Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikPrzygodowePCPS4ANDiOSXONESwitchWP
Okładka Five Nights at Freddy's (PC)
OkładkaFive Nights at Freddy's (PC)

Five Nights at Freddy's

Oryginalna produkcja z gatunku horrorów, przygotowana przez niezależnego twórcę Scotta Cawthona. W czasie zabawy gracz musi unikać śmierci z rąk wrogo nastawionych animatroników.

Przygodowe | FPP | survival horror | horror | elementy zręcznościowe

Kolekcja gier
Obserwuj grę

Five Nights at Freddy's Premiera

8sie2014

PC

26sie2014

AND

11wrz2014

iOS

1gru2014

WP

29lis2019

Switch XONE

4lut2020

PS4

producent: Scott Cawthon wydawca: Scott Cawthon

Five Nights at Freddy’s to oryginalny horror, w czasie którego gracz wciela się w stróża nocnego, który musimy przetrwać tytułowe pięć nocy (plus dwie bonusowe) w konfrontacji z morderczymi maskotkami. Tytuł został opracowany przez niezależnego twórcę Scotta Cawthona, znanego wcześniej m.in. z gry The Desolate Hope oraz szeregu prostych produkcji mobilnych.

Fabuła

W Five Nights at Freddy’s gracz wciela się w Mike’a Schmidta, który przyjmuje posadę stróża nocnego w restauracji Freddy Fazbear’s Pizza. Jej główną atrakcją jest miś Freddy oraz jego przyjaciele – królik Bonnie, kurczak Chica i lis Foxy. Nocą animatroniki pozostawione są w specjalnym trybie swobodnego poruszania, który sprawia, że jeśli zobaczą one człowieka to uznają go za endoszkielet bez kostiumu i próbują wepchnąć go do zapasowego stroju Freddiego. Kończy się to oczywiście zgonem schwytanej osoby.

Dodatkowo na początku kolejnych zmian protagonista otrzymuje telefony ze wskazówkami od poprzedniego nocnego stróża (tzw. Phone Guy), który zdradza szczegóły związane z funkcjonowaniem restauracji. Oprócz tego, w czasie rozgrywki gracz odkrywa mroczne sekrety związane z przeszłością Freddy Fazbear’s Pizza, w tym historię o zaginionych dzieciach.

Mechanika

W Five Nights at Freddy’s gracz nie porusza się na restauracji, a jedynie siedzi w stróżówce i kontroluje znajdujące się tam urządzenia. Celem zabawy jest przetrwanie od 00:00 do 6:00, unikając ataku animatroników.

Unikanie śmierci z rąk robotów nie należy do najłatwiejszych zdań. Gracz może jedynie obserwować restaurację na kamerach monitoringu, oświetlać przylegające do stróżówki korytarze oraz zamykać drzwi do pokoju. Nie można tego jedna robić bez ograniczeń - używanie wszystkich urządzeń, zużywa energię, która musi wystarczyć na całą noc. Jeśli bateria wyczerpie się szybciej, traci się możliwość sterowania systemami.

Oprócz podstawowej czwórki animatroników, które poruszają się po terenie restauracji, w grze pojawia się także piąty antagonista – Golden Freddy – który pojawia się samoistnie w biurze.

Kwestie techniczne

Five Nights at Freddy’s powstało przy użyciu silnika Clickteam Fusion 2.5.

Tryb gry: single player  

Ocena użytkowników: 5,9 / 10 na podstawie 607 głosów czytelników.

Klasyfikacja PEGI Five Nights at Freddy's

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. Gra może przestraszyć młodsze dzieci.

Five Nights at Freddy's Wymagania sprzętowe

PC Windows

PC Windows

  • Minimalne:
  • Intel Pentium IV 2 GHz
  • 1 GB RAM
  • karta grafiki 1 GB Geforce GTS 450/Radeon HD 5670 lub lepsza
  • 250 MB HDD
  • Windows XP/Vista/7
PC
iOS
AND
WP
Switch
XONE
PS4