Encyklopedia Gier Top Gry Premiery Beta testy Screeny Download Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS5 XSX PS4 Xbox One Switch Andro iOS

Seria Tropico - seria gier

Cykl humorystycznych symulacji menedżerskich z elementami strategii ekonomicznej, wykreowany przez studio PopTop Software. Obecnie marka znajduje się w posiadaniu firmy Kalypso Media. W stworzenie trzech części (od trzeciej do piątej) zaangażowane było studio Haemimont Games, natomiast za część szóstą odpowiada ekipa Limbic Entertainment.

Za ojca serii Tropico uznaje się Phila Steinmeyera z ekipy deweloperskiej PopTop Software. Pierwsza gra z cyklu ukazała się w 2001 roku na PC. Niekonwencjonalne, okraszone sporą dawką humoru podejście do tematu dyktatur bananowych republik przypadło do gustu graczom. Zachęciło to twórców najpierw do przygotowania kilku dodatków (m.in. Tropico: Paradise Island), a następnie pełnoprawnego sequela – Tropico 2: Pirate Cove (w tym przypadku studio PopTop Software wykonało jedynie projekt, realizacją zajęło się studio Frog City Software). Na kolejną część serii fani musieli poczekać sześć lat, co wynikało przede wszystkim z problemów wydawniczych. Ostatecznie marka wykupiona została przez firmę Kalypso Media, która prace nad Tropico 3 (2009) powierzyła ekipie studia Haemimont Games. Ten sam deweloper zajął się także pracą nad czwartą odsłoną cyklu – Tropico 4 (2011). Warto zaznaczyć, że Tropico 3 i Tropico 4 wyszły nie tylko na PC, jak to miało miejsce z poprzednimi częściami, ale i na Xboksie 360. W 2015 roku bułgarski zespół opracował Tropico 5, która poza wydaniem na PC i Xboksie 360 przygotowana została również z myślą o posiadaczach Xboksie One i PlayStation4. Oprócz drobnych zmian i usprawnienia wizualnej strony produkcji, najważniejszą nowością było wprowadzenie dynastii. Od teraz gracz mógł zarządzać całą rodziną, obsadzając poszczególnych jej członków nie tylko na stanowiskach politycznych, ale też w mediach czy biznesie. W 2018 roku na rynku pojawiła się mobilna odsłona cyklu stworzona specjalnie z myślą o iOS, której przygotowaniem zajęło się studio Feral Interactive. Wiosną 2019 roku na PC ukazała się szósta pełnoprawna odsłona serii, której stworzenie powierzono tym razem studiu Limbic Entertainment. Posiadacze XONE i PS4 zmuszeni byli do zaczekania do wakacji tego roku.

Podstawę zabawy w grach z serii Tropico stanowi zarządzanie bananową republiką. Gracz wciela się w rolę dyktatora – „El Presidente” – i próbuje twardą ręką sprawować kontrolę nad niewielkim państwem. Celem jest jak najdłuższe utrzymanie się przy władzy, co wymaga m.in. nieustannego zabiegania o poparcie różnych frakcji i grup społecznych, przeciwdziałania rewoltom czy zapobiegania próbom interwencji z zewnątrz. Tropico 6 pozwala na zabawę na dużym archipelagu, w związku z czym gracz po raz pierwszy będzie miał okazję zarządzać nie jedną, a kilkoma wyspami naraz. To z kolei wprowadza do gry nowe opcje, takie jak budowa mostów czy tuneli łączących poszczególne lokacje. Nowością jest również opcja wysłania do innych krajów szpiegów przeszkolonych w wykradaniu nowoczesnej technologii.

Jednym z charakterystycznych elementów gier z cyklu Tropico są liczne nawiązania do autentycznych postaci i wydarzeń. Pojawiają się więc odniesienia m.in. do zimnej wojny oraz dyktatorów pokroju Fidela Castro, Augusto Pinocheta czy António Salazara. Całość zobrazowana jest jednak w parodystyczny sposób.

Poszczególne gry z serii Tropico oferują zazwyczaj kilka wariantów zabawy, w tym możliwość rozegrania pełnej kampanii, pojedynczego scenariusza lub własnoręcznie przygotowanej misji. Wraz z premierą Tropico 3 pojawiły się opcje sieciowe, m.in. udostępnianie tworzonych przez graczy map. Z kolei piąta pełnoprawna odsłona cyklu wprowadziła możliwość zabawy dla czterech osób jednocześnie za pośrednictwem sieci LAN lub Internet.

Szacuje się, że sprzedano około 10 milionów kopii gier z serii Tropico.

Tropico 6
Tropico 6

Strategiczne 29 marca 2019

Szósta główna odsłona zapoczątkowanej w 2001 roku serii strategii ekonomicznych Tropico. W produkcji stworzonej przez studio Limbic Entertainment (twórców Might & Magic: Heroes VII) wcielamy się w El Presidente – przywódcę bananowej republiki. Naszym zadaniem jest zarządzanie krajem. Musimy dbać o rozbudowę miast, zapewniać ludziom pracę, naprawiać zniszczenia wywołane przez kataklizmy czy też kształtować politykę wewnętrzną i zagraniczną, wydając stosowne dekrety. Jedną z nowości, które wprowadzono w Tropico 6, jest archipelag. Akcja nie rozgrywa się już na jednej wyspie, a na kilku i musimy zarządzać nimi w tym samym czasie, a także łączyć je ze sobą dzięki mostom czy tunelom. Kolejną atrakcją są agenci wysyłani w różne zakątki świata - dzięki nim w nielegalny sposób wchodzimy w posiadanie planów konstrukcyjnych cennych budowli, np. Statui Wolności czy Wieży Eiffla. Ponadto deweloperzy umożliwili też modyfikowanie naszego pałacu oraz występowanie przed społeczeństwem. Podczas przemówień da się np. składać populistyczne obietnice.

PCPS5XSXPS4XONESwitch

Tropico Mobile
Tropico Mobile

Strategiczne 18 grudnia 2018

Mobilna odsłona znanego cyklu ekonomicznych gier strategicznych, oparta na pecetowej wersji Tropico 3. W Tropico Mobile wcielamy się w dyktatora rządzącego niewielkim państwem na tropikalnym archipelagu. Za produkcję odpowiada studio Feral Interactive.

iOS

Tropico 5
Tropico 5

Strategiczne 23 maja 2014

Piąta odsłona popularnej strategii ekonomicznej, przygotowana przez ekipę deweloperską studia Haemimont Games, które odpowiada za markę począwszy od trzeciej części cyklu. Produkcja stawia gracza w roli przywódcy niewielkiej tropikalnej wyspy, którą musi zarządzać od czasów kolonialnych do współczesności, a nawet niedalekiej przyszłości. Do naszych obowiązków należy tradycyjnie rozbudowa miasta i dbanie o jego przemysł oraz ekonomię. Trzeba także na bieżąco reagować na zmieniającą się sytuację, niwelując skutki klęsk żywiołowych, spełniając żądania społeczeństwa oraz prowadząc szeroko zakrojone działania dyplomatyczne. Nowa odsłona gry niesie ze sobą możliwość stworzenia własnej dynastii i obsadzanie najważniejszych stanowisk państwowych członkami własnej rodziny. Po raz pierwszy w historii serii udostępniono przeznaczony dla czterech graczy tryb wieloosobowy.

PCPS4XONEX360

Tropico 4
Tropico 4

Strategiczne 23 sierpnia 2011

Czwarta część zapoczątkowanej w 2001 roku serii humorystycznych strategii ekonomicznych, w których wcielamy się w bezwzględnego dyktatora niewielkiej bananowej republiki. Za jej powstanie odpowiada ponownie ekipa Haemimont Games, która przejęła pieczę nad cyklem wraz z przejęciem dotychczasowego wydawcy przez koncern THQ. Głównym celem rozgrywki jest dbanie o budżet kraju, dzięki wydobyciu surowców i wytwarzaniu rozmaitych dóbr. Istotnym elementem jest także zadowolenie obywateli, o które dbamy, wznosząc rozmaite budynki użyteczności publicznej. Aby zapanować nad chaosem politycznym, wykorzystać możemy wojsko, łapówki, zastraszenia a nawet publiczne egzekucje. W razie kryzysu możemy jednak wziąć pod uwagę postulaty opozycji, a w przypadku rozmaitych klęsk żywiołowych skorzystać z pomocy Czerwonego Krzyża. W czwartej odsłonie gry do naszej dyspozycji oddano jeszcze większą gamę wyspecjalizowanych budynków oraz system wymiany i handlu z sąsiednimi mocarstwami.

PCX360

Tropico 3
Tropico 3

Strategiczne 24 września 2009

Trzecia odsłona bestsellerowego cyklu strategii ekonomicznych. Mimo przejęcia serii przez nowego dewelopera, bułgarskie studio Haemimont Games, fundamenty rozgrywki pozostały niezmienione. W grze obejmujemy funkcję przywódcy małego wyspiarskiego państewka, przekształcając je w demokratyczny raj bądź bezwzględną dyktaturę. Do naszych obowiązków należy pozyskiwanie zasobów oraz dbanie o dobro obywateli i kontakty dyplomatyczne naszego państwa. Po raz pierwszy w historii cyklu możemy wcielić się w rolę samego dyktatora, decydując zarówno o jego wyglądzie, jak i zdolnościach. Pod postacią wodza możemy swobodnie przemieszczać się po terenie wyspy, wywierając bezpośredni nacisk na funkcjonowanie poszczególnych aspektów państwa. Sam teren da się też dowolnie kształtować pod względem geograficznym oraz demograficznym. Doskonałe wrażenia wizualne zapewnia zaś w pełni trójwymiarowy silnik gry.

PCX360

Tropico: Antologia
Tropico: Antologia

Strategiczne 19 maja 2006

Specjalny pakiet, w skład którego wchodzą dwie części znanej strategicznej serii firmy Pop Top Software - Tropico, a także dodatek do pierwszej z nich - Tropico: Rajska Wyspa.

PC

Tropico 2: Zatoka Piratów
Tropico 2: Zatoka Piratów

Strategiczne 8 kwietnia 2003

Opracowana przez ekipę Frog City Software kontynuacja popularnej strategii ekonomicznej Tropico z 2001 roku. W przeciwieństwie do osadzonej w XX wieku poprzedniczki, gra przenosi nas do XVII wieku i pozwala nam zostać prawdziwym władcą mórz południowych. Wcielamy się więc w króla piratów, zarządzającego bazą wypadową, ukrytą na jednej z wysepek fikcyjnego archipelagu. Naszym głównym zadaniem jest zapewnienie kamratom wszystkich pirackich uciech, takich jak jedzenie, wino, kobiety, złoto oraz hazard. O ile jednak w pierwszej części serii mogliśmy sprzedawać to, co sami wyprodukowaliśmy, w Tropico 2: Zatoka Piratów zabieramy i wykorzystujemy dobra zrabowane innym (np. statkom kupieckim). Możemy również porywać zakładników i wykorzystywać ich jako tanią siłę roboczą lub zażądać za nich wysokiego okupu. Za zdobyte w ten sposób pieniądze wznosimy nowe budynki, w tym tawerny, farmy, a nawet ośrodki przemysłowe. W miarę postępów możemy też szlifować statystyki piratów, szkoląc ich w przeróżnych przydatnych profesjach.

PC

Tropico (2001)
Tropico (2001)

Strategiczne 25 kwietnia 2001

Tropico to pierwsza odsłona popularnego cyklu strategii ekonomicznych. Gracz wciela się w rolę dyktatora na jednej z wysepek fikcyjnego archipelagu. Jego zadaniem jest doprowadzić niewielkie państewko do rozkwitu. Deweloperzy ze studia PopTop Software zadbali o humorystyczne podejście do tematu oraz klimatyczną oprawę wizualną.

PC