Encyklopedia Gier Top Gry Premiery Beta testy Screeny Download Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS5 XSX PS4 Xbox One Switch Andro iOS

Seria Forza Motorsport - seria gier

Seria gier wyścigowych stworzona i rozwijana przez studio Turn 10, które należy do koncernu Microsoft. Forza Motorsport narodziła się w 2005 roku jako bezpośrednia odpowiedź giganta z Redmond na cykl Gran Turismo – przebój z konkurencyjnych dla Xboxów konsol PlayStation. Między obiema markami szybko wywiązała się zażarta i wyrównana rywalizacja, która trwa po dziś dzień. Forza stała się też wizytówką sprzętu Microsoftu ze względu na bardzo wysoką jakość oprawy graficznej.

Obie serie wznoszą się na podobnych filarach. Gracze otrzymują do dyspozycji setki samochodów – zarówno drogowych, jak i wyścigowych – które mogą prowadzić na autentycznych torach, ale też na fikcyjnych trasach zlokalizowanych w różnych malowniczych zakątkach globu. Oba tytuły odznaczają się również względnym realizmem (tzw. simcade), tak aby przypodobać się zarówno entuzjastom symulacji, jak i bardziej „niedzielnym” kierowcom (model jazdy można dostosować do własnych preferencji). Ponadto istotną rolę tu i tu odgrywają rozbudowany tryb kariery dla pojedynczego gracza (wspierany przez moduł multiplayer) oraz tuningowanie pojazdów – tak mechanicznie, jak i wizualnie.

O ile pierwsza Forza Motorsport trafiła na konsolę Xbox, jej kontynuacja, wydana w 2007 roku, stała się już tytułem ekskluzywnym Xboxa 360. Od tej pory kolejne odsłony ukazywały się co dwa lata (do Forzy Motorsport 7 z 2017 roku), a seria stopniowo ewoluowała i rosła w zawartość. Część trzecia (2009) wprowadziła widok z wnętrza samochodów i funkcję przewijania (cofania czasu o kilka sekund w trakcie wyścigu, by naprawić błędy). „Czwórka” dodała tryb Autovista – pozwalający przyglądać się samochodom z bliska i zaglądać np. pod maskę – który stał się wizytówką całego cyklu (przemianowany potem na Forzavista).

Dwuletni cykl produkcyjny sprawił, że seria przeżyła lekki regres w 2013 roku, przy premierze Forzy Motorsport 5, którą uczyniono tytułem startowym konsoli Xbox One. Studiu Turn 10 zabrakło czasu, by dostarczyć na start obfitość zawartości (upiększonej graficznie) na miarę poprzednich odsłon. Jednak sytuacja wróciła do normy dwa lata później, przy okazji wydania FM6. Ta odsłona wprowadziła również wyścigi w deszczu; ponadto jej okrojona darmowa wersja, opatrzona podtytułem Apex, w 2016 roku trafiła na komputery osobiste – był to debiut marki Forza na tej platformie sprzętowej. „Siódemka” natomiast pojawiła się równolegle na PC i Xboxie One. Jest to ostatnia jak dotąd – i najbogatsza pod względem zawartości – odsłona serii.

Po premierze Forzy Motorsport 7 twórcy zerwali z dwuletnimi odstępami między kolejnymi częściami. Następna gra została zapowiedziana dopiero w 2020 roku i przedstawiona jako restart cyklu – stąd tytuł Forza Motorsport, bez cyfry 8. Turn 10 Studios chciało wstrząsnąć nieco skostniałą formułą serii, a przy okazji napisać od nowa silnik, by zagwarantować lepszą (i bardziej realistyczną) symulację samochodów.

Forza Motorsport
Forza Motorsport

Wyścigi 10 października 2023

Ósma odsłona kultowej serii gier wyścigowych, stanowiąca jej swoisty restart. Forza Motorsport została stworzona niemal w całości od podstaw przez Turn 10 Studios. W grze występuje bardziej zaawansowana fizyka i grafika, a także szereg innych nowości.

PCXSX

Forza Motorsport 7
Forza Motorsport 7

Wyścigi 3 października 2017

Siódma pełnoprawna odsłona bestsellerowego cyklu gier wyścigowych, rozwijanego we współpracy Turn 10 Studios z firmą Microsoft. W Forza Motorsport 7 możemy wziąć udział w wyścigach rozgrywających się na trzydziestu zróżnicowanych torach, a do naszej dyspozycji oddano największy w historii serii garaż, liczący sobie ponad 700 licencjonowanych samochodów podatnych na modyfikacje mechaniczne oraz wizualne. Zastosowany w grze model jazdy plasuje się tradycyjnie gdzieś pomiędzy symulacją a zręcznościówką i powinien przypaść do gustu zarówno weteranom gatunku, jak i początkującym graczom, którzy mają możliwość włączenia rozlicznych ułatwień. Produkcja jest jedną z pierwszych gier wykorzystujących potencjał konsoli Xbox One X, na której pozwala na płynną zabawę w rozdzielczości 4K i 60 klatkach na sekundę. Jeśli nie liczyć darmowego Forza Motorsport 6: Apex, siódemka jest także pierwszą odsłoną serii wypuszczoną nie tylko na konsolach, ale także na komputerach PC z systemem Windows 10.

PCXONE

Forza Motorsport 6: Apex
Forza Motorsport 6: Apex

Wyścigi 6 września 2016

Dystrybuowana w modelu biznesowym free-to-play poboczna odsłona bestsellerowej serii gier samochodowych znanych z kolejnych generacji konsol Xbox, przygotowana z myślą o użytkownikach PC przez twórców cyklu z Turn 10 Studios. Rozgrywka w Forza Motorsport 6: Apex nie różni się zbytnio od rozwiązań znanych z pełnoprawnych odsłon serii, kładąc nacisk na realizm i aspekty symulacyjne (z możliwością włączenia szeregu ułatwień). W porównaniu z pełnopłatną, konsolową wersją gry, tytuł oferuje jednak znacznie uboższą zawartość. Do dyspozycji graczy oddano tylko nieco ponad 60 samochodów (wobec 450 modeli w oryginalnej grze) oraz 20 tras umieszczonych w sześciu lokacjach, wzorowanych na rzeczywistych torach wyścigowych. Podstawowym trybem zabawy jest zaś kariera Showcase Tour, w trakcie której bierzemy udział w 12 motoryzacyjnych eventach, komentowanych przez byłych prezenterów popularnego programu Top Gear. Całość uzupełnia znany z Xboksów system drivatarów oraz pokazowy moduł Forza Vista.

PC

Forza Motorsport 6
Forza Motorsport 6

Wyścigi 15 września 2015

Szósta część bestsellerowego cyklu gier wyścigowych, zapoczątkowanego w 2005 roku przez studio Turn 10 i dostępnego ekskluzywnie wyłącznie na konsolach firmy Microsoft. W nowej odsłonie cyklu zdecydowano się na kompletne przebudowanie trybu kariery, który tym razem stanowi swoisty przekrój przez historię motoryzacji. Jedną z największych nowości w grze jest wprowadzenie możliwości jazdy nocą oraz podczas deszczu, co przełożyło się na jeszcze większy realizm rozgrywki. W porównaniu z ubogą pod tym względem „piątką”, wyraźnemu rozszerzeniu uległ też garaż pojazdów, na który tym razem składa się 2.5 raza więcej, bo ok. 450 modeli samochodów. W grze znajdziemy łącznie 26 tras wyścigowych, a do tych znanych z poprzednich odsłon cyklu dołączyły też zupełnie nowe. Nie zapomniano także o rozbudowanym trybie wieloosobowym, w którym rywalizować może jednocześnie nawet do 24 graczy. Całość, w odróżnieniu od poprzedniczki, oferuje obraz w 1080p, wyświetlany z prędkością 60 klatek na sekundę.

XONE

Forza Motorsport 5
Forza Motorsport 5

Wyścigi 22 listopada 2013

Piąta odsłona popularnego cyklu symulacji wyścigów samochodowych. Tytuł wyprodukowany został przez należące do koncernu Microsoft studio Turn 10. Podobnie jak wcześniejsze gry z serii, Forza Motorsport 5 pozwala graczom spróbować swoich sił za kierownicą superszybkich samochodów. Dostępny asortyment pojazdów obejmuje ponad 200 starannie odwzorowanych modeli aut, którymi ścigać się można na 15 słynnych torach, w tym Spa, Bathurst, Yas Marina i Circuit de la Sarthe. Gra odznacza się realistycznym modelem jazdy, a także systemem sterowania korzystającym z technologii Kinect. Ciekawostkę stanowi współpraca z ekipą telewizyjnego programu Top Gear, dzięki czemu w Forza Motorsport 5 usłyszeć można komentarze Jeremy'ego Clarksona, Richarda Hammonda i Jamesa May'a.

XONE

Forza Motorsport 4
Forza Motorsport 4

Wyścigi 11 października 2011

Kolejna część znanego z konsol Microsoftu cyklu symulacyjnych gier wyścigowych, rozwijanego od 2005 roku we współpracy z ekipą Turn 10 Studios. Forza Motorsport 4 niesie ze sobą sporo nowości, zarówno w warstwie mechaniki, jak i w kwestiach technicznych. W grze znalazło się ponad 500 wiernie odwzorowanych samochodów, którymi możemy się ścigać na 26 różnych trasach – po raz pierwszy w historii serii o różnych porach dnia. W trybie kariery pojawił się tzw. World Tour, czyli seria zawodów rozgrywanych na całym świecie. Rozszerzono zakres możliwości tuningu, a także znane z poprzedniczki opcje społecznościowe (np. możliwość założenia klubu samochodowego). Jedną z głównych nowości jest zaś wykorzystujący możliwości sensora Kinect moduł Autovista, pozwalający na szczegółowe obejrzenie zarówno bryły, jak i wnętrza oraz komory silnika wybranych pojazdów. Całość uzupełnia nowa wersja systemu matchmaking, służącego do wyszukiwania konkurentów w trybie online.

X360

Forza Motorsport 3
Forza Motorsport 3

Wyścigi 23 października 2009

Trzecia odsłona popularnego cyklu gier wyścigowych, dostępnych tylko dla posiadaczy konsol firmy Microsoft. W grze Forza Motorsport 3 ekipa Turn 10 Studios postawiła na sprawdzone rozwiązania, wprowadzając jednocześnie całą masę poprawek i udoskonaleń. Całość koncentruje się ponownie na aspekcie symulacyjnym, choć początkującym kierowcom pozostawiono możliwość włączenia szeregu ułatwień. Dla maniaków motoryzacji przygotowano ponad 400 licencjonowanych samochodów kilkudziesięciu producentów, a do znanych z poprzednich odsłon tras dołączyło także kilka nowych. Wśród najważniejszych nowości wymienić należy przede wszystkim znaczące rozbudowanie możliwości tuningowych, poprawioną sztuczną inteligencję komputerowych przeciwników, możliwość ustawienia kamery we wnętrzu samochodu, ulepszony edytor oraz bogate opcje społecznościowe. Całość bazuje zaś na nowym silniku graficznym, wpływającym na nieznaczną poprawę walorów wizualnych.

X360

Forza Motorsport 2
Forza Motorsport 2

Wyścigi 29 maja 2007

Kontynuacja wysoko ocenianej gry wyścigowej studia Turn 10, która zadebiutowała w 2005 roku na pierwszej generacji konsoli Xbox. Podobnie jak jej poprzedniczka, Forza Motorsport 2 kładzie szczególny nacisk na aspekt symulacyjny oraz bogate opcje modyfikacji samochodów. Tym razem do dyspozycji graczy oddano ponad 300 licencjonowanych i szczegółowo odwzorowanych maszyn, które podczas jazdy mogą ulegać rozmaitym uszkodzeniom – zarówno wizualnym, jak i mechanicznym. Nie zapomniano oczywiście o bogatych opcjach tuningu (np. możliwości wymiany silnika, instalacji turbosprężarki, ustawienia hamulców etc). W kwestii tras, twórcy przygotowali ok. 60 lokacji w 18 różnych środowiskach, a w zestawie znalazły się ponownie zarówno odcinki całkowicie fikcyjne, jak i bazujące na autentycznych torach wyścigowych (np. Laguna Seca czy Silverstone). W związku ze znacznie większymi możliwościami Xboksa 360, wyraźnej poprawie uległa także oprawa graficzna, dostosowana do standardów HDTV.

X360

Forza Motorsport (2005)
Forza Motorsport (2005)

Wyścigi 3 maja 2005

Przygotowana z myślą o użytkownikach konsoli Xbox symulacyjna gra wyścigowa, za której powstanie odpowiada, będąca częścią firmy Microsoft, ekipa Turn 10 Studios. Stanowiąc swoistą odpowiedź na popularność konkurencyjnej serii Gran Turismo, Forza Motorsport oferuje imponującą liczbę ponad 200 licencjonowanych modeli aut kilkunastu różnych producentów, podzielonych na szereg klas i subklas. Każdy z dostępnych pojazdów możemy poddać gruntownemu tuningowi – nie tylko w aspekcie wizualnym, ale i technicznym. Efekty dokonanych modyfikacji oraz wszelkie odniesione uszkodzenia znajdują zaś swoje odbicie podczas jazdy dzięki specjalnemu systemowi, kalkulującemu w czasie rzeczywistym osiągi naszego samochodu. Rywalizacja toczy się na wielu zróżnicowanych trasach, wśród których znalazły się zarówno fikcyjne odcinki uliczne, jak i rzeczywiste tory wyścigowe z całego świata. Oprócz typowego trybu kariery, w grze nie zabrakło też możliwości zmierzenia się z innymi graczami w trybie online.

XBOX