona słynnego cyklu WWF Smackdown!

LMA Manager
Sportowe 1 stycznia 1999
Menedżer piłkarski, za którego opracowaniem stoi studio Codemasters. LMA Manager od początku tworzono wyłącznie z myślą o konsoli PlayStation 1, co pozwoliło na dostosowanie interfejsu i sterowania do specyfiki pada. Tytuł bazuje na piłkarskim sezonie 1999/2000, a my możemy poprowadzić do zwycięstwa drużyny z czterech angielskich lig (Premier League, Division One, Division Two, Division Three).

Final Fantasy Chronicles
RPG 29 czerwca 2001
Kompilacja dwóch japońskich RPG-ów wydanych w latach dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku na Super Nintendo. Umieszczone w Chronicles wersje Final Fantasy IV i Chrono Trigger zostały uzupełnione o kilka dodatków.

Duke Nukem: Time to Kill
Akcji 30 września 1998
Wydana wyłącznie na PlayStation gra akcji z widokiem TPP. Tytuł porzuca założenia poprzednich produkcji ze słynnym Duke'em, ale zachowuje charakterystyczny dla cyklu klimat. Tytułowy bohater wyrusza w podróż w czasie, by pokrzyżować plany kosmicznej rasy.

Fear Effect 2: Retro Helix
Przygodowe 21 lutego 2001
Niezwykły miks wielu różnych gatunków, który stanowi prequel do wydanego w 2000 roku Fear Effect. Produkcja łączy w sobie elementy survival horroru i gry akcji, udanie wplatając w nie mechaniki znane z RPG-ów i gier logicznych.

Valkyrie Profile
RPG 22 grudnia 1999
Japoński RPG mocno inspirowany mitologią nordycką, który został przygotowany przez specjalistów od gatunku, studio Tri-Ace. Opowiada o losach walkirii, która trafia do Midgardu, by odnaleźć wojowników potrzebnych Odynowi. Tytuł wyróżniają przede wszystkim opracowany specjalnie na potrzeby gry model prowadzenia walk, a także łącząca 2D i 3D oprawa graficzna.

Lunar: Silver Star Story Complete
RPG 28 maja 1999
Odnowiona wersja gry Lunar: The Silver Star, ciepło przyjętego jRPG-a wydanego w 1992 roku na platformę Sega CD. Produkcja opowiada o młodym chłopcu, który wyrusza w niebezpieczną podróż, by stać się nowym obrońcą bogini oraz odkryć sekret tragicznych wydarzeń, jakie miały miejsce piętnaście lat wcześniej. Ulepszona edycja oferuje liczne zmiany w mechanice oraz oprawie wizualnej, w tym dodatkowe sekwencje przerywnikowe.

Armored Core: Master of Arena
Akcji 4 lutego 1999
Trzecia gra z serii Armored Core, w której posiadacze konsoli toczą dynamiczne potyczki za sterami nowoczesnych robotów. Kontynuacja oferuje nowe tryby zabawy i działa na zmodyfikowanym silniku graficznym.

40 Winks
Zręcznościowe 14 listopada 1999
40 Winks to trójwymiarowa gra platformowa, opowiadająca o przygodach rodzeństwa, które wyrusza do krainy snów by uratować tytułowe Winki. Produkcja ukazała się oryginalnie na konsoli PlayStation, a za jej stworzenie odpowiada Eurocom Entertainment Software.

Time Crisis
Akcji 31 października 1997
Strzelanina na szynach wydana przez firmę Namco. Time Crisis umożliwia graczom wcielenie się w tajnego agenta, który stara się uratować porwaną córkę prezydenta fikcyjnego państwa. Tytuł wprowadził rewolucyjny dla gatunku koncept chowania się za osłonami.

Mickey's Wild Adventure
Zręcznościowe 1 marca 1996
Platformówka 2D z kultową Myszką Miki w roli głównej, symbolem wytwórni Disneya. Tytuł jest lekko zmodyfikowaną konwersją gry, która ukazała się w 1994 roku, jako Mickey Mania: The Timeless Adventures of Mickey Mouse, na konsolach 16-bitowych.

Alundra 2: A New Legend Begins
RPG 18 października 1999
Kontynuacja japońskiego action RPG-a, która w dużym stopniu zrywa z oryginałem, oferując nowy styl graficzny, lepszą oprawę audiowizualną i dużo mniej poważną stylistykę. Tytuł, w przeciwieństwie do wielu innych reprezentantów gatunku, oferuje wiele wyzwań logicznych.

Air Combat
Akcji 30 czerwca 1995
Wydana w 1995 roku na konsolę PlayStation pierwsza część słynnej serii Ace Combat. W grze siadamy za sterami licznych samolotów wojskowych, a akcja ma miejsce w fantastycznym uniwersum.

Soviet Strike
Akcji 31 października 1996
Kolejna odsłona serii zręcznościowych strzelanek lotniczych, w których akcja prezentowana jest w rzucie izometrycznym. To pierwsza część cyklu wydana na 32-bitowej konsoli.

Ready 2 Rumble Boxing
Bijatyki 31 października 1999
Gra bokserska oferująca plejadę barwnych, grywalnych postaci. Podczas zabawy gracze ładują specjalny pasek RUMBLE, który umożliwia wykonywanie bardzo silnych ataków. Charakterystyczną cechą produkcji jest to, że obrażenia odniesione w trakcie walki są widoczne na ciele zawodników.

Bloody Roar 2: Bringer of the New Age
Bijatyki 30 kwietnia 1999
Druga odsłona serii bijatyk, w których uczestnicy starć potrafią transformować się w swoje zwierzęce alter ega. Po przemianie postacie stają się znacznie silniejsze, ale po otrzymaniu określonej ilości obrażeń następuje przymuszony powrót do ludzkiej formy, co nadaje starciom dodatkowej taktycznej głębi. Bloody Roar 2 wprowadza do cyklu kilkoro nowych zawodników, którzy potrafią się zmieniać m. in. w nietoperza, insekta i kameleona.

Dracula: Resurrection
Przygodowe 9 czerwca 2001
Przygodówka kontynuująca losy bohaterów słynnej powieści Brama Stokera. Siedem lat po rozprawieniu się z Drakulą, Johnathan musi udać się do Transylwanii by odnaleźć Minę. Zabawa polega głównie na prowadzeniu rozmów z postaciami niezależnymi, eksplorowaniu lokacji i poszukiwaniu przedmiotów niezbędnych do rozwikłania zagadek.

Actua Soccer 2
Sportowe 10 listopada 1997
Sequel pierwszej symulacji piłki kopanej, która mogła równać się z produktami EA Sports. W Actua Soccer 2 dostajemy wszystko, co decydowało o sukcesie części pierwszej, naturalnie poszerzone i udoskonalone.

Die Hard Trilogy
Akcji 31 sierpnia 1996
Dynamiczna gra akcji, bazująca na słynnej serii filmów z Brucem Willisem. Produkcja podzielona jest na trzy części, nawiązujące do poszczególnych filmów i będące w gruncie rzeczy trzema niezależnymi grami. W Die Hard Trilogy znajdziemy więc zarówno trzecioosobową grę akcji, strzelaninę typu rail-shooter, jak i zręcznościową grę samochodową.