Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikAkcjiPCPS4XONE
Okładka Anthem (XONE)

Anthem

Osadzone w konwencji science fiction RPG akcji z elementami MMO autorstwa studia BioWare Edmonton – twórców m.in. serii Dragon Age i klasycznej trylogii Mass Effect.

Akcji | TPP | science fiction | TPS | kooperacja | MMO | strzelanki | RPG akcji

Anthem to kooperacyjna strzelanka TPP z pierwiastkiem MMO, wzbogacona o elementy RPG i osadzona w klimatach science fiction. Produkcja wyszła spod rąk pracowników oddziału studia BioWare zlokalizowanego w mieście Edmonton, czyli zespołu odpowiedzialnego z największe hity firmy, takie jak seria Dragon Age czy trzy pierwsze odsłony cyklu Mass Effect.

Fabuła

Gra przenosi nas na odległą planetę, gdzie ludzkości przed wielkimi bestiami broni gigantyczny mur. Gracze wcielają się w tzw. wolnych strzelców, czyli śmiałków wyposażonych w pancerze wspomagane klasy Javelin. Tylko oni są w stanie stawić czoła zarówno agresywnej faunie obcego świata, jak i bezwzględnej rasie inteligentnych istot znanych jako Scars, a także wrogiej ludzkiej frakcji Dominion.

Na barki graczy spada obowiązek utrzymywania bastionu na planecie oraz wypełniania zadań zlecanych przez jego mieszkańców.

Mechanika

Anthem łączy elementy trzecioosobowej strzelanki i gry MMORPG. Gracze zaczynają przygodę od stworzenia postaci, a następnie biorą udział w eksploracji świata i realizowaniu misji, samotnie lub wspólnie z towarzyszami broni. Wypełnianie zadań nagradzane jest punktami doświadczenia, za które rozwijamy naszą postać.

Wydarzenia obserwujemy z kamery umieszczonej za plecami bohatera. Walka jest w dużym stopniu zręcznościowa i przypomina klasyczne strzelanki, więc większy wpływ na rezultat starcia ma nasza własna zręczność i celność niż zdolności postaci.

Podczas zabawy kluczową rolę odgrywają pancerze wspomagane, czyli tzw. Javeliny. Gra oferuje pokaźny wybór modeli, dysponujących różnymi specyfikacjami i uzbrojeniem. Dodatkowo możemy je modyfikować i ulepszać, dopasowując sprzęt do naszych indywidualnych potrzeb. Wszystkie egzemplarze wyposażone są w silniki odrzutowe, co ułatwia eksplorację planety i zapewnia większą swobodę taktyczną podczas walk.

W grze główny świat jest wspólną przestrzenią, w której małe grupy graczy udają się na przygody. Natomiast baza ludzkości jest miejscem unikalnym dla każdego użytkownika. Tam podejmuje decyzje mające wpływ na dalszy przebieg fabuły. Tym samym o ile główne uniwersum Anthem rozwija się dla każdego użytkownika tak samo, to jednocześnie dzięki bazie mają oni szansę na spersonalizowanie części historii swojej postaci.

Tryby gry

Anthem stawia na kooperacyjną rozgrywkę, w której grupa graczy łączy siły przeciwko sztucznej inteligencji. W dniu premiery autorzy nie przewidzieli opcji PvP (nie było możliwości rywalizacji z innymi ludźmi).

Po ukończeniu głównego wątku fabularnego gracze mogą bawić się dodatkowymi aktywnościami. Wśród nich znalazły się kolejne misje, codzienne wyzwania oraz przejmowanie twierdz. Te aktywności regularnie się odnawiają, zapewniając nam możliwość ciągłego rozwoju.

Kwestie techniczne

Anthem oferuje atrakcyjną trójwymiarową oprawę graficzną, którą zbudowano na bazie silnika Frostbite, znanego m.in. z Battlefield 1.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: multiplayer   Tryb multiplayer:   Internet    

Oczekiwania czytelników: 7,4 / 10 na podstawie 404 głosów czytelników.

Cena gry w dniu premiery: 288,99 PLN

Wymagania wiekowe Anthem

16+

BioWare rozpoczyna alfa-testy Anthem
BioWare rozpoczyna alfa-testy Anthem

wiadomość26 września 2018

Casey Hudson ze studia BioWare przekazał, że Anthem – kooperacyjna strzelanka w klimatach science fiction – wchodzi w fazę testów alfa. Wszystkie najważniejsze elementy gry są już sprawne.

BioWare: Anthem nie wpłynie na serie Dragon Age i Mass Effect
BioWare: Anthem nie wpłynie na serie Dragon Age i Mass Effect

wiadomość6 września 2018

Casey Hudson ze studia BioWare postanowił rozwiać za pośrednictwem swojego Twittera wątpliwości fanów martwiących się o to, w jaki sposób Anthem wpłynie na inne marki dewelopera.

Wszystko o Anthem (data premiery, gameplay, mikrotransakcje) - Akt. #2
Wszystko o Anthem (data premiery, gameplay, mikrotransakcje) - Akt. #2

wiadomość6 lutego 2018

Niniejszy artykuł stanowi kompendium wiedzy na temat Anthem, czyli gry RPG akcji, nad którą pieczę sprawuje studio BioWare. Produkcja zmierza na komputery osobiste i konsole PlayStation 4 oraz Xbox One, a jej premiera odbędzie się 22 lutego 2019 roku. Z czasem tekst będzie uzupełniany o najważniejsze informacje na temat tego tytułu.

BioWare wyjaśnia, jak okrojony system dialogowy wzbogaca narrację w Anthem
BioWare wyjaśnia, jak okrojony system dialogowy wzbogaca narrację w Anthem

wiadomość4 września 2018

Mniej wyborów oznacza więcej immersji – przekonują przedstawiciele BioWare, wyjaśniając decyzję o skurczeniu systemu dialogowego w Anthem do dwóch opcji. Choć fani rasowych gier RPG mogą poczuć się zawiedzeni, w tym na pozór szalonym kroku (podobno) jest metoda.

[Aktualizacja] Nadchodzi demo Anthem – ale nie dla wszystkich. Wiemy więcej o zawartości popremierowej
[Aktualizacja] Nadchodzi demo Anthem – ale nie dla wszystkich. Wiemy więcej o zawartości popremierowej

wiadomość2 września 2018

Demo gry Anthem, nadchodzącej strzelanki MMO od studia BioWare, ukaże się na początku lutego przyszłego roku. Dostęp do niego otrzymają jednak tylko subskrybenci usług EA Access lub Origin Access. Twórcy podzielili się również nowym zwiastunem i informacjami dotyczącymi m.in. lootboksów.

XONE
PC
PS4