Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikRPGPS3Wii
Okładka Tales of Graces (Wii)

Tales of Graces

Tales of Graces F

Następna odsłona popularnego cyklu japońskich gier RPG. Wcielamy się w młodego bohatera, który musi wypełnić swoje przeznaczenie i zadbać o królestwo.

RPG | TPP | fantasy | science fiction | reedycje/remastery/remaki | jRPG

Okładka Tales of Graces (Wii)

data premiery gry:

10gru2009

Wii

2gru2010

PS3
Kolekcja gier
Obserwuj grę

Tales of Graces F to dwunasta odsłona popularnego cyklu jRPG. Za stworzenie serii, która narodziła się w 1995 roku na konsol SNES, odpowiada firma Namco (obecnie Bandai Namco). W jej skład wchodzi co najmniej kilkanaście głównych części oraz prawie drugie tyle powiązanych z nimi pobocznych produkcji, które wydane zostały na wszystkich najważniejszych platformach sprzętowych. Marka Tales of... z pewnością nie jest tak popularna jak np. Final Fantasy, ale ma swoją oddaną i wierną rzeszę fanów, także poza granicami Kraju Kwitnącej Wiśni. Tales of Graces F ukazało się po raz pierwszy na konsoli Wii w 2009 roku. Wydany rok później port na PlayStation 3 zawiera liczne poprawki w rozgrywce, zupełnie nowy rozdział, który stanowi epilog fabuły, a także ulepszoną oprawę graficzną.

Fabuła

Tales of Graces F przenosi graczy do świata o nazwie Ephinea, który podzielony jest pomiędzy trzy rywalizujące ze sobą państwa – Windor, Strata oraz Fendel. Protagonistą gry jest Asbel Lhant, syn windorskiego lorda, sprawującego kontrolę nad miasteczkiem Lhant. Bohater w dzieciństwie wraz ze swoim adoptowanym bratem i młodym spadkobiercą tronu Windoru spotkał tajemniczą dziewczynę o imieniu Sophie, która cierpiała na amnezję. Po krótkiej przygodzie trójka chłopców rozstała się z nią w niewytłumaczonych okolicznościach. Sophie wraca jednak niezmieniona po siedmiu latach od pierwszego spotkania i to w chwili gdy Lhant atakowane jest przez zbrojne siły Fendelu. Asbel zmuszony jest, by wyruszyć w podróż i wyjaśnić tajemnicę przyjaciółki oraz powstrzymać rozlew krwi w rodzinnym kraju.

Mechanika

Tales of Graces F korzysta ze sprawdzonej formuły cyklu Tales of. Produkcja jest klasycznym przedstawicielem gatunku JRPG. Akcja przedstawiona została z perspektywy trzeciej osoby, choć gracze mogą kontrolować kamerę wyłącznie w trakcie walki. Po raz pierwszy w historii serii twórcy zrezygnowali z mapy świata, po której można było swobodnie się przemieszczać i odwiedzać wybrane miejsca. Zamiast tego najważniejsze miasta i charakterystyczne punkty w wirtualnym świecie gry są połączone ze sobą dziesiątkami lokacji i podziemi, które musimy przebyć w drodze do celu. W trakcie podróży spotkamy zarówno wrogów jak i wielu przyjaznych npc-ów, oferujących rozmaite poboczne zadania i wyzwania. Przeciwnicy widoczni są na ekranie i po wejściu w interakcje z nimi jesteśmy przenoszeni na osobne i zamknięte areny, na których odbywają się pojedynki.

Produkcja korzysta z szybkiego i zręcznościowego systemu prowadzenia bitew o nazwie SS-LMBS (Style Shift Linear Motion Battle System), który przez wielu fanów uznawany jest za najlepszy w historii serii. Podobnie jak w bijatykach gracze budują komba, korzystając z ustalanych przez nich ruchów oraz wykorzystują różnego rodzaju ataki i zdolności specjalne. Każdy grywalny bohater dysponuje unikalnym stylem walki, który wymaga stosowania różnych strategii.

Kwestie techniczne

Tales of Graces F zostało wykonane w charakterystycznej mangowej stylistyce. Oprawa audiowizualna stoi na dość wysokim poziomie. Oprócz ciekawie zrealizowanych lokacji i modeli postaci oglądamy także widowiskowe pojedynki, pełne efektów specjalnych i spektakularnych ataków wykonywanych przez bohaterów. Tytuł zawiera pełny aktorski dubbing, który dostępny jest jednak jedynie w wersji angielskiej.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Ocena czytelników: 5,5 / 10 na podstawie 26 głosów czytelników.

Oczekiwania czytelników przed premierą: / 10 na podstawie 1 głosów czytelników.

Wymagania wiekowe Tales of Graces

odpowiednia dla każdego wieku

Tales of Graces (Wii), Tales of VS. (PSP) oraz Tales of Vesperia (PS3) oficjalnie zapowiedziane
Tales of Graces (Wii), Tales of VS. (PSP) oraz Tales of Vesperia (PS3) oficjalnie zapowiedziane

wiadomość7 kwietnia 2009

Firma Namco Bandai oficjalnie wypowiedziała się w kwestii nowych gier z serii Tales of…, o których wiedzieliśmy już kilka dni temu. Chodzi mianowicie o Tales of Graces na Wii oraz Tales of VS. na PSP. Oba tytuły na pewno znajdują się w produkcji i już niedługo fani wymienionych wyżej platform będą mogli w nie zagrać. Te i inne informacje przekazano na poniedziałkowej konferencji koncernu w Tokio.

Wii
PS3