Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikPrzygodowePS3PCPSV
Okładka Lone Survivor (PS3)
OkładkaLone Survivor (PS3)

Lone Survivor

Mroczny survival horror utrzymany w klimacie starszych części Silent Hill. Gracz wciela się w bohatera, który próbuje wydostać się z miasta opanowanego przez tajemniczą zarazę. Co ciekawe, podczas gry trzeba dbać o zdrowie psychiczne postaci i regularnie zaspokajać głód.

Przygodowe | survival horror | 2D | indie

Lone Survivor Premiera

24kwi2011

PC

25wrz2013

PS3 PSV

Lone Survivor to mroczny survival horror, stworzony praktycznie w całości przez jednego człowieka: Jaspera Byrne’a ze studia Superflat Games. Producent jest znany w środowisku twórców gier niezależnych i w przeszłości zajmował się między innymi amatorską adaptacją gry Silent Hill 2 (znaną jako Soundless Mountain II). Byrne pomagał też przy takich projektach jak English Country Tune, Inside a Star-filled Sky, czy chociażby Kinectimals. Wersje na PlayStation 3 i PlayStation Vita przygotował zewnętrzny deweloper - Curve Studios.

W Lone Survivor wcielamy się w bohatera, który próbuje wydostać się z miasta opanowanego przez zarazę zamieniającą ludzi w potwory. Mężczyzna utknął w kompleksie mieszkalnym i chce za wszelką cenę zrozumieć, co właściwie dzieje się dokoła niego. Podczas tej przeprawy nie brakuje konfrontacji z bestiami, przedziwnych wydarzeń oraz tajemniczych snów. Gracz ma też wybór – dbać o stan psychofizyczny śmiałka, lub brnąć do przodu za wszelką cenę.

Rozgrywka z Lone Survivor łączy elementy przygodowe i zręcznościowe. W swoich zmaganiach bohater może na przykład wykorzystać broń, ale też zakradać się i omijać przeciwników. Charakterystyczne jest to, że należy monitorować zarówno zdrowie psychiczne, jak i fizyczne bohatera. Podczas gry trzeba więc zbierać pożywienie, regularnie sypiać w bezpiecznym mieszkaniu i wymieniać przedmioty u nielicznych sprzymierzeńców. Alternatywna droga to korzystanie z podejrzanych tabletek i lekceważenie oznak szaleństwa postaci.

Lone Survivor powstał przy niewielkim budżecie, ale jego twórca znalazł sposób na stworzenie ciekawej oprawy. Gra jest dwuwymiarowa i „straszy” pikselami – mimo tego, potrafi budować napięcie grozy. Zaletą prostej grafiki są też niskie wymagania sprzętowe. Na uwagę zasługuje świetnie dobrana muzyka, kojarząca się z Silent Hill 2. Lone Survivor nie zawiera trybu multiplayer i jest krótkie, ale ma dwa różne zakończenia.

Tryb gry: single player  

Ocena użytkowników: 6,2 / 10 na podstawie 93 głosów czytelników.

Klasyfikacja PEGI Lone Survivor

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. Gra zawiera elementy przemocy.

Lone Survivor Wymagania sprzętowe

Sony PlayStation 3

PlayStation 3

  • Wykorzystuje:
  • PlayStation Network
PlayStation Vita

PlayStation Vita

  • Wykorzystuje:
  • PlayStation Network
PC
PS3
PSV