Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikPrzygodowePCSwitchANDXONEiOSPS4
Okładka Ultimate Custom Night (PC)
OkładkaUltimate Custom Night (PC)

Ultimate Custom Night

Survival horror stworzony przez Scotta Cawthona, należący do popularnego cyklu Five Nights at Freddy’s. W Ultimate Custom Night gracz wciela się w stróża i za pomocą kamer, automatycznych drzwi i gadżetów musi przetrwać w budynku opanowanym przez opętane animatroniki.

Przygodowe | FPP | survival horror | zagraj za darmo | horror | elementy logiczne | elementy zręcznościowe | indie

Kolekcja gier
Obserwuj grę

Ultimate Custom Night Premiera

27cze2018

PC

28kwi2020

AND iOS

30kwi2021

XONE PS4 Switch

producent: Scott Cawthon wydawca: Scott Cawthon

Ultimate Custom Night to poboczna odsłona kultowej w niektórych kręgach serii survival horrorów Five Nights at Freddy’s. Za opracowanie tytułu ponownie odpowiada Scott Cawthon.

Fabuła

Akcja Ultimate Custom Night ma miejsce po wydarzeniach przedstawionych we Freddy Fazbear's Pizzeria Simulator. Gracz wciela się w stróża odbywającego nocną (od północy do 6:00 rano) zmianę w jednym z budynków należących do sieci restauracji Freddy Fazbear Pizza. Główną atrakcją jadłodajni są tak zwane animatroniki, czyli roboty mniej więcej wielkości człowieka, które podają posiłki i zabawiają najmłodszych. Niestety, gdy zachodzi słońce budzi się w nich coś dziwnego, złowieszczego i bez wątpienia niebezpiecznego dla każdego, kto znajduje się w budynku.

Zgodnie z duchem serii, w grze zawarto wiele easter eggów i ukrytych informacji, które przedstawiają nowe fakty na temat morderstw, które miały miejsce we Freddy Fazbear Pizza.

Mechanika

Podstawy rozgrywki w Ultimate Custom Night, jak i w większości odsłon serii Five Nights at Freddy’s, przypominają nieco te znane z popularnej dziecięcej zabawy „Raz, dwa, trzy, Baba Jaga patrzy”. Gracz rozpoczyna partię w biurze, a animatroniki w różnych rejonach planszy (część z nich od początku przebywa w tym samym pomieszczeniu co stróż). Zaczynają one iść w stronę gracza (szybkość poruszania się zależy od wybranego poziomu trudności), lecz zatrzymują się, gdy uchwycimy je okiem jednej z kamer przemysłowych rozsianych po całym budynku lub odwrócimy ich uwagę, wykonując odpowiednie czynności (np. zmiana muzyki, zaświecenie latarką w określony punkt lub kupienie robotowi pluszowej maskotki). Jeśli robotom uda się dotrzeć do bohatera zanim upłynie czas zmiany, rozgrywka skończy się niepowodzeniem.

Jeśli animatroniki zbliżą się za bardzo, kamery przestaną wystarczyć. W takiej sytuacji trzeba również na bieżąco kontrolować drzwi do biura oraz otwory wentylacyjne. W razie bezpośredniego niebezpieczeństwa można również zatrzasnąć wejścia, lecz należy mieć na uwadze fakt, że zużywa to spore ilości energii generatora. Spada ona również podczas korzystania z kamer. Jeśli wyczerpie się całkowicie, nie będą działały żadne urządzenia elektryczne i w konsekwencji gracz stanie się praktycznie bezbronny.

By móc sprostać wyzwaniu trzeba również nauczyć się korzystać z innych narzędzi dostępnych w grze. Niezbędna jest stała kontrola ogrzewania, hałasu, klimatyzacji itp. Niezwykle przydatne jest również umiejętne zastawianie pułapek laserowych w wentylacji oraz zbieranie monet, które można później wymieniać na różne gadżety.

Tryby gry

Jak sam tytuł wskazuje, sercem Ultimate Custom Night są dowolnie konfigurowalne noce, w których selekcjonujemy przeciwników (z puli 50 dostępnych robotów, które pojawiały się na przestrzeni całej serii Five Nights at Freddy’s), ustalamy ich poziom trudności (w skali od 0 do 20) oraz wybieramy mapę. Ponadto w grze znajduje się szesnaście specjalnych, tematycznych wyzwań.

Kwestie techniczne

Podobnie jak w przypadku wcześniejszych odsłon serii, grafika Ultimate Custom Night składa się przede wszystkim ze statycznych obrazów, posiadających jednak pewne animowane elementy. W tytule praktycznie nie ma muzyki. Większość dźwięków to głośne, niepokojące odgłosy, często rozbrzmiewające znienacka, co ma dodatkowo przestraszyć graczy.

Tryb gry: single player  

Ocena użytkowników: 8,5 / 10 na podstawie 127 głosów czytelników.

Klasyfikacja PEGI Ultimate Custom Night

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. Gra może przestraszyć młodsze dzieci.

Ultimate Custom Night Wymagania sprzętowe

PC Windows

PC Windows

  • Minimalne:
  • Intel Pentium 4 2.0 GHz
  • 2 GB RAM
  • karta grafiki 1 GB GeForce GTX 460 lub lepsza
  • 500 MB HDD
  • Windows XP/Vista/7/8/10
PC
AND
iOS
XONE
PS4
Switch