Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 1 października 2013, 20:46

Twórcy Penumbry i Amnesii odkrywają nowy projekt

Studio Frictional Games, znane z serii Penumbra i Amnesia, zapowiedziało nowy projekt. Niestety, nie ujawniono jeszcze żadnych konkretnych informacji, zamiast tego udostępniając tylko tajemniczą stronę internetową z kilkuminutowym filmem. Pozwala ona wnioskować, że będzie to kolejny survival horror, tym razem w klimatach science-fiction.

Studio Frictional Games, twórcy serii Penumbra i Amnesia, już od długiego czasu wystawia cierpliwość fanów na próbę, zwlekając z ujawnieniem kolejnego tworzonego przez siebie projektu. Na szczęście zaczynamy obserwować ponowne poruszenie na stronach internetowych dewelopera – mianowicie, istniejąca od kilku lat witryna nextfrictionalgame.com została zaktualizowana o nowe materiały.

Niestety, nie ujawniają one bezpośrednio kolejnej gry, stanowiąc raczej poszlaki wskazujące na to, co zgotuje nam Frictional Games tym razem. Po wejściu na stronę zostajemy przywitani napisem „SOMA” (tak brzmi prawdopodobnie tytuł nowej produkcji), a następnie naszym oczom ukazuje się coś na kształt ekranu futurystycznego komputera, wyświetlającego pasek odzyskiwania danych. W momencie pisania tej wiadomości widnieje na nim 4 procent postępu i dostępny jest jeden odnośnik – plik opisujący przedmiot o nazwie „Vivarium”.

SOMA – czyżby taki tytuł miało nosić nowe dzieło Frictional Games? - Twórcy Penumbry i Amnesii odkrywają nowy projekt - wiadomość - 2013-10-01
SOMA – czyżby taki tytuł miało nosić nowe dzieło Frictional Games?

Tekst mówi o zdobyciu owego obiektu przy wykonywaniu jakiegoś rodzaju zadania czy operacji (szczegóły są zamazane), a następnie o próbach jego zbadania, zakończonych poddaniem przedmiotu kwarantannie. Do zapisków dołączony jest pięciominutowy film (możecie go znaleźć powyżej), przedstawiający przebieg wspomnianych badań.

Trudno powiedzieć o grze cokolwiek na podstawie tak ubogich i niejasnych informacji, lecz można wysnuć przypuszczenie, że produkcja będzie należała do gatunku survival horror (być może z perpsektywą pierwszoosobową, zważywszy na wcześniejsze dzieła Frictional Games), a akcja zostanie osadzona w realiach science-fiction. Niewykluczone też, że widoczny na filmie obiekt odegra znaczącą rolę w fabule omawianej pozycji, a inżynier Imogen Reed (tak nazywa się postać, która występuje w materiale) będzie jej główną bohaterką.

Kadr z filmu ukazującego badanie obiektu numer 2656 („Vivarium”). - Twórcy Penumbry i Amnesii odkrywają nowy projekt - wiadomość - 2013-10-01
Kadr z filmu ukazującego badanie obiektu numer 2656 („Vivarium”).

Nie byłby to pierwszy projekt, który zostaje zapowiedziany za pośrednictwem witryny nextfrictionalgame.com. Wcześniej studio Frictional Games bawiło się z fanami w podobny sposób, udzielając wskazówek na temat Amnesia: A Machine for Pigs (wydanego niedawno survival horroru stworzonego we współpracy z thechineseroom).

Co jednak ciekawe, informacje, które pojawiły się przed ujawnieniem wspomnianej gry, głosiły, że nowy projekt będzie bardziej nastawiony na akcję, a do tego ukaże się nie tylko na pecetach, ale również na konsolach Xbox 360 i PlayStation 3. Żadna z tych wieści nie sprawdziła się w przypadku drugiej Amnesii, toteż niewykluczone, że zapowiedzi sprzed dwóch lat miały związek z projektem, o którym traktuje ta wiadomość.

Czy przypuszczenia te okażą się prawdziwe, być może przekonamy się, kiedy pasek odzyskiwania danych na stronie nowego tytułu osiągnie 100 procent. Powinno to nastąpić w ciągu kolejnych kilku dni.