Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikSymulacjePC
Okładka Elite (PC)

Elite PC

Elite to kosmiczny symulator lotniczy, stworzony w 1982 roku przez studentów uniwersytetu Cambridge - Davida Brabena i Iana Bella. Gracz wciela się w gwiezdnego pilota przemierzającego pełne niebezpieczeństw zakątki galaktyki.

Symulacje | science fiction | ekonomiczne | kosmiczne

PC Windows
Okładka Elite (PC)

Angielskie napisy i dialogiAngielskie napisy i dialogi

data premiery gry w wersji PC:

15czerwca1987

Elite to gra, która wywołała przełom w gatunku kosmicznych symulatorów lotu i nie tylko. Autorami gry byli studenci Cambridge University, David Braben oraz Ian Bell, którzy w 1982 roku napisali Elite na mikrokomputer BBC Micro. Dopiero w 1984 roku gra została zaadaptowana na inne platformy, w tym również na PC w 1987. Jest to pierwsza gra na PC, posiadająca trójwymiarową grafikę.

W Elite grę zaczynamy z podstawowym modelem statku kosmicznego Cobra MkIII oraz niewielką kwotą 100 kredytów. Od tego momentu musimy przetrwać w nieprzyjaznej galaktyce, gdzie na naszej drodze stają piraci, policja, łowcy nagród, handlarze, oraz obca rasa Thargoidów. Pieniądze zdobywamy na wiele sposobów, przewożąc żywność z planet rolniczych na przemysłowe, a maszyny w drugą stronę. Można również samemu zostać piratem napadając konwoje, lub wszystkim po trochu.

Za zdobyte fundusze udoskonalamy swój statek w nowe bronie, tarcze i inny ekwipunek lub kupujemy nowy. Podróżować można po ośmiu różnych galaktykach, gdzie w każdej znajdziemy setki zamieszkałych planet, co czyni obszar gry jednym z największych dostępnych przestrzeni wirtualnych.

W 1990 pojawiła się wersja Elite Plus z poprawionym dźwiękiem i grafiką w rozdzielczości VGA. Konwersji dokonała firma Raibird.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Nośnik: 1 HDD

Ocena czytelników: 8,4 / 10 na podstawie 1199 głosów czytelników.

Wymagania wiekowe Elite

odpowiednia dla każdego wieku

Wymagania sprzętowe Elite

PC Windows

PC Windows

  • Rekomendowane:
  • IBM PC XT
  • 1MB RAM
The Outsider nadal w produkcji, potem Elite IV?

wiadomość20 kwietnia 2010

David Braben – legenda branży, twórca serii Elite, szef firmy Frontier Developments, oświadczył, że studio nadal pracuje nad The Outsider – grą akcji utrzymaną w konwencji thrillera politycznego, której premiera miała poprzedzić wydanie kontynuacji kultowej serii Elite.

Elite IV także na Xboksa 360 i PlayStation 3
Elite IV także na Xboksa 360 i PlayStation 3

wiadomość16 czerwca 2009

Od ostatnich informacji o Elite IV – najnowszej odsłonie kultowego cyklu kosmicznych symulatorów autorstwa Davida Brabena – minął już niemal rok. W wiadomości datowanej na 11 sierpnia rozważaliśmy wspólnie z producentem możliwość wydania owego dzieła na konsolach najnowszej generacji. Wszystko wskazuje na to, że po tak długim czasie milczenia kwestia ta została ostatecznie wyjaśniona.

Elite IV może ukazać się na konsolach

wiadomość11 sierpnia 2008

Przed niespełna dwoma tygodniami światło dzienne ujrzała informacja, że David Braben, twórca kultowej serii Elite realizuje już czwartą odsłonę swego kosmicznego symulatora. Jak podał dziś serwis VideoGaming247, produkcja ta poza wydaniem pecetowym może ukazać się także na innych platformach.

Najpierw The Outsider, potem ... Elite IV!

wiadomość31 lipca 2008

David Braben i Elite – to nazwisko i ta seria gier pojawiają się jednocześnie gdy myślimy o symulatorze kosmicznym z prawdziwego zdarzenia. Myślę, że śmiało można stwierdzić, iż obecnie tworzone gry z tego gatunku, do pięt Elite nie dorastają, a najbliższa przyszłość przyniesie to, czego od dawna oczekują fani – Elite IV.

Twórca Frontiera opowiada o swoim nowym projekcie i potwierdza Elite IV
Twórca Frontiera opowiada o swoim nowym projekcie i potwierdza Elite IV

wiadomość26 października 2007

David Braben, który przy okazji brytyjskiej imprezy Game City opowiadał o swoim aktualnym projekcie The Outsider stwierdził, że Elite IV ukaże się jeszcze na platformy obecnej generacji.