Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikPrzygodowePC
Okładka Zanzarah: The Hidden Portal (PC)

Zanzarah: The Hidden Portal PC

Zanzarah: The Hidden Portal to przygodowa gra akcji zrealizowana przy użyciu trójwymiarowej grafiki. My wcielamy się w postać młodej dziewczyny, która jako jedyna z ludzi może przywrócić dawny porządek w dwóch światach pogrążających się w chaosie.

Przygodowe | przygodowe gry akcji

PC Windows
Okładka Zanzarah: The Hidden Portal (PC)

Angielskie napisy i dialogiAngielskie napisy i dialogi

data premiery gry w wersji PC:

26kwietnia2002

12sierpnia2002

pudełko PL

Zanzarah: The Hidden Portal to przygodowa gra akcji zrealizowana przy użyciu trójwymiarowej grafiki. My wcielamy się w postać młodej dziewczyny zmęczonej codziennością i nieświadomą swej mocy i swego znaczenia. Jest ona jedyną osobą, która może użyć magicznego klucza i poruszać się między dwoma światami, normalnym (znanym nam wszystkim) oraz magicznym Zanzarah zamieszkałym przez elfy, gobliny i inne podobne stworzenia. Przed wiekami istoty te w obawie o własne życie uciekły od ludzi i stworzyły własny świat Zanzarah, raj, w którym panował pokój. Jednak za sprawą złego i potężnego druida Koboldsa, ów raj zaczyna staczać się w czeluści zła i ciemności, a to zaburza równowagę obu światów i pogrąża je w chaosie. Jedyną osobą, która może przywrócić dawny porządek jest nasza bohaterka. Czeka nas wiec wielka, fantastyczna przygoda, w której będziemy podróżować po nieznanych ziemiach, odkrywać dawno zapomniane tajemnice oraz walczyć z groźnymi Koboldami i innymi sługusami druida.

  • Interesująca fabuła obfitująca w questy i zadania poboczne.
  • Fantastyczny i wciągający klimat gry.
  • Dwanaście kategorii zaklęć magicznych.
  • Prosty system walki oparty na zasadach podobnych jak w pokemonach.
Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Ocena czytelników: 8,5 / 10 na podstawie 360 głosów czytelników.

Cena gry w dniu premiery: 99 PLN

Klasyfikacja PEGI Zanzarah: The Hidden Portal

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry.

Wymagania sprzętowe Zanzarah: The Hidden Portal

PC Windows

PC Windows

Rekomendowane: Pentium III 500MHz, 128MB RAM, akcelerator 3D

Zanzarah: The Hidden Portal - recenzja gry
Zanzarah: The Hidden Portal - recenzja gry

Recenzja 10 września 2002, 09:50

Już w kilka chwil po starcie ujawni się drugi z gatunków zawartych w grze. W trakcie zabawy możemy mianowicie zbierać wróżki (fairies). Warto również zaznaczyć, że odgrywają one kluczową rolę w grze. Jak już wcześniej wspomniałem, nasza bohaterka sama nigdy nie walczy. Do starć wystawiamy wróżki. Warto by było więc napisać kilka zdań na ich temat. Na początku zabawy od zaprzyjaźnionych stworków otrzymamy tylko jedną wróżkę, którą na dodatek sami sobie wybierzemy (w zależności od upodobań może być słaba i zwinna lub wręcz na odwrót). Każda z wróżek jest opisana kilkoma współczynnikami. Tak jak na „rasowy” (mini) RPG przystało mamy więc zdrowie, manę (do rzucania czarów) czy liczbę punktów potrzebnych do awansowania na kolejnych poziom. Oprócz tego są cztery sloty, do których możemy „włożyć” zwoje z czarami. Każda z wróżek może mieć dwa czary ofensywne i dwa defensywne (pasywne). Czary te kupujemy u specjalnych handlarzy. Cała sprawa wygląda dość nietypowo. Są one mianowicie losowane i nie zawsze otrzymujemy to czego potrzebowalibyśmy (no ale w końcu od czego jest funkcja load :-)). Oprócz tego wróżki podzielono na kilka odmian, jak np. natury, powietrza, ognia, chaosu czy nawet psi! Każda z nich korzysta z zupełnie odmiennych czarów (mocniejsze dłużej się ładują). Trzeba więc trochę pogrzebać w inwentarzu tak, aby je jak najlepiej dopasować do posiadanych istot. W miarę staczanych walk przyłączamy do „drużyny” kolejne wróżki. Musimy jednak takie starcie wygrać, a także posiadać specjalne kule, które służą do ich łapania. Dzielą się one na kilka rodzajów. Najdroższe są naturalnie te, które pozwalają na łapanie wróżek będących na najwyższych poziomach doświadczenia (niestety po złapaniu trzeba ją wytrenować bo traci dość dużo poziomów). Sama gra pozwala na wystawienie drużyny pięciu wróżek. W zapasie możemy mieć ich natomiast nieograniczoną ilość (w grze jest kilkadziesiąt różnych wróżek). Przy okazji ujawnia się tu dość ciekawy element taktyczny. Jeżeli wybierzemy zróżnicowane wróżki to możemy być spokojni o liczne bonusy w starciach, pozwalające na zadawanie większych ran. Oczywiście, po wygranej bitwie, ranne wróżki możemy wyleczyć (a nawet wskrzesić używających niedrogich ziół), bądź też wymienić z innymi, które mamy aktualnie „w zapasie”.