Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS5 XSX PS4 Xbox One Switch Andro iOS

Seria Jagged Alliance - seria gier

Seria strategii turowych, kładących nacisk na taktyczne dowodzenie kilkuosobowym oddziałem żołnierzy. Cykl zapoczątkowało kanadyjskie studio Madlab Software. Obecnie prawa do marki należą do niemieckiej firmy bitComposer Games.

Pierwsza odsłona serii - Jagged Alliance ukazała się w 1994 roku wzbudzając spore zainteresowanie wśród recenzentów i graczy. Sukces doprowadził do przejęcia studia Madlab Software przez firmę Sir-tech Software, która zajęła się przygotowaniem sequela - Jagged Alliance: Deadly Games. Na kolejną odsłonę cyklu fani musieli poczekać do 1999 roku. Wtedy to na sklepowe półki trafiła gra Jagged Alliance 2, przez wielu uznawana za najlepszą część serii. Gra doczekała się także samodzielnego rozszerzenia Jagged Alliance 2: Unfinished Business, które okazało się pożegnaniem ekipy deweloperskiej Sir-tech/Madlab Software z marką. W kolejnych latach prawa własności intelektualnej kilkukrotnie zmieniały właściciela, co zaowocowało m.in. samodzielnym dodatkiem Jagged Alliance 2: Wildfire (2004) oraz kilkoma wydaniami rozszerzonymi (np. Jagged Alliance 2: Gold). Nowy rozdział w historii cyklu otworzyła dopiero premiera Jagged Alliance: Back in Action w 2012 roku. Wydawca – firma bitComposer Games powierzyła deweloping tytułu studiu Coreplay. Przygotowało ono również szereg materiałów typu DLC oraz pełnoprawne rozszerzenie Jagged Alliance: Crossfire. W tym samym roku cykl doczekał się również spin-offu w formie przeglądarkowej gry MMO Jagged Alliance Online, stworzonej przez ekipę Cliffhanger Productions.

Wspólnym mianownikiem gier z serii Jagged Alliance jest dowodzenie nad grupą najemników, wynajętych do wykonania misji szczególnego ryzyka. Akcja często toczy się w egzotycznych lokacjach, a gracz musi stawić czoła wojskowym watażkom, terrorystom czy kartelom narkotykowym.

Mechanika rozgrywki opiera się na systemie turowym (wyjątek od tego stanowi Jagged Alliance: Back in Action). W każdej turze gracz decyduje o akcjach podejmowanych przez poszczególnych członków oddziału, po czym następuje ich weryfikacja i runda przeciwników. Kluczem do zwycięstwa najczęściej jest wykorzystanie indywidualnych atutów każdego z najemników oraz precyzyjne planowanie działań.

Początkowe odsłony cyklu Jagged Alliance oferowały grafikę 2D z widokiem top-down (Jagged Alliance) lub w rzucie izometrycznym (Jagged Alliance 2). Jakościowy przeskok przyniosła dopiero gra Jagged Alliance: Back in Action korzystająca z nowoczesnego silnika, generującego grafikę 3D.

Jagged Alliance 3
Jagged Alliance 3

Strategiczne jeszcze nie ogłoszona

Trzecia główna część kultowej serii strategii turowych. Jagged Alliance 3 przenosi nas do fikcyjnego państwa Grand Chien, gdzie dowodząc oddziałami najemników, próbujemy odnaleźć zaginionego prezydenta oraz przywrócić dawny ład i porządek.

PC

Jagged Alliance: Rage!
Jagged Alliance: Rage!

Strategiczne 6 grudnia 2018

Nowa odsłona legendarnego cyklu turowych gier taktycznych. Gracze dowodzą grupką najemników, których zadaniem jest eliminacja handlującego narkotykami watażki trzymającego w żelaznym uścisku tropikalną wyspę. Poza możliwością samotnej rozgrywki, tytuł oferuje również opcję kooperacyjnej zabawy dla dwóch osób.

PCPS4XONE

Jagged Alliance: Flashback
Jagged Alliance: Flashback

Strategiczne 21 października 2014

Kolejna pozycja z zapoczątkowanej w 1994 roku serii strategii turowych, skupiających się na działaniach specjalnej grupy najemników, gotowych za odpowiednią cenę podjąć się niemalże każdego zadania. Tym razem tytuł został opracowany przez duńskie studio Full Control, odpowiedzialne m.in. za nową odsłonę klasycznej gry Space Hulk. Pod względem fabularnym mamy tu do czynienia ze swoistym prequelem. Zgodnie z podtytułem gry, jej akcja rozgrywa się jeszcze przed wydarzeniami znanymi z pierwszej części cyklu. Przenosimy się lat 80-tych ubiegłego wieku – okresu pamiętnej zimnej wojny, gdzie stajemy się świadkami powstania legendarnej grupy najemników A.I.M. i spotykamy bohaterów, znanych z późniejszych odsłon serii. Od strony mechaniki, twórcy pozostali wierni sprawdzonym schematom, oferując klasyczną strategię turową z widokiem w rzucie izometrycznym. Zadbano jednak o wysokiej jakości, szczegółową oprawę graficzną i możliwość zmiany ustawienia kamery.

PC

Jagged Alliance Online
Jagged Alliance Online

Strategiczne 15 września 2012

Przeglądarkowa wersja popularnej marki turowych gier strategicznych, pozwalających przejąć kontrolę nad oddziałem najemników. Całość bazuje na rozwiązaniach poprzedników i stanowi koktajl strategii czasu rzeczywistego, turówki, a także cRPG, uzupełnionym o społecznościowe i MMO. Gracz, realizując założenia kampanii, śledzi sytuację na serwerach, bierze udział w walkach, zawiązuje sojusze, a także dowiaduje się o ruchach wrogów.

WWW

Jagged Alliance: Back in Action
Jagged Alliance: Back in Action

Strategiczne 9 lutego 2012

Kompleksowy remake legendarnego Jagged Alliance 2, opracowany przez studio Coreplay. Fundamentem gry jest nieliniowa kampania zabierająca nas do fikcyjnego państwa Arulco. Rządy twardej ręki sprawuje tu królowa Deidranna, która podstępem pozbawiła władzy Enrico Chivaldoriego będącego naszym pracodawcą. Jak nietrudno się domyślić, postawione przed nami zadanie polega na zakończeniu rządów terroru i doprowadzeniu do upadku władczyni. Podobnie jak w oryginale, w Jagged Alliance: Back in Action prowadzimy do boju drużynę zróżnicowanych żołnierzy posiadających własne cechy i zdolności, jakie rozwijają dzięki doświadczeniu zdobytemu na polu bitwy; bez wpływu na ich możliwości bojowe nie pozostaje również kupowane przez nas uzbrojenie i pancerze. Arulco podzielono na pięćdziesiąt sektorów czekających na zdobycie – nierzadko musimy zdać się na łaskę mieszkańców, którzy mogą zaoferować nam pomoc lub wzmocnić liczebnie nasze oddziały. W porównaniu z pierwowzorem, autorzy zdecydowali się nie tylko na odświeżenie oprawy graficznej, lecz także na wprowadzenie szeregu zmian do mechaniki rozgrywki, z których największą jest porzucenie trybu turowego na rzecz starć toczonych w czasie rzeczywistym – system zastosowany przez deweloperów opiera się na planowaniu jednoczesnych akcji kilku postaci. Ponadto do dyspozycji graczy oddano szeroki wachlarz poleceń, dzięki czemu bohaterowie mogą wspinać się lub czołgać oraz celować w określone części ciała przeciwników.

PC

Jagged Alliance 2: Wildfire
Jagged Alliance 2: Wildfire

Strategiczne 8 marca 2004

Jagged Alliance 2: Wildfire to ulepszona wersja popularnej turowej gry strategicznej, wprowadzonej do globalnej sprzedaży pod koniec lat dziewięćdziesiątych XX wieku. Wzbogacona edycja powstała na bazie nieoficjalnej modyfikacji podstawowego wariantu programu, stworzonej przez Rosjanina nazwiskiem Serge Popov.

PC

Jagged Alliance 2
Jagged Alliance 2

Strategiczne 23 lipca 1999

Druga część kultowej serii turowych gier taktycznych studia Sir-Tech. Jako dowódca grupy najemników staramy się wyzwolić państwo Arulco spod panowania złej królowej. Pomiędzy misjami zarządzamy bazą, szkolimy żołnierzy i przyjmujemy zlecenia. Sam system walki oferuje bardzo dużo opcji i zagrywek, które wydanie zwiększają realizm potyczek.

PC

Jagged Alliance
Jagged Alliance

Strategiczne 2 września 1994

Jagged Alliance to pierwsza odsłona serii taktycznych strategii turowych, za której powstanie odpowiada ekipa deweloperska firmy Sir-Tech. Gracz dowodzi grupą najemników, którzy mają za zadanie oczyścić tropikalną wyspę Metavira z wrogów. Członkowie oddziału posiadają zróżnicowane umiejętności, a powodzenie poszczególnych misji uzależnione jest od ich właściwego wykorzystania.

PCNDS

Jagged Alliance 3 (2006)
Jagged Alliance 3 (2006)

Strategiczne prace wstrzymane

Kolejna odsłona legendarnej serii gier strategicznych. Werbujemy najemników, uzbrajamy ich, a następnie wysyłamy na misje. System walki jest turowy i pozwala na bardzo dokładne sterowanie podwładnymi, wliczając w to w jakie części ciała będą celowali. Wraz z postępami w kampanii żołnierze nabywają punkty doświadczenia i rozwijają własne umiejętności.

PC