Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikStrategicznePC
Okładka Jagged Alliance: Flashback (PC)

Jagged Alliance: Flashback PC

Kolejna pozycja z zapoczątkowanej w 1994 roku serii strategii turowych, skupiających się na działaniach specjalnej grupy najemników, gotowych za odpowiednią cenę podjąć się niemalże każdego zadania.

Strategiczne | turowe | widok izometryczny | taktyczne | crowdfunding | lata 80.

PC Windows
Okładka Jagged Alliance: Flashback (PC)

producent: Full Control

wydawca PL: CDP

Strona oficjalna

Polskie napisyPolskie napisy

Angielskie napisy i dialogiAngielskie napisy i dialogi

data premiery gry w wersji PC:

21października2014

5grudnia2014

pudełko PL

Kolekcja gier
Obserwuj grę

Jagged Alliance: Flashback to gra strategiczna rozgrywana w systemie turowym. Jest to kontynuacja słynnej serii Jagged Alliance, która została zapoczątkowana w 1994 roku. Tytuł został stworzony przez duńskie studio Full Control, odpowiedzialne m.in. za Space Hulk.

Fabuła Flashback została umiejscowiona na obszarze karaibskiej wyspy San Cristobal. Gracze zostają przeniesieni do burzliwych lat 80. ubiegłego wieku, czyli okresu zimnej wojny. Tytuł jest swoistym prequelem całej serii, a wszystkie przedstawione w nim wydarzenia rozgrywają się na długo przed tymi znanymi z oryginalnego Jagged Alliance. Historia opowiedziana w produkcji porusza m.in. takie tematy jak powstanie A.I.M. (Association of International Mercenaries). Fani poprzednich odsłon gry spotkają także wielu starych znajomych, na czele z Ivanem, ówczesnym pułkownikiem Armii Czerwonej, który w późniejszym czasie stał się najemnikiem.

Sposób prowadzenia rozgrywki w Jagged Alliance: Flashback odpowiada temu z pierwszych odsłon serii. Gra jest typową strategią turową skierowaną przede wszystkim do znawców gatunku. Gracze stają na czele grupy najemników, którzy w zamian za odpowiednie wynagrodzenie gotowi są podjąć się praktycznie każdego zadania. Prócz wypełniania głównego wątku fabularnego, możemy podjąć się również wielu misji pobocznych, dzięki którym poznamy świat przedstawiony w produkcji jeszcze pełniej.

Grafika we Flashback jest w pełni trójwymiarowa, lecz w dalszym ciągu pozostaje wierna zasadom serii i prezentowana jest w rzucie izometrycznym. Oprawa wizualna jest nieco kreskówkowa i przywodzi na myśl takie tytuły jak Wasteland 2 oraz XCOM. Modele postaci oraz otoczenia są wykonane starannie i z dbałością o szczegóły. Gracze otrzymali także możliwość niewielkiej kontroli nad kamerą.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Ocena czytelników: 2,9 / 10 na podstawie 201 głosów czytelników.

Oczekiwania czytelników przed premierą: 8.9 / 10 na podstawie 106 głosów czytelników.

Cena gry w dniu premiery: 79,90 PLN

Klasyfikacja PEGI Jagged Alliance: Flashback

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. W grze jest używany wulgarny język. Gra zawiera elementy przemocy.

Wymagania sprzętowe Jagged Alliance: Flashback

PC Windows

PC Windows

  • Rekomendowane:
  • Core i5 3.10 GHz
  • 8 GB RAM
  • karta grafiki 2 GB (GeForce GTX 660 lub lepsza)
  • 1 GB HDD
  • Windows XP(SP2)/Vista/7/8
Recenzja gry Jagged Alliance: Flashback - duńska wyprawa na dno
Recenzja gry Jagged Alliance: Flashback - duńska wyprawa na dno

Recenzja 29 października 2014, 10:49

Daremnie we Flashback szukać charakterystycznych smaczków serii. Brak tu ciekawych interakcji pomiędzy najemnikami, ba, mowy nawet nie ma o takiej ilości odzywek i pogadanek, jak w pierwszych odsłonach serii. Twórcom nie udało się też utrzymać spójnej wizji świata. Najęty żołdak pojawia się we wskazanej lokacji natychmiast, niczym teleportowany z samej siedziby M.E.R.C., kiedy chociażby w dwójce musieliśmy się liczyć z wielogodzinnym opóźnieniem – w końcu najpierw helikopter musiał przebyć dobre pół świata. Nie zdążono także zaimplementować systemu modyfikacji broni czy… otwierania drzwi, a więc dla ułatwienia wszystkie wrota stoją przed nami otworem. Takie drobne uchybienia dobijają obraz całości. Tak jak Jagged Alliance 1 i 2 fascynowały niezwykle udaną synergią wielu świetnie zrealizowanych elementów – walki taktycznej, strategicznego planowania, balansowania budżetu, rozwoju postaci i interakcji niczym z RPG – tak Jagged Alliance: Flashback przeraża stanem, jaki ludzie z Full Control uznali za „gotowy”.