Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikPrzygodowePC
Okładka Amnesia: A Machine for Pigs (PC)
OkładkaAmnesia: A Machine for Pigs (PC)

Amnesia: A Machine for Pigs PC

Druga gra z cyklu przygodowych survival horrorów Amnesia. Amnesia: A Machine for Pig zrealizowana została przez ekipę deweloperską The Chinese Room pod nadzorem studia Frictional Games (twórcy Amnesia: The Dark Descent).

Przygodowe | FPP | survival horror | indie | XIX wiek

Amnesia: A Machine for Pigs Premiera PC

10września2013

Steam

10września2013

producent: The Chinese Room wydawca: Frictional Games Strona oficjalna

Polskie napisyPolskie napisyAngielskie napisy i dialogiAngielskie napisy i dialogi

Amnesia: A Machine for Pigs to druga odsłona serii zapoczątkowanej przez studio Frictional Games, uznawane za ekspertów w tworzeniu horrorów (dzięki serii Penumbra). Tym razem deweloper przyjął rolę mentora, a samą grę przygotowała ekipa z The Chinese Room, czyli autorzy Dear Esther, Everybody’s Gone to the Rapture oraz paru intrygujących modów do serii Half-Life.

Fabuła

Akcja gry zabiera nas do sylwestra 1899 roku do Londynu, kiedy to mamy okazję wcielić się w bogatego przedsiębiorcę - Oswalda Mandusa (dalekiego kuzyna protagonisty z pierwszej części). Bohater budzi się po kilku miesiącach nękającej go gorączki, którą złapał w czasie egzotycznej wyprawy w głąb azteckich ruin w Meksyku. Pobudka jednak nie przynosi mu również niczego dobrego, bo słyszy głosy wołających go o pomoc synów, a chwilę potem otrzymuje dziwny telefon od kogoś, kto nazywa siebie „Inżynierem”. Tajemniczy jegomość informuje Oswalda, że jego synowie są zamknięci w maszynie znajdującej się pod jego domem. Nie mając większego wyboru, będąc dalej osłabionym po walce organizmu z chorobą, wyrusza synom na pomoc, zanim będzie na to za późno.

Mechanika

Amnesia: A Machine For Pigs to pierwszoosobowa gra przygodowa utrzymana w konwencji horroru. I choć główny rdzeń zabawy pozostaje podobny do pierwszej odsłony, tak sporo mechanik i rozwiązań uległo zmianie, bo zamysłem twórców było stworzenie bardziej przystępnego tytułu. Dalej przemierzamy liczne lokacje, tym razem jednak znacznie bardziej otwarte i obejmujące tereny świata zewnętrznego utrzymane w stylistyce mrocznego steampunku. Przed nami sporo łamigłówek środowiskowych opartych na interakcji z otoczeniem, jak chociażby przestawianie dźwigni czy przekręcanie zaworów otwierających nam dostęp do zamkniętych miejsc. Nasz bohater, w przeciwieństwie do poprzedniej części, nie posiada ekwipunku, więc nie znajdziemy tu typowego poszukiwania przedmiotów w celu wykorzystania ich na innych.

Zmianie uległy spotkania z potworami. Ich inteligencja została poprawiona i znacznie trudniej jest przewidzieć ich następne kroki, ale nawet jeśli bohater odniesie jakiekolwiek obrażenia, po krótkim czasie sam wróci do zdrowia; nie uświadczymy tu apteczek. Podobnie ma to miejsce w przypadku popadania w obłęd. Tym razem możemy wpatrywać się w przeciwników (tu w formie humanoidalnych świń) tyle czasu, ile chcemy, ale i przebywać długo w ciemnych miejscach bez obawy o koniec gry, bo latarnia nie wymaga od nas zużywania co jakiś czas kurczących się zasobów benzyny i zapałek. Dalej jednak poszukujemy porozrzucanych po lokacjach notatek z pamiętnika bohatera zapewniających dostęp do utraconych wspomnień, które pomogą zrozumieć dziejący się wokół niego chaos.

Kwestie techniczne

Amnesia: A Machine for Pigs to mroczny horror utrzymany w steampunkowej konwencji, którą podkreślają niezwykle klimatyczne utwory skomponowane przez Jessikę Curry, pracującą przy takich produkcjach jak Dear Esther czy Everybody's Gone to the Rapture.

Tryb gry: single player  

Ocena użytkowników: 7,6 / 10 na podstawie 821 głosów czytelników.

Oczekiwania czytelników przed premierą: 9.4 / 10 na podstawie 643 głosów czytelników.

Wymagania wiekowe Amnesia: A Machine for Pigs: 16+

Amnesia: A Machine for Pigs Wymagania sprzętowe

PC Windows

PC Windows

  • Zalecane:
  • Core i5 2.6 GHz
  • 4 GB RAM
  • karta grafiki 1024 MB (GeForce GTX 460 lub lepsza)
  • 5 GB HDD
  • Windows Vista/7/8