Encyklopedia Gier Top Gry Premiery Beta testy Screeny Download Redakcja poleca Katalog firm SłownikAkcjiPCXONEPS4
Okładka Anthem (PC)
OkładkaAnthem (PC)

Anthem

Anthem Next

Osadzona w konwencji science fiction strzelanka z elementami RPG autorstwa BioWare – twórców serii Dragon Age i trylogii Mass Effect. Akcja Anthem przenosi nas na obcą planetę, gdzie za murami gigantycznego fortu ludzkość chroni się przed bestiami.

Akcji | TPP | science fiction | elementy RPG | TPS | kooperacja | strzelanki | Game Pass | gry jako usługa (GaaS) | EA Play | looter shooter

Anthem Premiera

22lut2019

PC PS4 XONE

Anthem to kooperacyjna strzelanka TPP z pierwiastkiem MMO, wzbogacona o elementy RPG i osadzona w klimatach science fiction. Produkcja wyszła spod rąk pracowników oddziału studia BioWare zlokalizowanego w mieście Edmonton, czyli zespołu odpowiedzialnego z największe hity firmy, takie jak seria Dragon Age czy trzy pierwsze odsłony cyklu Mass Effect.

Fabuła

Gra przenosi nas na odległą planetę, porzuconą przez pradawnych bogów w czasie jej tworzenia, co pozostawiło na niej sporo nieprzyjaznych bestii oraz „potęgę hymnu” – narzędzie kreacji świata, które każdy pragnie posiąść i ujarzmić.  Gracze wcielają się w tzw. wolnych strzelców (ang. Freelancers), czyli śmiałków wyposażonych w pancerze wspomagane klasy Javelin. Tylko oni są w stanie stawić czoła zarówno agresywnej faunie tego świata, jak i bezwzględnej rasie inteligentnych istot znanych jako Szramy (Scars), a także wrogiej ludzkiej frakcji Dominium.

Na barki graczy spada obowiązek wypełniania licznych zadań zlecanych przez mieszkańców miasta Fort Tarsis oraz pokonanie sił Dominium, pragnących zawładnąć potęgą hymnu.

Gameplay

Anthem łączy elementy trzecioosobowej strzelanki i gry MMORPG. Gracze zaczynają przygodę od wyboru swojego pierwszego Javelina, a następnie biorą udział w eksploracji świata i realizowaniu misji, samotnie lub wspólnie z towarzyszami broni. Wypełnianie zadań nagradzane jest punktami doświadczenia, dzięki którym podnosimy poziom naszej postaci oraz zdobywanego ekwipunku.

Wydarzenia obserwujemy z kamery umieszczonej za plecami bohatera. Walka jest w dużym stopniu zręcznościowa i przypomina klasyczne strzelanki, ale główną rolę odgrywają tu zdolności specjalne Javelinów oraz ataki obszarowe. Gra oferuje cztery modele pancerzy wspomaganych (Łowca, Sztorm, Kolos, Śmigacz), o różnym poziomie mobilności i uzbrojenia; dodatkowo możemy je modyfikować i ulepszać. Wszystkie egzemplarze wyposażone są w silniki odrzutowe, co ułatwia eksplorację planety i zapewnia większą swobodę taktyczną podczas walk. Należy odnotować, że gra nie pozwala na latanie bez ograniczeń. Silniki Javelina po pewnym czasie się przegrzewają; możemy je schłodzić np. poprzez lot opadający czy kontakt z wodą.

W Anthem możemy wypełniać misje samotnie, z grupą znajomych lub zdać się na losowych kompanów. Natomiast baza ludzkości, Fort Tarsis, jest miejscem indywidualnym dla każdego użytkownika. To właśnie tam poznajemy fabułę gry i wybieramy misje. Tym samym o ile główne uniwersum Anthem rozwija się dla każdego użytkownika tak samo, to jednocześnie dzięki bazie mają oni szansę poznać historie licznych postaci niezależnych według swojego wyboru.

Coop

Anthem stawia na kooperacyjną rozgrywkę, w której czworo graczy łączy siły przeciwko sztucznej inteligencji. W dniu premiery autorzy nie przewidzieli opcji PvP. Skład drużyny możemy wybrać w momencie rozpoczynania każdej nowej ekspedycji.

Po ukończeniu głównego wątku fabularnego (składa się na niego około dwudziestu zadań) gracze mogą bawić się dodatkowymi aktywnościami. Wśród nich znalazły się kolejne misje zlecane przez główne frakcje gry (Freelancerzy, Arkaniści, Gwardziści), codzienne wyzwania oraz przejmowanie fortyfikacji (twierdz) zakończone zawsze walką z bossem. Te aktywności regularnie się odnawiają, zapewniając nam możliwość ciągłego rozwoju. Bohater może awansować na maksymalnie 30 poziom doświadczenia, przy czym nie kończy to rozgrywki. Oddzielnie podliczana jest bowiem siła jego Javelina - możemy ją zwiększyć poprzez instalowanie rzadkich komponentów wyższej jakości. Nowe bronie i części zdobywamy w formie lootu lub własnoręcznie wytwarzamy w oparciu o crafting.

Frostbite

Anthem oferuje atrakcyjną trójwymiarową oprawę graficzną, którą zbudowano na bazie silnika Frostbite, znanego m.in. z Battlefield 1. Odwiedzane w trakcie rozgrywki środowiska są dość zbliżone do siebie, ponieważ cały czas działamy na niewielkim obszarze górzystej planety pokrytej dżunglą. Pewnym urozmaiceniem są za to kopalnie, wrogie bazy czy wnętrza jaskiń i pradawnych ruin. Gra pozwala na zaawansowane modyfikacje wyglądu naszego Javelina, które są widoczne w trakcie właściwej gry oraz scenek przerywnikowych. Na uwagę zasługuje też Fort Tarsis, który przemierzamy wyjątkowo z perspektywy pierwszej osoby.

Anthem Next

Anthem doczekał się chłodnego przyjęcia ze strony graczy i recenzentów, toteż priorytetem dla autorów szybko stała się naprawa tej produkcji. W lutym 2020 roku oficjalnie potwierdzono, że grę czeka gruntowna przebudowa, a wprowadzone modyfikacje obejmą podstawowe elementy rozgrywki, na czele z systemem progresji oraz nagród.

Przygotowywana przez BioWare wielka aktualizacja była określana mianem Anthem Next. Latem 2020 roku twórcy zaczęli dzielić się szczegółami, ujawniając informacje o nowej frakcji (piratach), publikując grafiki koncepcyjne nowych lokacji, a nawet sugerując, że w grze może pojawić się tryb battle royale. Następnie poznaliśmy jeszcze konkrety dotyczące zmian w ekwipunku i systemie rozwoju Javelinów.

W lutym 2021 roku Jason Schreier z serwisu Bloomberg (który wcześniej jako pierwszy poinformował o planach całkowitego przerobienia Anthem) ujawnił, że firma Electronic Arts w niedługim czasie zdecyduje o dalszym losie projektu. Niestety rezultaty jego wewnętrznych testów nie były pozytywne, przez co projekt Anthem Next został porzucony, a BioWare zakończyło wsparcie dla gry i miało od tej pory skoncentrować się na innych dziełach.

Ostatnia modyfikacja 19 czerwca 2018

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer: Internet   Liczba graczy: 1-4  

Ocena użytkowników: 4,1 / 10 na podstawie 1525 głosów czytelników.

Oczekiwania czytelników przed premierą: 6,1 / 10 na podstawie 1058 głosów czytelników.

Anthem cena w dniu premiery: 239,90 PLN

Klasyfikacja PEGI Anthem

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. W grze jest używany wulgarny język. Gra zawiera elementy przemocy.

Anthem Wymagania sprzętowe

PC Windows

PC Windows

 • Minimalne:
 • Intel Core i5-3570 3.4 GHz / AMD FX-6350 3.9 GHz
 • 8 GB RAM
 • karta grafiki 2 GB GeForce GTX 760 / Radeon HD 7970 lub lepsza
 • 50 GB HDD
 • Windows 10 64-bit
 • Zalecane:
 • Intel Core i7-4790 3.6 GHz / AMD Ryzen 3 1300X 3.5 GHz
 • 16 GB RAM
 • karta grafiki 3 GB GeForce GTX 1060 / 4 GB Radeon RX 480 lub lepsza
 • 50 GB HDD
 • Windows 10 64-bit
XONE
PC
PS4