Encyklopedia Gier Top Gry Premiery Beta testy Screeny Download Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS5 XSX PS4 Xbox One Switch Andro iOS

Seria Diablo - seria gier

Seria gier action RPG uznawana przez wielu fanów za absolutny kanon tego gatunku. Markę wykreowała amerykańska firma Blizzard Entertainment, odpowiedzialna za powstanie wszystkich głównych odsłon cyklu.

Pierwsza gra z serii, Diablo, ukazała się w 1996 roku na komputerach PC i niemal natychmiast zyskała sympatię tysięcy graczy. Zaowocowało to m.in. konwersją na konsolę PlayStation oraz dodatkiem Hellfire, a także wydanym cztery lata później sequelem – Diablo II, do którego również przygotowano rozszerzenie – Lord of Destruction. Prace nad kolejną pełną odsłoną cyklu trwały przeszło 11 lat. Ostatecznie premiera Diablo III na PC miała miejsce w 2012 roku, a na konsole Xbox 360 i PlayStation 3 w 2013. Rok później pojawiło się specjalne wydanie zatytułowane Diablo III: Reaper of Souls – Ultimate Evil Edition, przeznaczone dla graczy posiadających Xboksa One, Xboksa 360, PlayStation 4 lub PlayStation 3. Warto zaznaczyć, że zakup tej edycji dla graczy konsolowych jest jedyną możliwością zagrania w dodatek Reaper of Souls, gdyż nie wydano go w wersji samodzielnej. W 2017 roku światło dzienne ujrzała kolejna edycja specjalna zatytułowana Diablo III: Eternal Collection, zawierająca pakiet Diablo III: Reaper of Souls – Ultimate Evil Edition rozszerzony o dodatek Przebudzenie Nekromantów. Podobnie jak poprzednia, ta również została przygotowana z myślą o konsolach – PlayStation 4 i Xbox One – do których rok później dołączyli posiadacze Nintendo Switch. W listopadzie 2018 roku podczas popularnego konwentu BlizzCon zapowiedziano spin-off serii przeznaczony na urządzenia mobilne – Diablo Immortal (premiera w 2022). Za jego powstanie po części odpowiada również chińska firma NetEase, specjalizująca się w skierowanych na rynek wschodnioazjatycki produkcjach typu free-to-play. Rok później ogłoszono prace nad czwartą pełnoprawną odsłoną cyklu – Diablo IV powróciło do mrocznych korzeni serii, a w jego powstaniu czynny udział brało kilku byłych pracowników CD Projekt RED.

Serię zalicza się do gatunku action RPG – wszystkie odsłony łączą w sobie elementy typowe dla hack'n'slasha (dynamiczne walki w czasie rzeczywistym) oraz RPG (rozwój bohatera, misje, mnogość przedmiotów i broni itp.). Fabuła Diablo koncentruje się wokół walki z tytułowym demonem, próbującym wyswobodzić się z niewoli i zawładnąć fantastycznym światem Sanktuarium. Wydarzenia z drugiej części związane są bezpośrednio z fabułą poprzedniczki, okazuje się bowiem, że pokonanie Diablo było jedynie pozorne, a tytułowy demon, odzyskawszy pełnię siły, planuje wyzwolenie braci – Baala i Mefisto. Akcja trzeciej odsłony rozpoczyna się dwadzieścia lat po wydarzeniach znanych z Diablo II, kiedy to tajemnicza kometa spada z nieba i trafia prosto w katedrę w mieście Tristram, budząc tym samym armię demonów. Historia Diablo Immortal ma miejsce pomiędzy wydarzeniami znanymi z Diablo II: Lord of Destruction oraz Diablo III, i opowiada o walce z pozostałym przy życiu demonem imieniem Skarn, będącym przybocznym Diablo.

Wspólną cechą gier z serii jest możliwość pokierowania poczynaniami śmiałka, który musi przeciwstawić się złu. Gracz ma do wyboru kilka klas postaci o rożnych umiejętnościach i stylu walki. W trakcie zabawy bohater gromadzi doświadczenie, co pozwala zwiększyć jego współczynniki psychofizyczne oraz opanować nowe zdolności. Przemierzając rozległe, pełne przeciwników lokacje może też zdobyć cenne przedmioty, w tym wiele rodzajów magicznych broni i pancerzy. Oprawa graficzna wszystkich części, ukazująca świat gry w rzucie izometrycznym, wyróżnia się wyjątkowo mroczną stylistyką. Przedstawione w grze lokacje generowane są losowo, dzięki czemu za każdym razem wyglądają nieco inaczej.

Wraz z premierą Diablo III, która stała się jednym z największych wydarzeń branży na przestrzeni kilku lat, cykl przeszedł poważne zmiany. Poza zdecydowanie poprawioną warstwą wizualną (zmienioną na bardziej baśniową), w grze pojawił się szereg elementów społecznościowych, pozwalających m.in. na handel wirtualnymi przedmiotami oraz pojedynki w systemie PvP (gracz kontra gracz). Nowością jest również system towarzyszy, unikalne dla każdej postaci źródło mocy (szaman – mana, mnich – siła duchowa, itp.), bądź też możliwość wcielenia się w dowolnie wybraną przez gracza płeć dla każdej z dostępnych klas.

Niezwykła popularność serii znalazła swoje odzwierciedlenie również w innych mediach. W uniwersum Diablo osadzono wiele komiksów oraz książek, poszerzających lore serii.

Szacuje się, że gracze zakupili prawie 50 milionów kopii gier z serii Diablo (z czego sama trzecia część to ponad 30 milionów egzemplarzy).

Diablo V
Diablo V

RPG jeszcze nie ogłoszona

RPG akcji z podgatunku hack’n’slash autorstwa studia Blizzard Entertainment. Jest to piątka odsłona serii Diablo, zapoczątkowanej w 1996 roku.

PCPS5XSX

Diablo IV
Diablo IV

RPG 6 czerwca 2023

Diablo 4 to RPG typu hack-n-slash od studia Blizzard Entertainment. Gracz wybiera jedną z kilku dostępnych postaci, a następnie wyrusza w świat, aby walczyć z hordami potworów. Gra powraca do mrocznego klimatu pierwszych dwóch odsłon i kładzie duży nacisk na aspekt sieciowy.

PCPS5XSXPS4XONE

Diablo Immortal
Diablo Immortal

RPG 2 czerwca 2022

Spin-off popularnej serii gier typu hack'n'slash, którego akcja rozgrywa się między wydarzeniami znanymi z gier Diablo II: Lord of Destruction oraz Diablo III. Kontrolując bohatera należącego do jednej z sześciu klas postaci, walczymy z hordami przeciwników oraz z bossami. Poza zabawą w pojedynkę możemy także połączyć siły z graczami z całego świata.

PCANDiOS

Diablo II: Resurrected
Diablo II: Resurrected

RPG 23 września 2021

Zremasterowana wersja kultowej dla wielu gry Diablo 2, wprowadzająca dodatkowe usprawnienia oraz zapewniająca współczesną oprawę graficzną. Diablo 2: Resurrected zawiera zarówno podstawową wersję gry, jak i dodatek Pan Zniszczenia.

PCPS5XSXPS4XONESwitch

Diablo III: Przebudzenie Nekromantów
Diablo III: Przebudzenie Nekromantów

RPG 27 czerwca 2017

Pakiet zawartości do trzeciej odsłony cyklu Diablo, opracowany przez Blizzard Entertainment. Nie jest to kolejne duże rozszerzenie, a jedynie dodatek oferujący nową postać, czyli tytułowego Nekromantę, a także rozmaite, kosmetyczne bonusy. Bohater włada specjalnym odłamem magii, jaką czerpie z mocy śmierci, a jego zdolności bojowe opierają się na krwi i kościach – w ręce graczy oddano między innymi możliwość ożywiania zwłok. Ponadto, możemy zrobić użytek z efektownego Wybuchu Zwłok, rażącej przeciwników na dystans Kościanej Włóczni, czy choćby Wyssania Krwi z ciał oponentów. Nowa postać wnosi również właściwe dla siebie przedmioty legendarne i zestawy oraz możliwość posiadania własnego zwierzaka. Mapę świata Sanktuarium rozszerzono o nowe lokacje. W drugim akcie dodano Świątynię Pierworodnych oraz Wrzosowiska, natomiast akt czwarty doczekał się aż sześciu nowych punktów nawigacyjnych. Oprócz tego, Diablo III: Rise of the Necromancer wprowadza więcej miejsc na postacie na koncie, kolejną zakładkę w skrzyni, nową ramkę portretu, proporzec, sztandar, a także unikalną symbolikę. Add-on w wersji na komputery osobiste wymaga do działania zarówno podstawowej wersji Diablo III, jak i dodatku Reaper of Souls, z kolei edycja na PlayStation 4 oraz Xboksa One nie może zostać uruchomiona bez Diablo III: Reaper of Souls – Ultimate Evil Edition.

PCPS4XONE

Diablo III: Eternal Collection
Diablo III: Eternal Collection

RPG 27 czerwca 2017

Kompletna konsolowa edycja hack'n'slasha Diablo III, w której oprócz podstawowej wersji gry można znaleźć wszystkie wydane wcześniej aktualizacje i oba płatne dodatki. Pozycja została stworzona przez amerykańskie studio Blizzard Entertainment, znane również z serii WarCraft, StarCraft oraz popularnej strzelanki Overwatch. Diablo III: Eternal Collection zostało wzbogacone o piąty akt fabularny, wprowadzony przez rozszerzenie Reaper of Souls, koncentrujący się na Aniele Śmierci, Maltaelu, który postanowił raz na zawsze zakończyć Odwieczny Konflikt pomiędzy Niebem a Piekłem – w tym celu wykradł on Czarny Kamień wiążący duszę Diablo oraz innych Władców Demonów. Poza kolejnym wątkiem fabularnym, dostajemy jeszcze jednego bohatera, jakim jest Krzyżowiec posługujący się ciężkim orężem, tarczą i świętą magią. Kolejną grywalną postać wprowadza add-on Przebudzenie Nekromantów – poza tytułowym Nekromantą otrzymujemy szereg kosmetycznych bonusów, a także zmian i usprawnień w mechanice oraz nowe wyzwania dla zaprawionych w bojach graczy.

PS4XONESwitch

Diablo III: Reaper of Souls - Ultimate Evil Edition
Diablo III: Reaper of Souls - Ultimate Evil Edition

RPG 19 sierpnia 2014

Kompletna edycja trzeciej części legendarnego pecetowego cyklu gier action/RPG, przygotowana przez twórców ze studia Blizzard Entertainment z myślą o graczach konsolowych. Akcja Diablo III rozpoczyna się 20 lat po wydarzeniach znanych z poprzedniczki, a w toku rozgrywki po raz kolejny powracamy do świata Sanktuarium, aby wcielając się w jednego z bohaterów wybranej klasy, jeszcze raz zmierzyć się z siłami ciemności oraz tytułowym demonem. Mechanika zabawy wykorzystuje większość sprawdzonych rozwiązań serii, choć oczywiście nie obyło się bez kilku istotnych nowości, takich jak urozmaicony system rozwoju postaci, wprowadzenie towarzyszy pomagających w grze solowej czy ogromna ilość losowo generowanych zadań pobocznych. Diablo III: Reaper of Souls – Ultimate Evil Edition oprócz gry podstawowej zawiera także oficjalny dodatek Reaper of Souls, poszerzający fabułę pierwowzoru o kolejny, piąty akt, w którym stawiamy czoła mrocznemu Aniołowi Śmierci – Maltaelowi.

PS4XONEX360PS3

Diablo III
Diablo III

RPG 15 maja 2012

Trzecia część cieszącej się ogromną popularnością serii gier RPG akcji, wykreowanej i rozwijanej przez firmę Blizzard Entertainment. Fabuła Diablo III ponownie zabiera graczy do świata Sanktuarium, gdzie muszą stawić czoła siłom zła. Akcja osadzona została 10 lat po wydarzeniach przedstawionych w drugiej odsłonie cyklu. Na katedrę w Tristram spada tajemnicza kometa, za sprawą której budzą się piekielne zastępy... Diablo III wprowadza m.in. nowe klasy postaci oraz zmieniony system rozwoju umiejętności herosów. Deweloperzy z Blizzarda pokusili się także o jeszcze bardziej dynamiczną mechanikę walki, rozbudowane funkcje społecznościowe (w tym sklepik pozwalający sprzedawać znajdywane przedmioty innym graczom), a także niezwykle klimatyczną oprawę audiowizualną.

PCX360PS3

Diablo Battle Chest
Diablo Battle Chest

RPG 2 listopada 2001

Zestaw trzech tytułów należących do cyklu zręcznościowych RPG-ów Diablo. W jego skład wchodzi Diablo, Diablo II oraz Diablo II: Lord of Destruction. Pierwsza z tych produkcji jest w języku angielskim, a pozostałe w wersji polskiej. Oprócz gier w pakiecie znajdziemy również specjalny poradnik do gry.

PC

Diablo II
Diablo II

RPG 29 czerwca 2000

Sequel jednego z największych przebojów w dorobku firmy Blizzard Entertainment. Fabuła Diablo II kontynuuje wątki z pierwszej części. Zwycięstwo nad Panem Ciemności okazało się iluzoryczne. Diablo zdołał opanować ciało swego pogromcy – Aidana i z jego pomocą zamierza wyzwolić swych braci – Mefisto i Baala, by ostatecznie zniewolić ludzkość. Gracz kieruje poczynaniami bohatera, który musi pokrzyżować plany potężnego demona. Mechanika rozgrywki nie uległa poważniejszym zmianom, w dalszym ciągu kładąc nacisk na dynamiczną walkę w stylu hack'n'slash oraz rozwijanie umiejętności i atrybutów psycho-fizycznych postaci w oparciu o zdobywane doświadczenie. Oprawa wizualna Diablo II łączy elementy grafiki 2 i 3D, zaś muzykę na potrzeby gry skomponował Matt Uelmen.

PC

Diablo
Diablo

RPG 31 grudnia 1996

Ciesząca się olbrzymią popularnością gra z gatunku RPG akcji, wyprodukowana przez studio deweloperskie firmy Blizzard Entertainment. Fabuła Diablo osadzona została w fantastycznym świecie Sanktuarium, któremu grozi wielkie niebezpieczeństwo. Uwięziony w magicznym kamieniu dusz potężny Pan Terroru próbuje wydostać się z niewoli. Demon zdołał opanować umysły biskupa Lazarusa i króla Leorica, a także stworzyć armię kreatur, która zagraża mieszkańcom miasteczka Tristram. Do walki z siłami zła staje odważny książę Aidan. Rozgrywka w Diablo to połączenie elementów gry akcji oraz cRPG. Sednem zabawy są emocjonujące, toczone w czasie rzeczywistym walki z hordami otworów. Poza trybem gry jednoosobowej Diablo oferuje również sieciowy multiplayer dla maksymalnie 8 graczy.

PCPS1