Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS5 XSX PS4 Xbox One Switch Andro iOS

Seria Five Nights at Freddy's|FNAF - seria gier

Seria gier opracowana przez niezależnego twórcę, Scotta Cawthona. Początkowo produkcje Five Nights at Freddy’s były horrorami, jednak z czasem zaczęto urozmaicać rozgrywkę kolejnych tytułów o nowe elementy i rozwiązania. Obecnie jego rozwojem zajmuje się wydawca ScottGames oraz zespół deweloperski Steel Wool Studios.

Pierwsza odsłona cyklu, zatytułowana po prostu Five Nights at Freddy’s, ukazała się w 2014 roku. Część druga i trzecia kontynuowały opowiedzianą w niej historię, zaś pierwsze większe zmiany w formule wprowadzono dopiero w Five Nights at Freddy’s 4. W 2016 roku ukazał się pierwszy spin-off cyklu, FNAF World, będący produkcją RPG o znacznie weselszym klimacie niż poprzedniczki. W kolejnych latach regularnie ukazywały się nowe odsłony, najczęściej urozmaicające znane mechaniki o nowe rozwiązania, jak np. Freddy Fazbear’s Pizzeria Simulator (2017) mieszający horror ze strategią ekonomiczną. W 2021 roku poprzez Five Nights at Freddy’s: Security Breach wprowadzono do serii nową antagonistkę o imieniu Vanna. Tytuły spod szyldu FNAF możemy ogrywać na PC, PlayStation 4 i 5, Xbox One i Series X/S, a także na urządzeniach mobilnych i Nintendo Switch.

W pierwszych odsłonach cyklu wcielamy się w stróża pizzerii, który musi przetrwać w niej pięć nocy. Zagrażają mu mieszkające w lokalu mechaniczne pluszaki, a jego jedyną bronią jest odstraszająca je latarka. Mamy przy tym dostęp do monitoringu, dzięki czemu jesteśmy w stanie śledzić ich poczynania w całym budynku. W międzyczasie poznajemy mroczną przeszłość tego miejsca, powiązaną z tajemniczymi zaginięciami dzieci. Formułę zabawy zmieniono po raz pierwszy dopiero w czwartej odsłonie, gdzie nie oglądaliśmy wszystkiego z perspektywy kamer, lecz dziecka przebywającego w domu opanowanym przez owe mordercze zabawki. Kolejne części opowiadały już nowe historie, których elementem wspólnym są grożące protagoniście pluszaki.

Cykl osiągnął bardzo dużą popularność, pomimo niezbyt wysokich ocen kolejnych części. Oprócz wysokiej sprzedaży, markę przeniesiono również na inne media. W 2020 roku potwierdzono, iż Blumhouse Productions rozpoczęło produkcję filmu osadzonego w uniwersum FNAF, a od 2015 ukazują się książki napisane przez autora samych gier oraz Kirę Breed-Wrisley.

Five Nights at Freddy's: Security Breach
Five Nights at Freddy's: Security Breach

Przygodowe 16 grudnia 2021

Five Nights at Freddy’s: Security Breach to kolejna odsłona cyklu horrorów FNAF opracowanych przez Scotta Cawthona. Produkcja przenosi akcję do Freddy Fazbear’s Mega Pizza Plex i przybliża postać nowej antagonistki – Vanny.

PCPS5PS4

Security Breach: Fury's Rage
Security Breach: Fury's Rage

Akcji 28 kwietnia 2021

Security Breach: Fury's Rage to dwuwymiarowe beat 'em up, w którym wcialamy się postacie znane z serii Five Nights at Freddy's. Za opracowanie tytułu odpowiada twórca cyklu Scott Cawthon.

PC

Five Nights at Freddy's: Original Series
Five Nights at Freddy's: Original Series

Przygodowe 29 października 2020

Five Nights at Freddy's: Original Series to kompilacja 4 pierwszych odsłon popularnego cyklu horrorów Five Nights at Freddy's. Razem opowiadają one mroczną historię restauracji Freddy Fazbear’s Pizza.

PCXSXXONE

Freddy in Space 2
Freddy in Space 2

Zręcznościowe 3 grudnia 2019

Freddy in Space 2 to spin-off serii Five Night’s at Freddy’s, który przenosi jej bohaterów w kosmos. W tym przypadku gracz nie ma do czynienia z horrorem, a ze zręcznościową strzelanką w rzucie z boku.

PC

Five Nights at Freddy's AR: Special Delivery
Five Nights at Freddy's AR: Special Delivery

Przygodowe 25 listopada 2019

Dedykowana urządzeniom mobilnym, wykorzystująca technologię rzeczywistości rozszerzonej odsłona cyklu Five Nights at Freddy's. Zgodnie z duchem serii, w FNaF: Special Delivery zadaniem gracza jest walka z animatronikami.

ANDiOS

Five Nights at Freddy's VR: Help Wanted
Five Nights at Freddy's VR: Help Wanted

Przygodowe 28 maja 2019

Kolekcja minigier przygotowana z myślą o technologii VR, odtwarzająca aktywności i kultowe sceny znane z cyklu horrorów Five Nights at Freddy’s. Help Wanted zostało opracowane przez dewelopera Steel Wool Studios i wydane przez firmę ScottGames.

PCPS4XONESwitch

Ultimate Custom Night
Ultimate Custom Night

Przygodowe 27 czerwca 2018

Survival horror stworzony przez Scotta Cawthona, należący do popularnego cyklu Five Nights at Freddy’s. W Ultimate Custom Night gracz wciela się w stróża i za pomocą kamer, automatycznych drzwi i gadżetów musi przetrwać w budynku opanowanym przez opętane animatroniki. Tytuł jest o tyle wyjątkowy, że łączy w sobie elementy wszystkich wydanych do tej pory odsłon serii. Oznacza to między innymi, że w trakcie zabawy można się zmierzyć z 50 ikonicznymi postaciami znanymi z poprzednich części.

PCPS4XONESwitchANDiOS

Freddy Fazbear's Pizzeria Simulator
Freddy Fazbear's Pizzeria Simulator

Zręcznościowe 4 grudnia 2017

Freddy Fazbear’s Pizzeria Simulator to kolejna odsłona stworzonego przez Scotta Cawthona cyklu survival horrorów Five Nights at Freddy’s. Produkcja łączy w sobie mechaniki znane z poprzednich odsłon cyklu z elementami strategii ekonomicznej.

PCXSXPS4XONESwitch

Five Nights At Freddy's: Sister Location
Five Nights At Freddy's: Sister Location

Przygodowe 7 października 2016

Kolejna odsłona popularnego cyklu horrorów Five Night at Freddy’s Scotta Cawthona. Zgodnie ze wzmiankami, jakie pojawiły się już w trzeciej części cyklu, restauracja Freddy Fazbear’s Pizza nie była jedynym miejscem, opanowanym przez mordercze animatroniki. W Five Nights at Freddy’s: Sister Location przenosimy się więc do zupełnie nowej lokalizacji - Circus Baby's Entertainment and Rental.

PCANDiOS

FNAF World
FNAF World

RPG 21 stycznia 2016

Spin-offowa odsłona popularnej serii horrorów Five Nights at Freddy’s, wykreowanej przez niezależnego twórcę Scotta Cawthona. W odróżnieniu od głównych części cyklu, FNAF World odznacza się znacznie weselszym klimatem oraz zupełnie inną przynależnością gatunkową – mamy tu bowiem do czynienia z grą RPG, inspirowaną konsolowymi produkcjami pokroju Final Fantasy. W grze stajemy po stronie znanych z poprzednich odsłon serii morderczych zabawek i wspieramy je w konfrontacji z armią mechanicznych stworów. Zabawa koncentruje się na eksploracji tytułowej krainy oraz toczonych w systemie turowym starć z przeciwnikami. Do naszej drużyny dołączyć mogą wszystkie występujące w Five Nights at Freddy’s animatroniki, a każdy z nich dysponuje unikalnymi atakami oraz zdolnościami specjalnymi. Istnieje też możliwość aktywacji ich alternatywnych form, modyfikujących zachowanie, siłę i zdolności postaci. Całość zrealizowana została w kolorowej, bajkowej stylistyce, okraszonej zabawnymi animacjami.

PCANDiOS

Five Nights at Freddy's 4
Five Nights at Freddy's 4

Przygodowe 23 lipca 2015

Czwarta część wykreowanego przez Scotta Cawthona niezależnego cyklu horrorów, stanowiąca w zamierzeniu finałowy rozdział całej historii. W Five Nights at Freddy’s 4 po raz kolejny przychodzi nam stawić czoła morderczym animatronicznym zabawkom. W porównaniu z poprzednimi odsłonami serii, formuła rozgrywki została jednak odmieniona. Podczas zabawy nie wcielamy się już bowiem w rolę nocnego stróża, ale w postać małego dziecka, które musi przetrwać pięć tytułowych nocy we własnym domu, opanowanym przez żądne krwi zabawki. Do śledzenia ich ruchów nie wykorzystujemy już systemu monitoringu, a każdą z pięciu lokacji (część pokoju dziecięcego, łóżko, szafę oraz lewy i prawy przedpokój) musimy sprawdzać samodzielnie. Po raz pierwszy w serii mamy też możliwość podbiegania i wyglądania przez drzwi, zaglądania do szafy i obracania się za siebie. Naszą jedyną bronią jest zaś latarka, służąca do odstraszania animatroników.

PCPS4XONESwitchANDiOSWP

Five Nights at Freddy's 3
Five Nights at Freddy's 3

Przygodowe 2 marca 2015

Trzecia odsłona niezwykle oryginalnego horroru autorstwa Scotta Cawthona. Rozgrywka bazuje na podobnych zasadach, co wcześniejsze części cyklu i obsadza gracza w roli nocnego stróża, który musi przetrwać pięć nocy w tytułowej restauracji.

PCPS4XONESwitchANDiOSWP

Five Nights at Freddy's 2
Five Nights at Freddy's 2

Przygodowe 10 listopada 2014

Druga odsłona cyklu horrorów autorstwa Scotta Cawthona. W czasie zabawy w FNAF 2 gracz ponownie wciela się w postać stróża nocnego i musi unikać śmierci z rąk wrogo nastawionych animatroników.

PCPS4XONESwitchANDiOSWP

Five Nights at Freddy's
Five Nights at Freddy's

Przygodowe 8 sierpnia 2014

Oryginalna produkcja z gatunku horrorów, przygotowana przez niezależnego twórcę Scotta Cawthona. W czasie zabawy gracz musi unikać śmierci z rąk wrogo nastawionych animatroników.

PCPS4XONESwitchANDiOSWP