Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikRPGPS3
Okładka Tales of Xillia (PS3)

Tales of Xillia PS3

Tales of Xillia to trzynasta odsłona popularnej serii jRPG, która została stworzona, by uczcić piętnastolecie istnienie marki. Gracze po raz pierwszy mają szansę na wybór dwóch protagonistów, z których perspektywy będą obserwować przebieg historii.

RPG | TPP | fantasy | science fiction | jRPG | tytuły ekskluzywne PlayStation

Sony PlayStation 3
Okładka Tales of Xillia (PS3)

Angielskie napisy i dialogiAngielskie napisy i dialogi

data premiery gry w wersji PS3:

8września2011

9sierpnia2013

pudełko PL

Kolekcja gier
Obserwuj grę

Tales of Xillia na konsoli PlayStation 3 to trzynasta odsłona jednej z najpopularniejszych serii jRPG. Cykl narodził się w 1995 roku na konsoli SNES, a za jego stworzenie odpowiadała firma Namco (obecnie Bandai Namco). Pod rozpoznawalnym szyldem marki ukazało się kilkadziesiąt różnych produkcji, które wydane zostały na wszystkich najważniejszych platformach sprzętowych. Seria Tales of... nie jest tak popularna jak np. Final Fantasy, ale ma swoją oddaną i wierną rzeszę fanów, także poza granicami Kraju Kwitnącej Wiśni. Tales of Xillia powstało, by uczcić piętnastą rocznicę istnienia cyklu. Deweloperzy ze studia Namco Tales zdecydowali się więc z tej okazji wprowadzić szereg innowacji, takich jak możliwość wyboru głównego bohatera lub bohaterki gry, a także nowy sposób eksploracji i prezentacji świata.

Fabuła

Akcja Tales of Xillia przenosi nas do świata o nazwie Rieze Maxia, który podzielony jest na dwa zwalczające się królestwa – Rashugal oraz Auj Oule. Na początku zabawy wybieramy bohatera z którego perspektywy będziemy obserwować historię. Jude Mathis to młody i ambitny student medycyny, a Milla Maxwell to tajemnicza kobieta, która dysponuje potężną mocą magiczną i podaje się za wcielenie Maxwella – boga odpowiadającego za stworzenie Rieze Maksii. Na barkach obu z nich wkrótce spoczywają losy obu zwalczających się politycznych potęg oraz misja powstrzymania groźby zachwiania naturalnej równowagi uniwersum. Przerywniki fabularne zostały zrealizowane w formie klasycznych cut-scen, jak i również tzw. skitów, a więc wykonanych w konwencji visual novel krótkich scenariuszy skutecznie nakreślających sylwetki bohaterów oraz relacje pomiędzy nimi.

Mechanika

Tales of Xillia jest klasycznym przedstawicielem gatunku jRPG, odznaczającym się szybkim i dynamicznym zręcznościowym systemem walki. Podobnie jak w Tales of Graces F, produkcja nie posiada dużej mapy świata, po której możemy swobodnie się poruszać, zamiast tego podróżujemy po otwartych i połączonych ze sobą lokacjach. Po raz pierwszy gracze mogą swobodnie kontrolować kamerę podczas eksploracji. Przeciwnicy widoczni są na ekranie i po ich zaatakowaniu jesteśmy przenoszeni na osobne i zamknięte areny, na których odbywają się właściwe walki.

W trakcie bitew w drużynie znajduje się maksymalnie czterech bohaterów. Każda grywalna postać dysponuje unikalnym zestawem umiejętności. W walce gracze budują komba i korzystają ze specjalnych zdolności i czarów. Unikalną cechą systemu jest możliwość wykorzystania tzw. linków, a więc pasywnej kooperacji pomiędzy dwoma uczestniczącymi w bitwie bohaterami. Zapewnia ona bonusy do statystki, a także odblokowuje nowe ruchy i ataki. Linki możemy włączać i przełączać w dowolnym momencie.

Kwestie techniczne

Oprawa graficzna została przygotowana z myślą o współpracy z rozdzielczościami HD. Producenci zdecydowali się na nowy kierunek artystyczny dla cyklu, widoczny w projekcie świata oraz postaci. Na uwagę zasługują trójwymiarowe modele bohaterów oraz scenografia. Niestety wiele lokacji, które zwiedzamy to wyjątkowo proste oraz pozbawione detali korytarze lub duże i zupełnie puste otwarte przestrzenie. Tales of Xillia posiada pełen angielski dubbing. W grze zabrakło oryginalnej japońskiej ścieżki dźwiękowej.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Ocena czytelników: 7,1 / 10 na podstawie 41 głosów czytelników.

Oczekiwania czytelników przed premierą: 9.5 / 10 na podstawie 10 głosów czytelników.

Cena gry w dniu premiery: 229,90 PLN

Wymagania wiekowe Tales of Xillia

12+

Wieści ze świata (WRC 4, Batman: Arkham Origins, Tales of Xillia) 14/10/13
Wieści ze świata (WRC 4, Batman: Arkham Origins, Tales of Xillia) 14/10/13

wiadomość14 października 2013

Dziś piszemy m.in. o dacie premiery WRC 4, kolejnym czarnym charakterze występującym w Batman: Arkham Origins, wynikach sprzedaży gry Tales of Xillia, a także wersji demonstracyjnej LEGO Marvel Super Heroes. Witamy w wieściach ze świata - codziennej porcji krótkich wiadomości.

Namco zapowiedziało anglojęzyczną wersję jRPG-a Tales of Xillia
Namco zapowiedziało anglojęzyczną wersję jRPG-a Tales of Xillia

wiadomość7 lipca 2012

Firma Namco wreszcie wysłuchała próśb miłośników japońskich RPG-ów. Wydawca zapowiedział właśnie anglojęzyczną wersję Tales of Xillia. Gra ukaże się w przyszłym roku.

Namco Bandai zapowiedziało jRPG-a Tales of Xillia 2
Namco Bandai zapowiedziało jRPG-a Tales of Xillia 2

wiadomość3 czerwca 2012

Firma Namco Bandai zapowiedziała jRPG-a Tales of Xillia 2, czyli bezpośrednią kontynuację jednej z najlepszych odsłon cyklu. Gra powstaje z myślą o konsoli PlayStation 3.