Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 14 listopada 2018, 11:40

Five Nights at Freddy's - opóźnienie filmu i plany rozwoju cyklu

Scott Cawthon zdradził na Steamie kilka szczegółów na temat przyszłości kultowej w wielu kręgach marki Five Nights at Freddy's. Dowiedzieliśmy się między innymi, że prace nad filmem na podstawie serii zostały opóźnione, a w planach jest wysokobudżetowa odsłona cyklu.

Film opóźniony

CYKL FNAF W SKRÓCIE:
  1. Producent: Scott Cawthon;
  2. Wydawca: Scott Cawthon;
  3. Gatunek: horror;
  4. Platformy docelowe: PC, Android, iOS, Nintendo Switch, PlayStation 4, Xbox One.

W sierpniu minęły równo cztery lata, odkąd seria Five Nights at Freddy's straszy i fascynuje wielu graczy na całym świecie. Przez ten czas twórca tego niezależnego cyklu horrorów, Scott Cawthon, nie próżnował i wypuścił osiem gier (w tym dwa spin-offy) oraz pięć książek. Ktoś mógłby uznać, że taka częstotliwość wydawania rzeczy związanych z marką może doprowadzić do przesytu. Deweloper wydaje się jednak tymi obawami nie przejmować i wciąż snuje plany rozwoju swojego dzieła. Ostatnio podzielił się nimi z użytkownikami serwisu Steam. Niestety, zaczął od kiepskiej wiadomości. Prace nad zapowiedzianym pod koniec marca 2017 roku filmem na podstawie cyklu zostały opóźnione.

Czy kolejne opóźnienia pozytywnie wpłyną na kształt filmowego FNAF? - Five Nights at Freddy's - opóźnienie filmu i plany rozwoju cyklu - wiadomość - 2018-11-15
Czy kolejne opóźnienia pozytywnie wpłyną na kształt filmowego FNAF?

Jak przyznaje Cawthon, poślizg to jego wina. Stworzony przez niego scenariusz został zaakceptowany zarówno przez producenta obrazu, Jasona Bluma, jak i reżysera, Chrisa Columbusa (znanego między innymi z dwóch pierwszych odsłon filmowych cyklów o Harrym Potterze i Kevinie, który został sam w domu), lecz wyrzucił go do kosza i podążył za nowym pomysłem. Dlaczego to zrobił? Cytując jego słowa:

Trzymam się postanowienia, że albo powstanie odpowiedni film, albo nie powstanie w ogóle. Nie znoszę opóźnień projektu, który i tak w przeszłości miał wiele poślizgów, ale muszę podążać za swoim instynktem, który mówi mi, co będzie naprawdę interesujące i co fani chcieliby zobaczyć. Jeśli to oznacza, że będę musiał stworzyć jeszcze dziesięć wersji scenariusza, to tak będzie. Dobra wiadomość jest taka, że każda kolejna próba jest moim zdaniem lepsza od poprzedniej. Wszystko zmierza zatem w dobrym kierunku.

Na pocieszenie Cawthon uchylił rąbka tajemnicy i zdradził, że film będzie się rozgrywał w uniwersum wyłącznie pierwszych trzech części cyklu Five Nights at Freddy's. Pozostałe gry zostaną zignorowane.

Nadchodzą nowe gry i książki

Wygląda zatem na to, że na film Five Nights at Freddy's jeszcze trochę sobie poczekamy. Zajmijmy się więc bliższą przyszłością i przyjrzyjmy się grom z cyklu, które znajdują się obecnie w produkcji. Przede wszystkim, w swoim najnowszym wpisie Scott Cawthon zdradził, że rozpoczęły się prace nad wysokobudżetowym tytułem z uniwersum upiornych animatroników. Twórca stwierdził, że jest jeszcze za wcześnie na podawanie jakichkolwiek szczegółów, lecz ma nadzieję, że projekt zadowoli wszystkich miłośników serii.

Gra AAA w uniwersum FNAF może zainteresować serią nowych graczy. - Five Nights at Freddy's - opóźnienie filmu i plany rozwoju cyklu - wiadomość - 2018-11-15
Gra AAA w uniwersum FNAF może zainteresować serią nowych graczy.

W bardziej zaawansowanym stadium są prace nad Five Nights at Freddy's VR, które ma zagwarantować atmosferę niepokoju namacalną bardziej niż kiedykolwiek w serii, oraz Five Nights at Freddy's AR (augmented reality), mające wprowadzić znane z cyklu elementy do otoczenia graczy i „nie pozwalać im spać w nocy”. Wielkimi krokami nadchodzą również „nowe, ulepszone porty HD” oryginalnych produkcji Scotta Cawthona na platformy Android, iOS, Nintendo Switch, PlayStation 4 oraz Xbox One.

Seria FNAF ma zarówno swoich zagorzałych fanów, jak i przeciwników. - Five Nights at Freddy's - opóźnienie filmu i plany rozwoju cyklu - wiadomość - 2018-11-15
Seria FNAF ma zarówno swoich zagorzałych fanów, jak i przeciwników.

Na horyzoncie majaczy także Five Nights at Freddy's: Into Madness, które ma być swego rodzaju kompilacją kilku pomysłów na rozgrywkę znanych z poprzednich tytułów. Na razie nie ma gwarancji, że produkcja w ogóle ujrzy światło dzienne, lecz jeśli tak się stanie, Cawthon udostępni ją za darmo, tak jak chociażby niedawne Ultimate Custom Night.

Co, jeśli ktoś ma dość gier i woli sobie poczytać książkę z uniwersum Five Nights at Freddy's? Już wkrótce otrzyma mnóstwo materiału do lektury. W przygotowaniu jest bowiem aż pięć publikacji ze świata stworzonego przez Cawthona. Nie będą to jednak jednolite powieści, a zbiory opowiadań, w mniejszym lub większym stopniu związanych z grami.

Żadne dokładne daty nie zostały podane, lecz większość z wymienionych wyżej pozycji ujrzy światło dzienne w 2019 roku. Czy zaintrygują one światem Five Night's at Freddy's nowych odbiorców? Czy rzucą zupełnie inne światło na znane wydarzenia i staną się podstawą dla fanów do snucia kolejnych teorii na temat opowieści przedstawionej w cyklu? Jedno jest pewne – Scott Cawthon szybko nie pozwoli nam zapomnieć o swoim opus magnum.

  1. Oficjalna strona Scotta Cawthona