Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikPrzygodowePC
Okładka Amnesia: A Machine for Pigs (PC)

Amnesia: A Machine for Pigs PC

Druga gra z cyklu przygodowych survival horrorów Amnesia. Produkcja zrealizowana została przez ekipę deweloperską The Chinese Room pod nadzorem studia Frictional Games (twórcy Amnesia: The Dark Descent).

Przygodowe | FPP | survival horror | indie | XIX wiek

PC Windows
Okładka Amnesia: A Machine for Pigs (PC)

Polskie napisyPolskie napisy

Angielskie napisy i dialogiAngielskie napisy i dialogi

data premiery gry w wersji PC:

10września2013

Amnesia: A Machine for Pigs to druga odsłona serii zapoczątkowanej przez studio Frictional Games, uznawane za ekspertów w tworzeniu horrorów (dzięki serii Penumbra). Tym razem deweloper przyjął rolę mentora, a samą grę przygotowała ekipa z The Chinese Room, czyli autorzy Dear Esther oraz paru innych intrygujących modów do serii Half-Life.

A Machine for Pigs nie jest bezpośrednią kontynuacją pierwszej odsłony serii Amnesia, ale rozgrywa się w tym samym uniwersum. W grze przenosimy się do roku 1899 i wcielamy w przedsiębiorcę Oswalda Mandusa, który wrócił z katastrofalnej w skutkach ekspedycji do Meksyku. Bohater zachorował na tajemniczą przypadłość i był nieprzytomny przez wiele miesięcy. Po przebudzeniu, śmiałek odkrywa, że niewiele pamięta. Tymczasem w jego domu nie ma żywej duszy, a gdzieś spod podłogi wydobywa się niepokojący odgłos pracy wielkiej maszyny. Tak rozpoczyna się kolejna mroczna przygoda.

Produkcja studia The Chinese Room korzysta z wielu rozwiązań zastosowanych w Amnesia: The Dark Descent. W dalszym ciągu mamy więc do czynienia z pierwszoosobową przygodówką, utrzymaną w konwencji naprawdę strasznego horroru. Podczas zabawy przemierzamy pomieszczenia, zbieramy przedmioty, rozwiązujemy zagadki i poznajemy kolejne fabularne zwroty akcji (podawane w postaci narracji głosowej i tekstowej). Tym co się zmieniło jest zmiana klimatu i stylu narracji – autorzy zmniejszyli natężenie elementów rozgrywki na rzecz eksploracji. Proste „straszaki” zastąpiono też głębszym lękiem przed mrocznymi pokładami ludzkiej duszy.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Ocena czytelników: 7,7 / 10 na podstawie 770 głosów czytelników.

Oczekiwania czytelników przed premierą: 9.4 / 10 na podstawie 643 głosów czytelników.

Wymagania wiekowe Amnesia: A Machine for Pigs

odpowiednia dla każdego wieku

Wymagania sprzętowe Amnesia: A Machine for Pigs

PC Windows

PC Windows

Rekomendowane: Core i5 2.6 GHz, 4 GB RAM, karta grafiki 1024 MB (GeForce GTX 460 lub lepsza), 5 GB HDD, Windows Vista/7/8

Recenzja gry Amnesia: A Machine for Pigs - Mroczny obłęd dalej niepokonany
Recenzja gry Amnesia: A Machine for Pigs - Mroczny obłęd dalej niepokonany

Recenzja 9 września 2013, 15:02

Nie jest to więc horror stosujący proste straszaki – tych jest znacznie mniej niż w poprzedniej produkcji. Trzaskające drzwi i krzyki rozlegające się od czasu do czasu w pustych korytarzach są tylko dodatkiem do głównej treści. Najważniejsze okazują się sale pełne wielkich obrazów czy bogato zastawione stoły a nawet ulice Londynu kojarzące się z pewną serią o złodzieju. To gra, którą trzeba oglądać i chłonąć, żeby przesiąknąć jej atmosferą i brudem. Z tego powodu nie używa ona tak banalnych środków jak wyskakujące z szafy zwłoki.