Encyklopedia Gier Top Gry Premiery Beta testy Screeny Download Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS5 XSX PS4 Xbox One Switch Andro iOS

Seria Tales of - seria gier

Seria gier jRPG, uznawana za trzecią pod względem popularności wśród miłośników tego gatunku (po Final Fantasy i Dragon Quest). Cykl stworzony został przez studio deweloperskie Wolf Team, a o jego rozwój dba koncern Namco Bandai.

Początki marki Tales sięgają połowy lat 90. ubiegłego wieku. Seria zadebiutowała w 1995 roku na konsoli SNES grą Tales of Phantasia. Tytuł ukazał się pierwotnie tylko na rynku japońskim i przynajmniej oficjalnie nie był dostępny poza Krajem Kwitnącej Wiśni aż do 2003 roku. Produkcja spotkała się z bardzo dobrym przyjęciem wśród graczy, co zachęciło twórców do przygotowania kolejnej części. Na premierę Tales of Destiny fani musieli poczekać do 1997 roku. Tym razem platformą startową była konsola PlayStation. Produkcja powtórzyła komercyjny sukces pierwowzory i ugruntowała pozycję nowej marki.

Łącznie, na przestrzeni osiemnastu lat (1995-2013) ukazało się 14 gier zaliczanych do głównego nurtu (Tales of Phantasia, Tales of Destiny, Tales of Eternia, Tales of Destiny 2, Tales of Symphonia, Tales of Rebirth, Tales of Legendia, Tales of the Abyss, Tales of Innocence, Tales of Vesperia, Tales of Hearts, Tales of Graces, Tales of Xillia i Tales of Xillia 2), a także szereg spin-offów. Niestety, tylko część z nich doczekała się wydania na rynkach amerykańskim i europejskim.

Wzorem m.in. konkurencyjnej serii Final Fantasy, cykl Tales nie posiada spójnej fabuły. Większość gier przedstawia odrębne historie z całkowicie innymi bohaterami (wyjątek stanowią jedynie bezpośrednie kontynuacje jak Tales of Destiny i Tales of Destiny 2, czy Tales of Xillia i Tales of Xillia 2 oraz niektóre spin-offy). Wspólnym mianownikiem są natomiast realia fantasy, w jakich osadzona została akcja oraz mechanika rozgrywki z unikalnym systemem walki (Linear Motion Battle System).

Według wyliczeń koncernu Namco Bandai, do końca 2012 roku gry z serii Tales osiągnęły sprzedaż na poziomie przeszło 15 mln egzemplarzy. O popularności cyklu świadczy także liczne adaptacje anime (np. seriale Tales of Eternia: The Animation, Tales of Phantasia: The Animation, Tales of the Abyss i inne).

Tales of Symphonia Remastered
Tales of Symphonia Remastered

RPG 17 lutego 2023

Tales of Symphonia Remastered to odnowiona wersja gry jRPG z 2003 roku. Produkcja opowiada historię skupioną na ratowaniu dwóch równoległych światów, oferując przy tym kilkadziesiąt godzin zabawy oraz ulepszoną warstwę wizualną i mechaniczną.

PS4XONESwitch

Tales of Luminaria
Tales of Luminaria

RPG 4 listopada 2021

Spin-off popularnego cyklu jRPG autorstwa Namco Bandai, przeznaczony na urządzenia mobilne. Tak jak poprzednie odsłony serii, Tales of Luminaria zabiera nas do świata fantasy, który musimy uratować przez nadchodzącym złem.

ANDiOS

Tales of Arise
Tales of Arise

RPG 10 września 2021

Tales of Arise to siedemnasta główna odsłona popularnego cyklu jRPG-ów firmy Bandai Namco Entertainment. Tradycyjnie otrzymujemy kreskówkową grafikę i zręcznościowy system walki.

PCPS5XSXPS4XONE

Tales of Crestoria
Tales of Crestoria

RPG 16 lipca 2020

Tales of Crestoria to kolejna odsłona cyklu gier jRPG zapoczątkowanego przez produkcję Tales of Phantasia z 1995 roku. Przeznaczona jest ona na platformy mobilne. Za produkcję odpowiada firma Bandai Namco.

ANDiOS

Tales of Vesperia: Definitive Edition
Tales of Vesperia: Definitive Edition

RPG 11 stycznia 2019

Odświeżona wersja jRPG-a akcji, pierwotnie wydanego w 2008 roku, przygotowana przez polską firmę QLOC (we współpracy z Bandai Namco). Remaster koncentruje się na ulepszeniu oprawy graficznej, ale oferuje również kilka innych atrakcji. Do tych ostatnich zalicza się chociażby zawartość, którą wcześniej mogli bawić się tylko gracze w Japonii.

PCPS4XONESwitch

Tales of Berseria
Tales of Berseria

RPG 18 sierpnia 2016

Szesnasta odsłona popularnego cyklu jRPG od Bandai Namco, zapoczątkowanego w 1995 roku przez Tales of Phantasia na konsoli SNES. Tales of Berseria to zarazem pierwsza gra z serii, w której protagonistą nie jest mężczyzna – gracz przez cały czas kieruje poczynaniami młodej piratki Velvet Crowe, mieszkającej w fantastycznym królestwie Midgandu. Notabene, ta sama lokacja pojawiła się w poprzedniej odsłonie cyklu, Tales of Zestiria, ale akcja Tales of Berseria toczy się znacznie wcześniej. Kraina ta składa się z kilku większych skrawków lądu i wielu małych wysepek, zatem podróżowanie po świecie często sprowadza się do żeglugi. Podobnie jak w poprzednich odsłonach serii Tales, gra oferuje kompleksowy, zręcznościowy system walki, oparty na unikalnych zdolnościach oraz kombosach. Gracze obserwują akcję z perspektywy trzeciej osoby, a podczas starć mogą kontrolować również innych członków drużyny. Tales of Berseria oferuje w pełni trójwymiarową grafikę, aczkolwiek całość utrzymana jest komiksowym stylu wzorowanym na japońskich anime.

PCPS4PS3

Tales of Symphonia Chronicles & Tales of Graces F Games Compilation
Tales of Symphonia Chronicles & Tales of Graces F Games Compilation

RPG 24 kwietnia 2015

Kompilacja trzech gier spod znaku Tales of, w której skład wchodzą Tales of Symphonia, Tales of Symphonia: Dawn of the New World, a także Tales of Graces F. Podobnie jak nad całym cyklem, który święci triumfy popularności nie tylko w Kraju Kwitnącej Wiśni, lecz także poza jego granicami, nad jej powstaniem czuwała firma Bandai Namco. Dwie z wyżej wymienionych produkcji zasłynęły przede wszystkim dzięki warstwie fabularnej, będąc jednymi z najlepiej ocenianych przedstawicieli serii. Tales of Graces F z kolei ukazało się pierwotnie w 2010 roku i było rozszerzonym portem Tales of Graces, które rok wcześniej zadebiutowało na konsoli Nintendo Wii. Cechą charakterystyczną tego tytułu jest kompleksowy i ciekawy system walki, wykorzystujący najlepsze rozwiązania ze wszystkich dotychczasowych odsłon cyklu. W porównaniu z oryginałami, poszczególne pozycje mogą się pochwalić wyższej jakości oprawą graficzną.

PS3

Tales of Zestiria
Tales of Zestiria

RPG 22 stycznia 2015

Piętnasta odsłona głównej serii Tales, przygotowana z okazji 20-lecia tego popularnego cyklu japońskich RPG od firmy Bandai Namco. Gracz trafia do krainy Glenwood, gdzie wspólnie z grupą nowych bohaterów, na czele z Soreyem, przyszłym Pasterzem, czyli mitycznym wojownikiem, staje przed zadaniem wypędzenia potężnej zarazy, która wywołuje u śmiertelników utratę wiary w dobro. Rozgrywka w Tales of Zestiria sprowadza się przede wszystkim do eksploracji świata (po raz pierwszy w historii cyklu posiadającego otwartą strukturę), rozwijania drużyny, wypełniania zadań oraz walki. Gra oferuje nową wersję będącego cechą rozpoznawczą cyklu zręcznościowego systemu potyczek, a jedną z największych zmian jest to, że bitwy odbywają się na tych mapach, które przemierzamy podczas eksploracji. Bardzo dobre wrażenie robi stylizowana, trójwymiarowa szata graficzna, na czele z projektami postaci autorstwa ojców serii: Mutsumi Inomaty, Kosuke Fujishimy, Daigo Okumury i Minoru Iwamoto.

PCPS4PS3

Tales of the World: Reve Unitia
Tales of the World: Reve Unitia

RPG 23 października 2014

Turowa strategia RPG, której bohaterami są postacie znane z niezliczonych część serii Tales of, a więc jednego z najbardziej znanych i wiekowych cykli jRPG. Akcja gry rozgrywa się w zupełnie nowym świecie fantasy, znanym jako Revalia. W trakcie przygody gracze kontrolują grupę bohaterów, którzy wraz z rozgrywką zdobywają doświadczenie oraz nowe umiejętności.

3DS

Tales of Symphonia Chronicles
Tales of Symphonia Chronicles

RPG 10 października 2013

Zestaw dwóch odświeżonych części Tales of Symphonia, wchodzących w skład popularnej japońskiej serii jRPG Tales of. Gry zostały pierwotnie wydane w 2004 i 2008 roku na konsoli PlayStation 2 oraz Wii. Twórcy wprowadzili drobne poprawki do rozgrywki oraz oprawy graficznej, przystosowując tytuły do współpracy z PlayStation 3.

PS3

Tales of Xillia 2
Tales of Xillia 2

RPG 1 listopada 2012

Tales of Xillia 2 to czternasta odsłona serii jRPG, autorstwa studia deweloperskiego Namco Tales, której akcja rozgrywa się na rok po wydarzeniach przedstawionych w oryginalnym Tales of Xillia. Gra oferuje rozbudowaną fabułę, a jej przebieg w dużym stopniu zależy od naszych decyzji. Bitwy rozgrywane są w czasie rzeczywistym i kładą nacisk nie tylko na umiejętności bohatera, ale również na zręczność samego gracza

PS3

Tales of Innocence R
Tales of Innocence R

RPG 26 stycznia 2012

Udoskonalona i rozszerzona wersja japońskiego RPG pod tytułem Tales of Innocence, wydanej w 2007 roku na konsolę Nintendo DS. Grę wzbogacono o poprawioną oprawę graficzną, zmodyfikowany interfejs i model sterowania, a także questy oraz bohaterów.

PSV

Tales of Xillia
Tales of Xillia

RPG 8 września 2011

Tales of Xillia to trzynasta odsłona popularnej serii jRPG, która została stworzona, by uczcić piętnastolecie istnienie marki. Gracze po raz pierwszy mają szansę na wybór dwóch protagonistów, z których perspektywy będą obserwować przebieg historii. Produkcja wprowadza także szereg mniejszych i większych nowinek, dotykających praktycznie wszystkich elementów zabawy.

PS3

Tales of the Abyss 3D
Tales of the Abyss 3D

RPG 30 czerwca 2011

Tales of the Abyss 3D to przygotowana przez deweloperów z firmy Namco Tales Studio konwersja hitu znanego posiadaczom konsoli PlayStation 2. Gra należy do typowych produkcji z gatunku jRPG. Gracze kierują poczynaniami cierpiącego na amnezję księcia - Luke'a, który wraz z tajemnicza kobietą imieniem Tear znalazł się na terytorium wrogiego państwa. Tytuł wykorzystuje możliwości trójwymiarowego wyświetlacza wbudowanego w konsolę Nintendo 3DS.

3DS

Tales of the World: Radiant Mythology 3
Tales of the World: Radiant Mythology 3

RPG 10 lutego 2011

Radiant Mythology 3 to trzecia część serii zbierającej bohaterów z wszystkich z innych gier z Tales of the World w tytule, tworząc gigantyczny crossover ponad osiemdziesięciu bohaterów.

PSP

Tales of Graces F
Tales of Graces F

RPG 10 grudnia 2009

Następna odsłona popularnego cyklu japońskich gier RPG. Wcielamy się w młodego bohatera, który musi wypełnić swoje przeznaczenie i zadbać o królestwo.

PS3Wii

Tales of VS
Tales of VS

Akcji 6 sierpnia 2009

Tales of VS to utrzymana w stylistyce anime bijatyka 2D wyprodukowana przez firmę Namco. Akcja gry osadzona została w fantastycznym świecie Dailantia. Gracz wciela się w wojownika i uczestniczy w turnieju Yggdrasill Battle, w którym główną nagrodę stanowią drogocenne owoce z Drzewa Świata. Do wyboru jest 35 bohaterów, z których każdy posiada unikatowe specjalne ciosy i kombinacje.

PSP

Tales of the World: Radiant Mythology 2
Tales of the World: Radiant Mythology 2

RPG 29 stycznia 2009

Druga część Radiant Mythology to jednocześnie piąta odsłona popularnej zwłaszcza w Japonii serii gier jRPG z cyklu Tales of the World.

PSP

Tales of Hearts
Tales of Hearts

RPG 18 grudnia 2008

Kolejna część słynnej serii japońskich gier fabularnych z epicką historią osadzoną w fantastycznym świecie, pełnym bohaterów i magii etc. Tym razem mieszkańcy świata gry walczą ze straszną chorobą, która niszczy ich serca.

NDSPSV

Tales of Symphonia: Dawn of the New World
Tales of Symphonia: Dawn of the New World

RPG 11 listopada 2008

Sequel gry Tales of Symphonia, którego akcja rozpoczyna się dwa lata po zakończeniu fabuły pierwowzoru. Produkcja Tales of Symphonia: Dawn of the New World jest klasycznym przedstawicielem gatunku jRPG.

PS3Wii

Tales of Vesperia
Tales of Vesperia

RPG 26 sierpnia 2008

Tales of Vesperia to osadzona w klimatach fantasy gra z gatunku jRPG, stworzona przez firmę Namco Bandai. Fabuła przedstawia losy chłopca imieniem Yuri oraz jego przyjaciół mieszkających na planecie Terca Lumireis. Oprawa wizualna gry przygotowana została z wykorzystaniem techniki cel-shadingu, a o podkład muzyczny zadbał Motoi Sakuraba.

X360PS3

Tales of the World: Radiant Mythology
Tales of the World: Radiant Mythology

RPG 11 września 2007

Tales of the World: Radiant Mythology to produkcja z gatunku jRPG, będąca spin-offem bestsellerowej serii, która swoim początkiem sięga roku 1995. Niniejsza pozycja całymi garściami czerpie z wcześniejszych tytułów wspomnianej sagi.

PSP

Tales of the Tempest
Tales of the Tempest

RPG 26 października 2006

Tales of Tempest jest pierwszą grą ze słynnej sagi Tales of... przygotowaną przez firmę Namco z myślą o przenośnej konsoli Nintendo DS. Należy ona do japońskiej odmiany gatunku RPG.

NDS

Tales of the Abyss
Tales of the Abyss

RPG 10 października 2006

Tales of the Abyss to gra cRPG, stworzona przez japoński oddział firmy Namco, nazwany Team Symphonia. Tytuł, tak jak większość produkcji z Kraju Kwitnącej Wiśni, łączy w sobie elementy baśni i mangi - dalekowschodniej odmiany komiksu.

PS2

Tales of Phantasia
Tales of Phantasia

RPG 6 marca 2006

Tales of Phantasia to pierwsza z serii gier RPG Tales of... sygnowanych przez Namco. Gracz wciela się w Clessa Alveina, młodego adepta miecza, który wyrusza w podróż poprzez czas i przestrzeń, by znaleźć odpowiedź na pytanie, kto stoi za zagładą jego wioski i najbliższych.

GBA

Tales of Eternia Online
Tales of Eternia Online

RPG 3 marca 2006

Tales of Eternia Online to japońska gra MMORPG, stworzona przez duet firm Namco/Dwango. Oparta jest na niezwykle popularnym w Japonii świecie gier z serii Tales Of, a konkretnie na drugiej części Tales of Destiny.

PC

Tales of Legendia
Tales of Legendia

RPG 7 lutego 2006

Tales of Legendia to gra z gatunku jRPG, wyprodukowana przez zespół deweloperski firmy Namco. Główni bohaterowie - Senel i Shirley są rodzeństwem, które przypadkowo trafia na pokład olbrzymiego statku-wyspy The Legacy. Zastosowana w grze mechanika walki bazuje na systemie X-LiMBS (Crossover Linear Motion Battle System).

PS2

Tales of Symphonia
Tales of Symphonia

RPG 13 lipca 2004

Zremasterowana wersja najpopularniejszej odsłony serii Tales of..., która ukazała się pierwotnie w 2003 roku. Tales of Symphonia jest klasycznym przedstawicielem gatunku jRPG i oferuje kilkadziesiąt godzin zabawy oraz szybki zręcznościowy system walki.

PCPS3PS2GCN

Tales of Eternia
Tales of Eternia

RPG 10 września 2001

Tales of Eternia to typowy jRPG, pochodzący z bestsellerowej serii, która swoim początkiem sięga roku 1995. Gracz kontroluję drużynę składającą się z maksymalnie siedmiu bohaterów, a walka odbywa się w czasie rzeczywistym.

PS1PSP

Tales of Destiny
Tales of Destiny

RPG 23 grudnia 1997

Wyróżniające się zręcznościowym systemem walki japońskie RPG opowiadające o losach mieszkańców fantastycznej krainy. Tytuł jest drugim z serii Tales of i jednocześnie pierwszym wydanym na PlayStation 1.

PS1