Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS4 PS3 Xbox One Xbox 360 Switch Andro iOS

Seria Diablo - seria gier

Seria gier action RPG uznawana przez wielu fanów za absolutny kanon tego gatunku. Cykl wykreowany został przez amerykańską firmę Blizzard Entertainment, która sprawuje pieczę nad jego dalszym rozwojem.

Pierwsza gra z serii ukazała się w 1996 roku na komputerach PC i niemal natychmiast zyskała sympatię tysięcy graczy, co zaowocowało m.in. konwersją na konsolę PlayStation i dodatkiem Hellfire, a także wydanym cztery lata później sequelem – Diablo II, do którego również przygotowano rozszerzenie – Lord of Destruction. Prace nad kolejną odsłoną cyklu trwały przeszło 11 lat. Ostatecznie premiera Diablo III na PC miała miejsce w 2012 roku, a na konsole Xbox 360 i PlayStation 3 w 2013. Rok później pojawiło się specjalne wydanie zatytułowane Diablo III: Reaper of Souls – Ultimate Evil Edition przeznaczone dla graczy posiadających Xboksa One, Xboksa 360, PlayStation 4 lub PlayStation 3. Warto zaznaczyć, że zakup tej edycji jest dla graczy konsolowych jedyną możliwością zagrania w dodatek Reaper of Souls, gdyż nie wydano go w wersji samodzielnej. W 2017 roku światło dzienne ujrzała kolejna edycja specjalna zatytułowana Diablo III: Eternal Collection, zawierająca pakiet Diablo III: Reaper of Souls – Ultimate Evil Edition rozszerzony o dodatek Przebudzenie Nekromantów. Podobnie jak poprzednia, ta również przygotowana została z myślą o graczach konsolowych – PlayStation 4 i Xboksa One, do których rok później dołączyli posiadacze Nintendo Switch. W listopadzie 2018 roku podczas popularnego konwentu BlizzCon zapowiedziany został spin-off serii przeznaczony na urządzenia mobilne. Za jego powstanie po części odpowiedzialna będzie również chińska firma NetEase, specjalizująca się w skierowanych na rynek wschodnioazjatycki produkcjach typu free-to-play.

Seria zaliczana jest do gatunku action RPG – łączy w sobie elementy typowe dla hack'n'slasha (dynamiczne walki w czasie rzeczywistym) oraz RPG (rozwój bohatera, misji, mnogość przedmiotów i broni itp.). Fabuła Diablo koncentruje się wokół walki z tytułowym demonem, próbującym wyswobodzić się z niewoli i zawładnąć fantastycznym światem Sanktuarium. Wydarzenia z drugiej części związane są bezpośrednio z fabułą poprzedniczki, okazuje się bowiem, że pokonanie Diablo było jedynie pozorne, a tytułowy demon, odzyskawszy pełnię siły, planuje wyzwolenie braci – Baala i Mefisto. Akcja trzeciej odsłony rozpoczyna się dwadzieścia lat po wydarzeniach znanych z Diablo II, kiedy to tajemnicza kometa spada z nieba i trafia prosto w katedrę w mieście Tristram, budząc tym samym armię demonów. Historia zapowiedzianego na 2019 rok Diablo Immortal ma mieć miejsce pomiędzy wydarzeniami znanymi z Diablo II: Lord of Destruction i Diablo III, a jej głównym wątkiem będzie walka z pozostałym przy życiu demonem imieniem Skarn, będącym przybocznym Diablo.

Wspólną cechą gier z serii Diablo jest możliwość pokierowania poczynaniami śmiałka, który musi przeciwstawić się złu. Gracz ma do wyboru kilka klas postaci o rożnych umiejętnościach i stylu walki. W trakcie zabawy bohater gromadzi doświadczenie, co pozwala zwiększyć jego współczynniki psychofizyczne oraz opanować nowe zdolności. Przemierzając rozległe, pełne przeciwników lokacje może też zdobyć cenne przedmioty, w tym wiele rodzajów magicznych broni i pancerzy. Oprawa graficzna wszystkich części, ukazująca świat gry w rzucie izometrycznym, wyróżnia się wyjątkowo mroczną stylistyką. Przedstawione w grze lokacje generowane są losowo, dzięki czemu za każdym razem wyglądają nieco inaczej.

Wraz z premierą Diablo III, która stała się jednym z największych wydarzeń branży na przestrzeni kilku lat, cykl przeszedł poważne zmiany. Poza zdecydowanie poprawioną warstwą wizualną, w grze pojawiło się szereg elementów społecznościowych, pozwalających m.in. na handel wirtualnymi przedmiotami oraz pojedynki w systemie PvP (gracz kontra gracz). Nowością jest również system towarzyszy, unikalne dla każdej postaci źródło mocy (szaman – mana, mnich – siła duchowa, itp.), bądź też możliwość wcielenia się w dowolnie wybraną przez gracza płeć dla każdej z dostępnych klas.

Niezwykła popularność serii znalazła swoje odzwierciedlenie również w innych mediach. Powstało wiele książek oraz kilka komiksów, których fabuła rozgrywa się w fikcyjnym świecie znanym graczom Diablo.

Szacuje się, że gracze zakupili prawie 50 milionów kopii gier z serii Diablo.

Diablo IV
Diablo IV

RPG jeszcze nie ogłoszona

Diablo 4 to RPG typu hack-n-slash od studia Blizzard Entertainment. Gracz wybiera jedną z kilku dostępnych postaci, a następnie wyrusza w świat, aby walczyć z hordami potworów. Gra powraca do mrocznego klimatu pierwszych dwóch odsłon i kładzie duży nacisk na aspekt sieciowy.

PCPS4XONE

Diablo Immortal
Diablo Immortal

RPG grudzień 2020

Mobilny spin-off popularnej serii gier typu hack'n'slash, którego akcja rozgrywa się między wydarzeniami znanymi z gier Diablo II: Lord of Destruction oraz Diablo III. Kontrolując bohatera należącego do jednej z sześciu klas postaci, walczymy z hordami przeciwników oraz z bossami. Poza zabawą w pojedynkę możemy także połączyć siły z graczami z całego świata w trybie kooperacji.

ANDiOS

Diablo III: Przebudzenie Nekromantów
Diablo III: Przebudzenie Nekromantów

RPG 27 czerwca 2017

Pakiet zawartości do trzeciej odsłony cyklu Diablo, opracowany przez Blizzard Entertainment. Nie jest to kolejne duże rozszerzenie, a jedynie dodatek oferujący nową postać, czyli tytułowego Nekromantę, a także rozmaite, kosmetyczne bonusy. Bohater włada specjalnym odłamem magii, jaką czerpie z mocy śmierci, a jego zdolności bojowe opierają się na krwi i kościach – w ręce graczy oddano między innymi możliwość ożywiania zwłok. Ponadto, możemy zrobić użytek z efektownego Wybuchu Zwłok, rażącej przeciwników na dystans Kościanej Włóczni, czy choćby Wyssania Krwi z ciał oponentów. Nowa postać wnosi również właściwe dla siebie przedmioty legendarne i zestawy oraz możliwość posiadania własnego zwierzaka. Mapę świata Sanktuarium rozszerzono o nowe lokacje. W drugim akcie dodano Świątynię Pierworodnych oraz Wrzosowiska, natomiast akt czwarty doczekał się aż sześciu nowych punktów nawigacyjnych. Oprócz tego, Diablo III: Rise of the Necromancer wprowadza więcej miejsc na postacie na koncie, kolejną zakładkę w skrzyni, nową ramkę portretu, proporzec, sztandar, a także unikalną symbolikę. Add-on w wersji na komputery osobiste wymaga do działania zarówno podstawowej wersji Diablo III, jak i dodatku Reaper of Souls, z kolei edycja na PlayStation 4 oraz Xboksa One nie może zostać uruchomiona bez Diablo III: Reaper of Souls – Ultimate Evil Edition.

PCPS4XONE

Diablo III: Eternal Collection
Diablo III: Eternal Collection

RPG 27 czerwca 2017

Kompletna konsolowa edycja hack'n'slasha Diablo III, w której oprócz podstawowej wersji gry można znaleźć wszystkie wydane wcześniej aktualizacje i oba płatne dodatki. Pozycja została stworzona przez amerykańskie studio Blizzard Entertainment, znane również z serii WarCraft, StarCraft oraz popularnej strzelanki Overwatch. Diablo III: Eternal Collection zostało wzbogacone o piąty akt fabularny, wprowadzony przez rozszerzenie Reaper of Souls, koncentrujący się na Aniele Śmierci, Maltaelu, który postanowił raz na zawsze zakończyć Odwieczny Konflikt pomiędzy Niebem a Piekłem – w tym celu wykradł on Czarny Kamień wiążący duszę Diablo oraz innych Władców Demonów. Poza kolejnym wątkiem fabularnym, dostajemy jeszcze jednego bohatera, jakim jest Krzyżowiec posługujący się ciężkim orężem, tarczą i świętą magią. Kolejną grywalną postać wprowadza add-on Przebudzenie Nekromantów – poza tytułowym Nekromantą otrzymujemy szereg kosmetycznych bonusów, a także zmian i usprawnień w mechanice oraz nowe wyzwania dla zaprawionych w bojach graczy.

PS4XONESwitch

Diablo III: Reaper of Souls - Ultimate Evil Edition
Diablo III: Reaper of Souls - Ultimate Evil Edition

RPG 19 sierpnia 2014

Kompletna edycja trzeciej części legendarnego pecetowego cyklu gier action/RPG, przygotowana przez twórców ze studia Blizzard Entertainment z myślą o graczach konsolowych. Akcja Diablo III rozpoczyna się 20 lat po wydarzeniach znanych z poprzedniczki, a w toku rozgrywki po raz kolejny powracamy do świata Sanktuarium, aby wcielając się w jednego z bohaterów wybranej klasy, jeszcze raz zmierzyć się z siłami ciemności oraz tytułowym demonem. Mechanika zabawy wykorzystuje większość sprawdzonych rozwiązań serii, choć oczywiście nie obyło się bez kilku istotnych nowości, takich jak urozmaicony system rozwoju postaci, wprowadzenie towarzyszy pomagających w grze solowej czy ogromna ilość losowo generowanych zadań pobocznych. Diablo III: Reaper of Souls – Ultimate Evil Edition oprócz gry podstawowej zawiera także oficjalny dodatek Reaper of Souls, poszerzający fabułę pierwowzoru o kolejny, piąty akt, w którym stawiamy czoła mrocznemu Aniołowi Śmierci – Maltaelowi.

PS4XONEX360PS3

Diablo III
Diablo III

RPG 15 maja 2012

Trzecia część cieszącej się ogromną popularnością serii gier RPG akcji, wykreowanej i rozwijanej przez firmę Blizzard Entertainment. Fabuła Diablo III ponownie zabiera graczy do świata Sanktuarium, gdzie muszą stawić czoła siłom zła. Akcja osadzona została 10 lat po wydarzeniach przedstawionych w drugiej odsłonie cyklu. Na katedrę w Tristram spada tajemnicza kometa, za sprawą której budzą się piekielne zastępy... Diablo III wprowadza m.in. nowe klasy postaci oraz zmieniony system rozwoju umiejętności herosów. Deweloperzy z Blizzarda pokusili się także o jeszcze bardziej dynamiczną mechanikę walki, rozbudowane funkcje społecznościowe (w tym sklepik pozwalający sprzedawać znajdywane przedmioty innym graczom), a także niezwykle klimatyczną oprawę audiowizualną.

PCX360PS3

Diablo Battle Chest
Diablo Battle Chest

RPG 2 listopada 2001

Zestaw trzech tytułów należących do cyklu zręcznościowych RPG-ów Diablo. W jego skład wchodzi Diablo, Diablo II oraz Diablo II: Lord of Destruction. Pierwsza z tych produkcji jest w języku angielskim, a pozostałe w wersji polskiej. Oprócz gier w pakiecie znajdziemy również specjalny poradnik do gry.

PC

Diablo II
Diablo II

RPG 29 czerwca 2000

Sequel jednego z największych przebojów w dorobku firmy Blizzard Entertainment. Fabuła Diablo II kontynuuje wątki z pierwszej części. Zwycięstwo nad Panem Ciemności okazało się iluzoryczne. Diablo zdołał opanować ciało swego pogromcy – Aidana i z jego pomocą zamierza wyzwolić swych braci – Mefisto i Baala, by ostatecznie zniewolić ludzkość. Gracz kieruje poczynaniami bohatera, który musi pokrzyżować plany potężnego demona. Mechanika rozgrywki nie uległa poważniejszym zmianom, w dalszym ciągu kładąc nacisk na dynamiczną walkę w stylu hack'n'slash oraz rozwijanie umiejętności i atrybutów psycho-fizycznych postaci w oparciu o zdobywane doświadczenie. Oprawa wizualna Diablo II łączy elementy grafiki 2 i 3D, zaś muzykę na potrzeby gry skomponował Matt Uelmen.

PC

Diablo
Diablo

RPG 31 grudnia 1996

Ciesząca się olbrzymią popularnością gra z gatunku RPG akcji, wyprodukowana przez studio deweloperskie firmy Blizzard Entertainment. Fabuła Diablo osadzona została w fantastycznym świecie Sanktuarium, któremu grozi wielkie niebezpieczeństwo. Uwięziony w magicznym kamieniu dusz potężny Pan Terroru próbuje wydostać się z niewoli. Demon zdołał opanować umysły biskupa Lazarusa i króla Leorica, a także stworzyć armię kreatur, która zagraża mieszkańcom miasteczka Tristram. Do walki z siłami zła staje odważny książę Aidan. Rozgrywka w Diablo to połączenie elementów gry akcji oraz cRPG. Sednem zabawy są emocjonujące, toczone w czasie rzeczywistym walki z hordami otworów. Poza trybem gry jednoosobowej Diablo oferuje również sieciowy multiplayer dla maksymalnie 8 graczy.

PCPS1