Encyklopedia Gier Top Gry Premiery Beta testy Screeny Download Redakcja poleca Katalog firm SłownikRPGPC
Okładka Diablo III: Reaper of Souls (PC)
OkładkaDiablo III: Reaper of Souls (PC)

Diablo III: Reaper of Souls PC

Pierwszy oficjalny dodatek do trzeciej odsłony kultowej serii gier hack-and-slash Diablo.

To jest dodatek do gry Diablo III.

RPG | fantasy | hack'and'slash | widok izometryczny | kooperacja | RPG akcji

Diablo III: Reaper of Souls Premiera PC

25marca2014

pudełko PL

25marca2014

producent: Blizzard Entertainment wydawca: Blizzard Entertainment wydawca PL: CDP Strona oficjalna

Polskie napisy i dialogiPolskie napisy i dialogi

Gry podobne do Diablo III: Reaper of Souls

Diablo III

Torchlight II

Titan Quest: Immortal Throne

Uaktualnienie #6:

Aktualizacja 2.5.0 rozszerzyła dotychczasową pulę przedmiotów legendarnych o nowych ich typ: pierwotne starożytne przedmioty legendarne. Dodatkowo w każdym mieście pojawiła się zbrojownia dająca możliwość zapisania pięciu konfiguracji sprzętowych dla każdej z klas postaci. Wraz z aktualizacją zniknęły premiowane akty w Sanktuarium, związane z zadaniami wykonywanymi dla Tyraela. Z kolei znajdowane przedmioty rzemieślnicze nie zajmują już miejsca w skrzyni oraz plecaku bohatera. Dostęp do nich zapewnia teraz specjalna ikonka w inwentarzu.

Uaktualnienie #5:

Aktualizacja 2.4.3 dodała do gry wydarzenie rocznicowe, Ciemność nad Tristram, dostępne w akcie pierwszym. Event wprowadza specjalne, szesnastopoziomowe lochy, w których znajdziemy najbardziej rozpoznawalnych przeciwników z pierwszej odsłony serii. Głęboko pod ruinami Starego Tristram gracze zmierzą się z Diablo, Rzeźnikiem czy Królem Szkieletów. Twórcy wprowadzili specjalną szatę graficzną przy użyciu technologii RetroVision, stylizującą Ciemność nad Tristram tak, by wizualnie przypominała pierwsze Diablo. Do tego nefalemów powita klasyczna ścieżka dźwiękowa i odmieniony interfejs. Wydarzenie dostępne jest przez cały styczeń.

Głębokie Szczeliny również zostały zmodyfikowane. Rozmieszczenie potworów jest teraz bardziej równomierne, a ponadto każda Szczelina ma od dwóch do czterech poziomów. Do tego obszary mapy stały się bardziej zróżnicowane. Poza tym pomyślne ukończenie Głębokiej Szczeliny bez ani jednego zgonu naszego bohatera zostanie nagrodzone kolejną szansą na ulepszenie Legendarnego Klejnotu. Przeciwnicy otrzymali nowy afiks - Moloch, dający niewrażliwość na efekty kontroli tłumu. Barwniki na stałe zniknęły ze skrzyni w mieście. Teraz przemalowywanie hełmu, bryczesów czy zbroi będzie możliwe u wieszczki Miriam.

Uaktualnienie #4:

Aktualizacja 2.4.0 wprowadziła kolejną nową lokację tym razem w akcie piątym. To Wyspa Szarej Pustki - mroczny, skąpany w nieustającej ulewie i co chwilę przecinający błyskiem piorunów, tajemniczy las, gdzie zło ponownie ukazało swe makabryczne oblicze. Dane nam będzie spotkać obłąkanego szamana, poznamy dramatyczne losy rozbitków i oczywiście skruszymy kopię z zupełnie nowymi potworami. Do tego znane z poprzedniej aktualizacji Ruiny Seszeronu w akcie trzecim, doczekały się nowej miejscówki, a mianowicie Wiecznej Kniei - gęstego, zasypanego śniegiem lasu. Tutaj również odkryjemy nowe zadania oraz tabuny piekielnych pomiotów. Ostatnią nowością w kontekście lokacji świata Sanktuarium jest znacznie rozbudowana rezydencja króla Leoryka, gdzie w pałacowej bibliotece odkryjemy wskazówki do ukrytych we wszystkich aktach tzw. podziemii zestawów - specjalnych labiryntów, w których odziani w jedne z kilku dostępnych w grze legendarnych zestawów (np. Aspekt Tal Rashy) zmierzymy się z określonymi zadaniami.

Łatka 2.4.0 to również urozmaicenie w trybie przygody. Blizzard tym razem znacznie rozszerzył repertuar zadań w ramach zleceń wykonywanych dla Tyraela, dodał nową zdolność w Kostce Kanaiego (wzmocnienie przedmiotu legendarnego), a także wprowadził wzmocnione Głębokie Szczeliny (dzięki temu otrzymamy cztery próby ulepszenia legendarnych klejnotów). Nie obyło się również bez przeprojektowania niektórych legendarnych zestawów oraz dodania około 50 zupełnie nowych przedmiotów legendarnych.

Uaktualnienie #3:

Aktualizacja 2.3.0 wprowadziła zupełnie nową lokację w ramach trzeciego aktu. Chodzi o Ruiny Seszeronu, dawną fortecę rasy barbarzyńców oraz miejsce ukrycia potężnego artefaktu, Kostki Kanaiego. Ów przedmiot oferuje m.in. pozyskanie mocy tajemnej z przedmiotu legendarnego czy możliwość zamiany rzadkiego oręża w jego legendarny odpowiednik. Dodatkowo nagrody pozyskiwane u Tyraela za wypełnienie kompletu zleceń w trybie przygody, zostały wzbogacone o zupełnie nowe materiały rzemieślnicze, niezbędne do użycia niektórych mocy Kostki Kanaiego. Poza tym aktualizacja wyeliminowała Krainę Prób, wprowadziła kolejne poziomy Udręki, przeprojektowała dotychczasowe zestawy legendarne (m.in. zestaw Vyra, Chantodo i Manajumy) oraz zlikwidowała klucze potrzebne do wykonania machiny wojennej u kowala. Teraz pokonany klucznik nie będzie już upuszczać klucza lecz całą machinę.

Uaktualnienie #2:

Wraz z aktualizacją 2.2.0 bohaterowie świata Sanktuarium zostali obdarzeni nowościami w obrębie przedmiotów legendarnych i takowych elementów rynsztunku bojowego. Znane jeszcze z podstawowej wersji gry zestawy przedmiotów legendarnych doczekały się solidnego przeprojektowania, a dodatkowo klasa Czarownicy, Barbarzyńcy oraz Łowczyni Demonów może zdobyć zupełnie nowy komplet legend. Są to odpowiednio Opus Magnum Delsere, Furia Pustkowi oraz Świętokradzka Esencja. Poza tym urozmaicono Tryb Zleceń o zupełnie nowe formy zadań, wprowadzono trzy kolejne odmiany goblińskich skarbników oraz zaimplementowano do Szczelin Nefalemów i Głębokich Szczelin zmodernizowane warianty map Butwiejącego Lasu, Pól Niedoli, Pól Rzezi oraz Bezludnych Piasków. Rzecz jasna najnowsza aktualizacja zaowocowała pojawieniem się kolejnych epickich przedmiotów legendarnych oraz zastąpiła dotychczasowe buteleczki lecznicze, jedną, niewyczerpalną Bezdenną Miksturą.

Uaktualnienie #1:

Od czasu aktualizacji v.2.1.0 w Diablo III: Reaper of Souls można spróbować swoich sił w znacznie trudniejszej wersji Szczelin Nefalemów - tzw. Głębokiej Szczelinie. Lochy te mają swoją określoną czasówkę, czyli limit czasu, w którym należy dany loch ukończyć. Zadanie nie należy do łatwych, ale za to nagrody zdobyte w ten sposób są nader zadowalające. W Diablo II gracze mogli stworzyć postać rankingową i zdobywać kolejne poziomy, aby piąć się w tzw. "drabinie". Tym razem Blizzard przygotował dla wszystkich miłośników Diablo III tryb sezonowy. W trakcie trwania danego sezonu należy stworzyć nową postać i zacząć całą zabawę od początku bez możliwości korzystania z wcześniej zdobytych przedmiotów, złota, poziomów mistrzowskich itd., ale dzięki temu można piąć się w tabelach rankingowych i zdobywać unikatowe legendarne przedmioty, które nie będą dostępne w żaden inny sposób aż do zakończenia sezonu. Aktualizacja v.2.1.0 oferuje również nową lokację - Skarbiec. By się tam dostać trzeba ubić Goblina Skarbnika i liczyć na łut szczęścia, że poza upuszczonym przez niego łupem, pojawi się również specjalny portal. Skarbiec opływa we wszelakie bogactwa, a dodatkowo oferuje starcie z nowym bossem – hersztem goblinów, Chciwością. Blizzard wprowadził również nową pulę klejnotów. To klejnoty legendarne. Można je umieścić jedynie w elementach biżuterii (pierścień, amulet). Takowe oferują specjalne zdolności, które w wyniku modernizacji, znacznie podniosą możliwości bojowe bohaterów.

Opis gry:

Diablo III: Reaper of Souls to tytuł pierwszego rozszerzenia do trzeciej części jednej z najpopularniejszych serii hack-and-slash w historii, autorstwa studia Blizzard Entertainment. Dodatek wprowadza do gry piąty akt, kontynuujący historię z podstawki. Fabuła skupia się wokół Anioła Śmierci, Maltaela, który postanawia raz na zawsze zakończyć Odwieczny Konflikt pomiędzy Niebem a Piekłem i w tym celu wykrada Czarny Kamień wiążący duszę Diablo oraz innych Władców Demonów. Maltael nie przebiera w środkach – za wszelką cenę pragnie zniszczyć wszystkie przejawy zła, dlatego jego ofiarami padają nie tylko same demony, ale również i ludzie, będący po części ich potomkami. Anioł Śmierci jest w stanie wykradać dusze, a zmarłych zmieniać w swoje sługi, stanowi więc bezpośrednie zagrożenie dla mieszkańców Sanktuarium, które powstrzymać może jedynie potężny Nefalem.

Fabuła

Akcja rozszerzenia toczy się na terenach Zachodniej Marchii oraz jej okolic. Prócz nowych przygód i lokacji, Reaper of Souls wprowadza do gry szóstego bohatera. Jest nim ciężkozbrojny Krzyżowiec, odpowiednik Paladyna z „dwójki”. W walce posługuje się on ogromną tarczą, ciężkim orężem i świętą magią, co czyni go skutecznym wojownikiem zarówno na krótkich, jak i średnich dystansach. Wzmocniona została również armia wroga – pojawiły się nowe rodzaje przeciwników, w tym upadłe anioły. Wraz z dodatkiem limit doświadczenia wzrósł do 70 poziomu, w związku z czym każda klasa może zdobyć nowe umiejętności i runy. Zupełnie zmodyfikowano system poziomów mistrzowskich - zniknął górny limit poziomów doświadczenia, a dodatkowo "paragon" dotyczy teraz wszystkich postaci gracza na jednym koncie. Ponadto system ten pozwala własnoręcznie rozdysponować punkty między 4 zakładki - cechy główne, atak, obronę i cechy użyteczne.

Kolejną nowością są zupełnie nowe wyzwania dla graczy - małe lochy służące do polowania na lepszy sprzęt, tzw. Szczeliny Nefalemów, stanowiące zestaw szybkich, ale trudnych zadań dla odważnych, do których zyskujemy dostęp poprzez wykonywanie zleceń. Twórcy zdecydowali się zmodyfikować system zdobywania łupów. W porównaniu z oryginalnym Diablo III, z pokonanych wrogów wypada mniej przedmiotów, ale za to są one bardziej wartościowe oraz - dzięki funkcji zwanej Smart Drops - lepiej dopasowane do klasy postaci prowadzonej przez gracza.

Kwestie techniczne

Pod względem stylistyki, oprawa graficzna w Reaper of Souls jest mroczniejsza niż w podstawowej wersji gry. Różnica widoczna jest nie tylko w nowych lokacjach, lecz także w wyglądzie ekwipunku. W świecie gry pojawiła się mistyczka, nowy rzemieślnik, u którego da się dokonać wizualnej modyfikacji wyposażenia, by dostosować je do ponurego klimatu rozszerzenia; można także (za odpowiednią opłatą) wylosować nowe statystyki dla danego sprzętu.

Ostatnia modyfikacja 21 listopada 2014

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer: Internet   Liczba graczy: 1-4  

Ocena użytkowników: 8 / 10 na podstawie 2377 głosów czytelników.

Oczekiwania czytelników przed premierą: 8.2 / 10 na podstawie 768 głosów czytelników.

Diablo III: Reaper of Souls cena w dniu premiery: 174,90 PLN

Klasyfikacja PEGI Diablo III: Reaper of Souls

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. Gra zawiera elementy przemocy. Gra, która pozwala łączyć się z innymi osobami poprzez Internet.

Diablo III: Reaper of Souls Wymagania sprzętowe

PC Windows

PC Windows

  • Zalecane:
  • Core 2 Duo 2.4 GHz
  • 2 GB RAM
  • karta grafiki 896 MB (GeForce GTX 260 lub lepsza)
  • 12 GB HDD
  • Windows Vista/7 + dodatkowo: wymagane stałe połączenie z Internetem