Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS5 XSX PS4 Xbox One Switch Andro iOS

25. Gry Przygodowe PC Windows

Wielka Encyklopedia Gier GRYOnline.pl

Strona 25. Najpopularniejsze gry z gatunku przygodowe na platformę PC.

Gry przygodowe. Gatunek, który zawiera trzy kluczowe elementy: eksplorację, rozwiązywanie zagadek oraz mocno zaakcentowaną fabułę. Jedną z głównych cech gier przygodowych jest to, że postać gracza zbiera przedmioty i używa ich do rozwiązywania zagadek, w celu rozwinięcia opowiadanej w grze historii. Produkcje te zazwyczaj oferują tylko rozgrywkę dla jednego gracza, a także interfejs point & click. Do kategorii gier przygodowych przypisywane są także tytuły z gatunku hidden object, które polegają na wyszukiwaniu ukrytych na planszy przedmiotów.

Wyszukaj gatunek/tematykę gry ?

Przeszukaj Encyklopedię po gatunkach i tagach. Każda gra ma jeden główny gatunek: Akcji, Bijatyki, Logiczne, Przygodowe, RPG, Sportowe, Strategiczne, Symulacje, Towarzyskie, Wyścigi, Zręcznościowe. Możesz wyszukać wiele tagów oraz wybrać gry na konkretne plaftormy i szeregować wyniki według ocen lub daty wydania.

Wybrane:

gry przygodowe
Eden Star
Eden Star

Przygodowe jeszcze nie ogłoszona (wczesny dostęp od 30 stycznia 2015)

Eden Star to survivalowy sandbox FPP osadzony na obcej planecie. Zadaniem graczy jest eksplorowanie otwartego świata oraz gromadzenie surowców, za pomocą których konstruowane są coraz potężniejsze struktury czy przedmioty. Bawić można się samotnie lub w multiplayerze (kooperacja i PvP).

The Shattering
The Shattering

Przygodowe 21 kwietnia 2020

Polska przygodówka FPP w konwencji psychologicznego horroru. W The Shattering zwiedzamy wnętrze umysłu mocno poturbowanego psychicznie bohatera, gdzie musimy radzić sobie zarówno z zagadkami, jak i innymi wyzwaniami.

Cayne
Cayne

Przygodowe 24 stycznia 2017

Udostępniane zupełnie za darmo, samodzielne rozszerzenie do wydanej w roku 2015 mrocznej przygodówki science fiction Stasis. Fabuła gry Cayne pod wieloma względami łączy się z produkcją podstawową, jednak nie zawiera spoilerów, więc zupełnie spokojnie mogą sięgnąć po nią także gracze nieznający tła fabularnego Stasis. Gra przedstawia historię ciężarnej kobiety o imieniu Hadle, która budzi się w tajemniczej placówce medycznej, gdzie nieznani sprawcy chcą odebrać jej dziecko.

Tacoma
Tacoma

Przygodowe 2 sierpnia 2017

Utrzymana w klimacie SF przygodówka autorstwa The Fullbright Company znanego z Gone Home. Fabuła gry Tacoma przenosi nas na stację kosmiczną, po załodze której pozostały tylko holograficzne nagrania. Gracz wciela się w Amy Ferrier, która przybywa z misją odzyskania AI stacji.

Edge of Nowhere
Edge of Nowhere

Przygodowe 6 czerwca 2016

Klimatyczna przygodówka akcji z elementami horroru, stworzona z myślą o goglach rzeczywistości wirtualnej. Edge of Nowhere jest dziełem doświadczonego studia Insomniac Games, twórców wielu znanych tytułów, w tym serii Spyro, Ratchett & Clank, Resistance czy Sunset Overdrive. W odróżnieniu od większości produkcji przeznaczonych dla urządzeń VR, Edge of Nowhere oferuje perspektywę trzecioosobową.

Kathy Rain
Kathy Rain

Przygodowe 5 maja 2016

Oldskulowa, detektywistyczna przygodówka point-and-click, będąca debiutem szwedzkiego studia Clifftop Games. Akcja gry Kathy Rain przenosi nas do połowy lat 90.; wcielamy się w tytułową dziewczynę, której pasją są muzyka rockowa, motocykle oraz zabawa w detektywa. Po otrzymaniu smutnej wiadomości o śmierci dziadka, nasza protagonistka po raz pierwszy od wielu lat przybywa do swego rodzinnego miasteczka Conwell Springs.

Robinson: The Journey
Robinson: The Journey

Przygodowe 7 lutego 2017

Zrealizowana w perspektywie pierwszoosobowej eksploracyjna gra przygodowa, stworzona z myślą o technologii wirtualnej rzeczywistości przez niemieckie studio Crytek, znane głównie za sprawą bestsellerowej serii Crysis. Akcja gry Robinson: The Journey toczy się na odległej, obcej planecie, łączącej tropikalną florę z prehistoryczną fauną w postaci potężnych dinozaurów. Powierzchnia planety usiana jest dodatkowo licznymi pozostałościami po zaawansowanej technologicznie, wymarłej cywilizacji.

Epistory: Typing Chronicles
Epistory: Typing Chronicles

Przygodowe 30 marca 2016

Przygodowa gra akcji wzbogacona o elementy zaczerpnięte z gatunku metroidvania. Gracze wcielają się w rolę muzy — zadaniem głównej bohaterki jest odnalezienie inspiracji dla pisarki, która poprosiła ją o pomoc w napisaniu nowej książki. W tym celu protagonistka przemierza fantastyczny, baśniowy świat, stawia czoła rozmaitym niebezpieczeństwom, a także rozwiązuje różnorodne zagadki środowiskowe.

The Uncertain: Last Quiet Day
The Uncertain: Last Quiet Day

Przygodowe 22 września 2016

Epizodyczna gra eksploracyjno-przygodowa, stworzona przez niezależne studio ComonGames. Akcja rozgrywa się w postapokaliptycznym świecie, w którym ludzkość, w wyniku trwających przez długie lata wojen, całkowicie wyginęła. Ziemia jest domem dla prostych form życia, a także obdarzonych sztuczną inteligencją robotów. W kolejnych odcinkach gracz wciela się w inne maszyny, których podstawowym zadaniem jest poznanie ludzkiej natury i powodów, jakie doprowadziły do zagłady całej cywilizacji.

Castlevania: Lords of Shadow 2 - Revelations
Castlevania: Lords of Shadow 2 - Revelations

Przygodowe 25 marca 2014

Obszerny dodatek DLC do trzecioosobowego slashera Castlevania: Lords of Shadow 2, wzbogacający fabułę gry podstawowej o kolejne wątki. Główną atrakcją rozszerzenia zatytułowanego Revelations jest fakt, że podczas zabawy wcielamy się w postać zupełnie nowego bohatera. Przychodzi nam bowiem pokierować synem hrabiego Draculi – wampirem Alucardem, który przed przemianą w krwiopijcę znany był pod imieniem Trevor Belmont.

Fire
Fire

Przygodowe 9 kwietnia 2015

Rozgrywająca się w epoce kamienia łupanego zabawna przygodówka typu point & click, opracowana przez znane z wielu udanych gier przygodowych niemieckie studio Daedalic Entertainment. W grze wcielamy się w postać niezbyt rozgarniętego jaskiniowca imieniem Ungh, który zaniedbał swoje obowiązki, doprowadzając do wygaśnięcia plemiennego ogniska. Aby naprawić swój błąd, nasz protagonista musi odnaleźć nowe źródło bezcennego ognia i dostarczyć je z powrotem do wioski.

Cultist Simulator
Cultist Simulator

Przygodowe 31 maja 2018

Swego rodzaju przygodowa karcianka dla samotników, w której gracze przejmują rolę przywódców przeróżnych kultów. Akcja Cultist Simulatora toczy się w latach 20. XX wieku, w realiach inspirowanych m.in. prozą H.P. Lovecrafta.

OneShot
OneShot

Przygodowe 9 grudnia 2016

Nietypowa, surrealistyczna, dwuwymiarowa gra przygodowa, której mechanika wykracza poza to, co obserwujemy na ekranie. Produkcja została zaprojektowana tak, by dawać graczom do myślenia i zmuszać ich do wychodzenia poza utarte schematy.

Senran Kagura Reflexions
Senran Kagura Reflexions

Przygodowe 24 czerwca 2019

Spin-off serii Senran Kagura, będący interaktywną grą visual novel, w której spędzamy czas z kilkoma protagonistkami cyklu. Akcja Senran Kagura Reflexions rozgrywa się w szkole średniej, a gracze wcielają się w jednego z uczniów, który zadurzył się w wybranej bohaterce.

Alba: A Wildlife Adventure
Alba: A Wildlife Adventure

Przygodowe 11 grudnia 2020

Alba: A Wildlife Adventure to przygodówka opracowana przez twórców cyklu Monument Valley – ustwo. W trakcie zabawy trafiamy na śródziemnomorską wyspę i wcielamy się w dziewczynę, która pomagając ludziom i zwierzętom, przyczynia się do uratowania tego skrawka lądu.

The Flower Collectors
The Flower Collectors

Przygodowe 21 kwietnia 2020

Gra przygodowa FPP, w której trafiamy do zamieszkiwanej przez antropomorficzne zwierzęta Barcelony z 1977 roku. W The Flower Collectors wcielamy się w byłego policjanta przykutego do wózka inwalidzkiego, który prowadzi śledztwo we współpracy z dziennikarką. Bohater obserwuje okolicę ze swojego balkonu, a kobieta komunikuje się z nim przez krótkofalówkę i wykonuje jego polecenia.

Chicory: A Colorful Tale
Chicory: A Colorful Tale

Przygodowe maj 2021

Gra przygodowa, w której wcielamy się w psa dzierżącego magiczny pędzel. Główny bohater Chicory: A Colorful Tale przemierza fantastyczną krainę i przywraca jej dawne barwy, jednocześnie szukając swojej idolki, czyli artystki imieniem Cykoria.

Woodruff and the Schnibble of Azimuth
Woodruff and the Schnibble of Azimuth

Przygodowe 1 marca 1994

Klasyczna przygodówka 2D typu point and click okraszona ogromną dawką absurdalnego poczucia humoru oraz nietuzinkowych łamigłówek. Wcielamy się w rolę młodego i nierozgarniętego Woodruffa, który w wyniku szeregu zdarzeń został zaklęty w ciele dorosłego osobnika. Gromadząc przedmioty i rozmawiając z napotkanymi postaciami próbujemy uratować przybranego ojca oraz wyswobodzić rasę Buzuków spod totalitarnych rządów obecnego władcy.

Return to Mysterious Island 2
Return to Mysterious Island 2

Przygodowe 17 lipca 2009

Return to Mysterious Island 2 to sequel wydanej w 2004 roku gry przygodowej, nawiązującej fabularnie do powieści "Tajemnicza wyspa" Juliusza Verne'a. Główną bohaterką ponownie jest Mina, a gracz ma za zadaniem pomóc jej w przywróceniu barier osłaniających tytułową wyspę, zanim zostanie ona zniszczona przez zbliżający się kataklizm.

Scratches
Scratches

Przygodowe 25 stycznia 2006

Debiutancki projekt niewielkiego argentyńskiego studia developerskiego, „Scratches” to przygodówka w starym stylu. Fabuła gry w założeniach ma stanowić połączenie klasycznego kryminału z czymś znacznie mocniejszym, w stylu „Horroru w Amityville”.

System Shock (1994)
System Shock (1994)

Przygodowe 21 maja 1994

Utrzymana w stylistyce cyberpunkowej przygodowa gra akcji w konwencji FPP, za której powstanie odpowiada studio Looking Glass Technologies pod wodzą weterana branży, Paula Neuratha. Podczas rozgrywki wcielamy się w postać doświadczonego hakera poddanego przymusowej hospitalizacji, połączonej z wszczepieniem do układu nerwowego specjalnego implantu.

Art of Murder: Karty Przeznaczenia
Art of Murder: Karty Przeznaczenia

Przygodowe 23 lutego 2010

Przygodówka, w której wcielamy się w Nicole Bonnet, agentkę FIB ścigającą groźnego przestępcę. Podczas zabawy zbieramy dowody, szukamy tropów, przesłuchujemy świadków. Większość tych czynności została przedstawiona w postaci minigierek logiczno-zręcznościowych. Na uwagę zasługuje ciekawa grafika – postacie 3D zostały zestawione z ładnymi tłami.

Reprobates: U Bram Śmierci
Reprobates: U Bram Śmierci

Przygodowe 14 września 2007

Reprobates: U Bram Śmierci to utrzymana w cyberpunkowych klimatach przygodówka, stworzona przez ekipę deweloperską czeskiego studia Future Games. Gracz wciela się w postać Adama Raichla, 23-letniego technika, który w momencie śmierci przenosi się na pełną tajemnic wyspę. Gra bazuje na silniku AGDS, wykorzystanym m.in. w Nibiru.

Keepsake
Keepsake

Przygodowe 17 listopada 2005

Keepsake to tradycyjna przygodówka z interfejsem point-n-click. Akcja toczy się w świecie fantasy, a my wcielamy się w nastoletnią uczennicę szkoły magicznej. Zabawa polega głównie na dokładnym przeszukiwaniu lokacji, zbieraniu przedmiotów i rozwiązywaniu zagadek.