Encyklopedia Gier Top Gry Premiery Beta testy Screeny Download Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS5 XSX PS4 Xbox One Switch Andro iOS

Seria Elite - seria gier

Cykl kosmicznych symulatorów z mocno rozbudowanym aspektem ekonomicznym. Marka rozwijana jest przez studio deweloperskie Frontier Developments.

Ojcami serii są David Braben i Ian Bell, autorzy gry Elite wydanej w 1984 roku w wersjach na komputery BBC Micro oraz Acron Electron. Zawierająca wiele innowacyjnych rozwiązań produkcja podbiła serca graczy, a w Wielkiej Brytanii zyskała wręcz status „kultowej” (sama wersja na komputery BBC Micro osiągnęła sprzedaż 150 tys. egzemplarzy). Z czasem tytuł doczekał się portów na inne platformy sprzętowe, w tym przeprogramowanej przez Chrisa Sawyera edycji Elite Plus na komputery PC pracujące pod kontrolą systemu operacyjnego DOS. Na pełnoprawną kontynuację – Frontier: Elite II fani musieli poczekać do 1993 roku. Niestety, mimo dobrych wyników sprzedaży, produkcja okazała się sporym rozczarowaniem dla fanów. Brabenowi i spółce udało się uratować nadszarpniętą reputację dopiero wydaną trzy lata później trzecią odsłoną serii - Frontier: First Encounter. Mimo kilkukrotnie podejmowanych prób, realizacja kolejnych projektów z cyklu przez długi czas okazywała się niemożliwa. Dopiero udzielone w 2012 roku wsparcie ze strony użytkowników platformy finansowania społecznościowego Kickstarter (niemal 1,6 mln funtów) zapaliło zielone światło dla gry Elite: Dangerous.

Fabuła gier z serii Elite zwykle ma drugorzędne znaczenie (w oryginalnej Elite całkowicie z niej zrezygnowano, a wyobraźnię graczy rozbudzał dołączony egzemplarz powieści science-fiction The Dark Wheel Robert Holdstock). Akcja toczy się w odległej przyszłości. Gracz wciela się w rolę pilota niewielkiego statku kosmicznego i z niewielką kwotą pieniędzy na starcie próbuje zdobyć bogactwo oraz sławę.

Rozgrywka skupia się na dwóch elementach. Pierwszym z nich jest handel rozmaitymi produktami, które w różnych zakątkach galaktyki przedstawiają inną wartość. Zdobywane w ten sposób fundusze pozwalają na rozbudowę posiadanego statku kosmicznego lub kupno nowych jednostek. Gracz ma również możliwość pilotowania statku, w tym uczestniczenia w bitwach toczonych w przestrzeni kosmicznej.

Od samego początku seria Elite wyróżnia się innowacyjnością. Warto zwrócić uwagę, że debiutancka odsłona cyklu była zarazem jedną z pierwszych gier oferujących wektorową grafikę 3D.

Elite: Dangerous - Legendary Edition
Elite: Dangerous - Legendary Edition

Symulacje 27 czerwca 2017

Specjalne wydanie gry Elite: Dangerous, w której gracz wciela się w pilota statku kosmicznego i przemierza odległe zakątki galaktyki, wykonując rozmaite zadania, walcząc z napotkanymi przeciwnikami lub bogacąc się na handlu. Zestaw trafił do sprzedaży w formie fizycznej na płycie Blu-Ray. Oprócz podstawowej wersji gry, za której opracowaniem stoi zespół Frontier Developments dowodzony przez legendarnego Chrisa Sawyera, czyli twórcę wszystkich dotychczasowych odsłon cyklu, obejmuje on wszystkie usprawnienia rozgrywki wprowadzone przez deweloperów od momentu premiery oraz dodatek Horizons. Dzięki temu ostatniemu gracze mogą lądować statkiem kosmicznym na planetach nieposiadających atmosfery i przemierzać ich powierzchnię na pokładzie specjalnego łazika. Poza tym rozszerzenie Horizons wzbogaca Elite: Dangerous - Legendary Edition o możliwość wykreowania awatara gracza, a także zaproszenia do zabawy innych osób, by wraz z nimi eksplorować kosmos na pokładzie jednego wehikułu.

PS4XONE

Elite: Dangerous - Arena
Elite: Dangerous - Arena

Symulacje 16 lutego 2016

Ukierunkowany na sieciowe potyczki w trybie PvP kosmiczny symulator, będący w istocie usamodzielnioną wersją trybu wieloosobowego z gry Elite: Dangerous studia Frontier Developments. Gra pozwala na wspólną zabawę max. 8 osób w trybach Free-for-All, Team Deathmatch oraz Capture the Flag. Do dyspozycji graczy oddano cztery typy statków: myśliwce Federal i Imperial – oferujące dużą szybkość i zwrotność, ale słaby pancerz i uzbrojenie, model Eagle o dużym potencjale ofensywnym oraz ciężką i powolną – za to trudną do zniszczenia - fregatę Sidewinder. Zabawa toczyć się może na czterech zróżnicowanych mapach, wśród których znajdziemy skuty lodem pas asteroid, pełną poplątanych korytarzy stację kosmiczną, bazę górniczą oraz arenę, której centralnym punktem jest winda orbitalna. Pod względem mechaniki oraz oprawy Elite: Dangerous – Arena w niczym nie odbiega od wydanego w 2014 roku pełnowymiarowego pierwowzoru.

PC

Elite: Dangerous
Elite: Dangerous

Symulacje 16 grudnia 2014

Kosmiczny symulator, będący czwartą odsłoną cyklu Elite. Za produkcję Elite: Dangerous ponownie odpowiada David Braben i ekipa deweloperska studia Frontier. Akcja gry toczy się w odległej przyszłości. Po tym jak ludzkość zdołała skolonizować niezliczone systemy gwiezdne dominującą rolę we Wszechświecie odgrywają trzy supermocarstwa: Imperium, Federacja oraz Niezależni. Odważni piloci zapuszczają się jednak także poza kontrolowane przez nie terytoria, szukając okazji do łatwego zarobku. Sandboksowy model rozgrywki pozwala graczom na dużą swobodę w eksplorowaniu kosmicznego uniwersum, prowadzeniu handlu czy wykonywaniu misji militarnych. Twórcy Elite: Dangerous zrezygnowali ze standardowego podziału na tryb solowy i wieloosobowy, pozwalając w dowolnym momencie dołączyć do gry ze znajomymi lub zrezygnować z niej.

PCPS4XONE

Frontier: First Encounter
Frontier: First Encounter

Symulacje 15 marca 1995

Trzecia część słynnego symulatora kosmicznego Elite, w którym według własnego uznania przemierzamy Galaktykę. Gręrę zaczynamy jako kosmiczny pirat marzący o fortunie. Droga do bogactwa prowadzi przez szereg niebezpiecznych misji bojowych, podczas których przyjdzie nam zmierzyć się z najemnikami, policją oraz łowcami nagród. Zajmujemy się też handlem i przemytem.

PC

Frontier: Elite II
Frontier: Elite II

Symulacje 15 czerwca 1992

Sequel przełomowego symulatora kosmicznego Elite, gdzie ponownie możemy przemierzać galaktyczne szlaki w realistycznie wykonanym wszechświecie.

PC

Elite
Elite

Symulacje 15 czerwca 1987

Elite to kosmiczny symulator lotniczy, stworzony w 1982 roku przez studentów uniwersytetu Cambridge - Davida Brabena i Iana Bella. Gracz wciela się w gwiezdnego pilota przemierzającego pełne niebezpieczeństw zakątki galaktyki. Pecetowa wersja tytułu wydana została w 1987 roku i była pierwszą grą z trójwymiarową grafiką na tej platformie sprzętowej.

PC