Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikPrzygodowePC
Okładka Ultimate Custom Night (PC)

Ultimate Custom Night PC

Survival horror stworzony przez Scotta Cawthona, należący do bardzo popularnego cyklu Five Nights at Freddy’s.

Przygodowe | FPP | zagraj za darmo | horror | elementy logiczne | pakiet | elementy zręcznościowe | indie

PC Windows
Okładka Ultimate Custom Night (PC)

producent: Scott Cawthon

wydawca: Scott Cawthon

Angielskie napisy i dialogiAngielskie napisy i dialogi

data premiery gry w wersji PC:

27czerwca2018

27czerwca2018

Steam

Ultimate Custom Night jest stworzoną przez Scotta Cawthona poboczną odsłoną kultowej w niektórych kręgach serii survival horrorów Five Nights at Freddy’s. W przeciwieństwie do poprzednich części, ta została w dniu premiery udostępniona zupełnie za darmo na platformie Steam.

Fabuła

W Ultimate Custom Night wcielamy się w stróża odbywającego nocną (od północy do 6:00 rano) zmianę w jednym z budynków należących do sieci restauracji Freddy Fazbear Pizza. Główną atrakcją jadłodajni są tak zwane animatroniki, czyli roboty, mniej więcej wielkości człowieka, które podają posiłki i zabawiają najmłodszych. Niestety, gdy zachodzi słońce budzi się w nich coś dziwnego, złowieszczego i bez wątpienia niebezpiecznego dla każdego, kto znajduje się w budynku.

Mechanika

Podstawy rozgrywki w Ultimate Custom Night, jak i większości odsłon serii Five Nights at Freddy’s, przypominają nieco te znane z popularnej dziecięcej zabawy Raz, dwa, trzy, Baba Jaga patrzy. Partię rozpoczynamy w biurze, a animatroniki w różnych częściach planszy. Zaczynają one iść w stronę gracza (szybkość poruszania się zależy od wybranego poziomu trudności), lecz zatrzymują się, gdy uchwycimy je okiem jednej z kamer przemysłowych rozsianych po całym budynku. Jeśli robotom uda się dotrzeć do bohatera zanim upłynie czas zmiany, rozgrywka kończy się niepowodzeniem.

Jeśli animatroniki zbliżą się za bardzo, kamery przestaną wystarczyć. W takiej sytuacji trzeba również na bieżąco kontrolować drzwi do biura oraz otwory wentylacyjne. W razie bezpośredniego niebezpieczeństwa można również zatrzasnąć wejścia, lecz należy mieć na uwadze fakt, że zużywa to spore ilości energii generatora. Spada ona również podczas korzystania z kamer. Jeśli wyczerpie się całkowicie, nie będą działały żadne urządzenia elektryczne i w konsekwencji gracz stanie się praktycznie bezbronny.

By móc sprostać wyzwaniu trzeba również nauczyć się korzystać z innych narzędzi dostępnych w grze. Niezbędna jest stała kontrola ogrzewania, hałasu, klimatyzacji itp. Niezwykle przydatne jest również umiejętne zastawianie pułapek laserowych w wentylacji oraz zbieranie monet, które można później wymieniać na różne gadżety.

Tryby gry

Jak sam tytuł wskazuje, sercem Ultimate Custom Night są dowolnie konfigurowalne noce, w których selekcjonujemy przeciwników (z puli 50 dostępnych robotów, które pojawiały się na przestrzeni całej serii Five Nights at Freddy’s), ustalamy ich poziom trudności (w skali od 0 do 20) oraz wybieramy mapę. Ponadto w grze znajduje się szesnaście specjalnych, tematycznych wyzwań.

Kwestie techniczne

Podobnie jak w przypadku wcześniejszych odsłon serii, grafika Ultimate Custom Night składa się przede wszystkim ze statycznych obrazów, posiadających jednak pewne animowane elementy. W tytule praktycznie nie ma muzyki. Większość dźwięków to głośne, niepokojące odgłosy, często pojawiające się znienacka, co ma dodatkowo przestraszyć graczy.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Ocena czytelników: 8,8 / 10 na podstawie 75 głosów czytelników.

Wymagania wiekowe Ultimate Custom Night

12+

Wymagania sprzętowe Ultimate Custom Night

PC Windows

PC Windows

Minimalne: Intel Pentium 4 2.0 GHz, 2 GB RAM, karta grafiki 1 GB GeForce GTX 460 lub lepsza, 500 MB HDD, Windows XP/Vista/7/8/10

Ultimate Custom Night - kompilacja całej serii FNAF dostępna za darmo
Ultimate Custom Night - kompilacja całej serii FNAF dostępna za darmo

wiadomość28 czerwca 2018

Wczoraj w serwisie Steam zadebiutowało Ultimate Custom Night, czyli pokaźnych rozmiarów kompilacja elementów wszystkich gier z serii Five Nights at Freddy’s stworzonej przez Scotta Cawthona. Tytuł można pobrać całkowicie za darmo.