Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikPrzygodowePCPSVPS3
Okładka Lone Survivor (PC)

Lone Survivor

Mroczny survival horror utrzymany w klimacie starszych części Silent Hill. Gracz wciela się w bohatera, który próbuje wydostać się z miasta opanowanego przez tajemniczą zarazę. Co ciekawe, podczas gry trzeba dbać o zdrowie psychiczne postaci i regularnie zaspokajać głód.

Przygodowe | survival horror | 2D | indie

Okładka Lone Survivor (PC)

data premiery gry:

24kwi2011

PC

25wrz2013

PS3 PSV

Lone Survivor to mroczny survival horror, stworzony praktycznie w całości przez jednego człowieka: Jaspera Byrne’a ze studia Superflat Games. Producent jest znany w środowisku twórców gier niezależnych i w przeszłości zajmował się między innymi amatorską adaptacją gry Silent Hill 2 (znaną jako Soundless Mountain II). Byrne pomagał też przy takich projektach jak English Country Tune, Inside a Star-filled Sky, czy chociażby Kinectimals. Wersje na PlayStation 3 i PlayStation Vita przygotował zewnętrzny deweloper - Curve Studios.

W Lone Survivor wcielamy się w bohatera, który próbuje wydostać się z miasta opanowanego przez zarazę zamieniającą ludzi w potwory. Mężczyzna utknął w kompleksie mieszkalnym i chce za wszelką cenę zrozumieć, co właściwie dzieje się dokoła niego. Podczas tej przeprawy nie brakuje konfrontacji z bestiami, przedziwnych wydarzeń oraz tajemniczych snów. Gracz ma też wybór – dbać o stan psychofizyczny śmiałka, lub brnąć do przodu za wszelką cenę.

Rozgrywka z Lone Survivor łączy elementy przygodowe i zręcznościowe. W swoich zmaganiach bohater może na przykład wykorzystać broń, ale też zakradać się i omijać przeciwników. Charakterystyczne jest to, że należy monitorować zarówno zdrowie psychiczne, jak i fizyczne bohatera. Podczas gry trzeba więc zbierać pożywienie, regularnie sypiać w bezpiecznym mieszkaniu i wymieniać przedmioty u nielicznych sprzymierzeńców. Alternatywna droga to korzystanie z podejrzanych tabletek i lekceważenie oznak szaleństwa postaci.

Lone Survivor powstał przy niewielkim budżecie, ale jego twórca znalazł sposób na stworzenie ciekawej oprawy. Gra jest dwuwymiarowa i „straszy” pikselami – mimo tego, potrafi budować napięcie grozy. Zaletą prostej grafiki są też niskie wymagania sprzętowe. Na uwagę zasługuje świetnie dobrana muzyka, kojarząca się z Silent Hill 2. Lone Survivor nie zawiera trybu multiplayer i jest krótkie, ale ma dwa różne zakończenia.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Ocena gry 8,2 / 10 na podstawie 66 ocen czytelników.

Klasyfikacja PEGI Lone Survivor

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. Gra zawiera elementy przemocy.

Wymagania sprzętowe Lone Survivor

Sony PlayStation 3

Wykorzystuje: PlayStation Network

PlayStation Vita

Wykorzystuje: PlayStation Network

sekret_mnicha Ekspert 14 sierpnia 2012

Strasznie wielkie piksele. Straszna gra. Ale w pozytywny sposób - oto świetny przykład, że klimat można wycisnąć także z płaskiej, niezależnej gierki. Oklaski!

8.0
Wieści ze świata (Lone Survivor, Batman: Arkham Origins, WWE 2K14) 25/9/13
Wieści ze świata (Lone Survivor, Batman: Arkham Origins, WWE 2K14) 25/9/13

wiadomość25 września 2013

Dziś piszemy m.in. o wynikach sprzedaży Lone Survivor, ekskluzywnej zawartości gry Batman: Arkham Origins w wersji na PlayStation 3, liście zawodników w WWE 2K14, a także problemach z serwerami Battlefield: Bad Company 2. Witamy w wieściach ze świata - codziennej porcji krótkich wiadomości.

Wieści ze świata (Lone Survivor, Super Hero Squad Online) 13/11/12
Wieści ze świata (Lone Survivor, Super Hero Squad Online) 13/11/12

wiadomość13 listopada 2012

Dziś piszemy m.in. o grze Lone Survivor w wersji na PlayStation 3 oraz PlayStation Vita, popularności darmowej produkcji Super Hero Squad, a także japońskich wynikach sprzedaży Animal Crossing: New Leaf. Witamy w wieściach ze świata - codziennej porcji krótkich wiadomości.

PC
PS3
PSV