Encyklopedia Gier Top Gry Premiery Beta testy Screeny Download Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS5 XSX PS4 Xbox One Switch Andro iOS

Seria Uncharted - seria gier

Cykl przygodowych gier akcji z widokiem TPP początkowo wydawany wyłącznie na konsole Sony – najpierw na PlayStation 3 i Vitę, a później także na PlayStation 4. W 2016 roku na urządzenia mobilne wyszedł spin-off o podtytule Fortune Hunter, natomiast we wrześniu roku 2021 zapowiedziano, że czwarta odsłona serii wraz z samodzielnym dodatkiem Zaginione dziedzictwo ukaże się na PC i PS5 w pakiecie Uncharted: Legacy of Thieves Collection.

Protagonistą niemal wszystkich części cyklu jest Nathan Drake – daleki potomek słynnego podróżnika sir Francisa Drake'a (jest to postać historyczna), który para się podobnym fachem, co jego antenat. Nathana poznaliśmy już w wydanej w 2007 roku „jedynce”, gdy próbował on znaleźć legendarne El Dorado. Choć produkcja ta garściami czerpała z filmów o Indianie Jonesie, to widać w niej także było platformówkowy sznyt poprzednich dzieł jej twórców, czyli amerykańskiego studia Naughty Dog (wcześniej odpowiedzialnego głównie za serie Crash Bandicoot oraz Jak and Daxter).

Po debiucie cyklu w dwuletnich odstępach ukazały się jego kolejne odsłony – Uncharted 2: Pośród Złodziei oraz Uncharted 3: Oszustwo Drake’a. Przygody tytułowego awanturnika spotkały się z na tyle dużym uznaniem ze strony graczy, że doczekały się pełnych lokalizacji w wielu językach – w tym po polsku (postaci Nathana głosu użyczył aktor Jarosław Boberek). Wraz z drugą i trzecią odsłoną seria stała się też jeszcze bardziej filmowa. Ponadto produkcje te wyciskały ostatnie soki z PlayStation 3, dzięki czemu mogliśmy podziwiać ładne, pełne detali lokacje.

Cztery lata później – które deweloperzy z Naughty Dog częściowo poświęcili na opracowanie nieco bardziej skradankowego The Last of Us – trylogia z Nathanem Drakiem w roli głównej doczekała się zbiorczego wydania przeznaczonego na PlayStation 4. Na jego potrzeby polski oddział firmy Sony postanowił dograć dubbing do pierwszej odsłony cyklu. Odświeżenie kolekcji powierzono studiu Bluepoint Games, a jej premiera odbyła się w październiku 2015 roku.

W międzyczasie, a konkretnie w 2013 roku, dowiedzieliśmy się o powstawaniu Uncharted 4. Gra od początku była tworzona z myślą o ósmej generacji konsol, a producenci zapewniali, iż będzie ona wielkim krokiem naprzód zarówno w kwestii oprawy graficznej, jak i jakości przedstawionej historii. Kres złodzieja – bo tak ostatecznie brzmiał jej podtytuł – ukazał się na PlayStation 4 w 2016 roku i spełnił te obietnice. Okazał się on jednym z najlepszych i najładniejszych tytułów ekskluzywnych Sony wydanych na tę konsolę. Jest też – przynajmniej na razie – finałową przygodą Nathana Drake'a.

Nie oznacza to jednak, że japoński gigant zamierza skreślić serię. W 2017 roku wyszło Zaginione dziedzictwo, czyli samodzielne rozszerzenie do „czwórki”, które pozwala poznać dalsze losy bohaterek znanych z poprzednich odsłon serii – Chloe Frazer i Nadine Ross. Co więcej, w roku 2022 ów dodatek wraz z „podstawką” doczekały się konwersji na PC i PlayStation 5. Natomiast w kinach – po dwunastu latach oczekiwania – zadebiutował film Uncharted z Tomem Hollandem i Markiem Wahlbergiem w rolach głównych, będący luźną adaptacją growego cyklu.

Są to bardzo wyraźne dowody na to, że japoński gigant chce dalej rozwijać zapoczątkowaną w 2007 roku markę – choć nie dotyczy to wyprodukowanych przez zespół Bend Studio tytułów ekskluzywnych PSV (Uncharted: Złota Otchłań oraz karcianki Uncharted: Pogoń za fortuną), które z uwagi na niedostępność konsolki dziś w dużej mierze stanowią tylko ciekawostkę. Branżowi informatorzy donoszą, iż piąta część cyklu już powstaje, jednak do tej pory nie otrzymaliśmy na jej temat żadnych oficjalnych informacji. Przez wzgląd na sukces serii – samą tylko „czwórkę” pobrano ponad 37 milionów razy – jej kontynuowanie wydaje się bardzo prawdopodobne.

Uncharted: Kolekcja Dziedzictwo złodziei
Uncharted: Kolekcja Dziedzictwo złodziei

Akcji 28 stycznia 2022

Uncharted: Legacy of Thieves Collection to kompilacja zawierająca odświeżoną graficznie grę Uncharted 4: Kres Złodzieja oraz wydany do niej dodatek Zaginione Dziedzictwo. Poza konsolą PS5 pakiet trafił również na PC.

PCPS5

Uncharted 4: Kres złodzieja
Uncharted 4: Kres złodzieja

Akcji 10 maja 2016

Bohaterem Uncharted 4 studia Naughty Dog jest sympatyczny awanturnik i poszukiwacz przygód Nathan Drake – spadkobierca Indiany Jonesa i męska alternatywa dla legendarnej Lary Croft. Ponownie czeka nas pełna zwrotów akcja, prastare tajemnice i zapierające dech w piersiach krajobrazy. Wrażeniom wizualnym sprzyja zaś znakomita oprawa graficzna, będąca efektem debiutu gry na konsolach ósmej generacji.

PCPS4

Uncharted: Fortune Hunter
Uncharted: Fortune Hunter

Logiczne 5 maja 2016

Mobilny spin-off popularnego cyklu przygodowych gier akcji studia Naughty Dog, towarzyszący premierze czwartej pełnoprawnej części serii. W przeciwieństwie do konsolowych odsłon gry, Uncharted: Fortune Hunter pozbawiony jest konkretnej warstwy fabularnej, koncentrując się na serii logiczno-przygodowych wyzwań, w których słynny poszukiwacz przygód Nathan Drake próbuje zdobyć skarby największych piratów, podróżników i złodziei w historii. Na każdym z ponad 200 poziomów, osadzonych w czterech zróżnicowanych lokacjach, naszym celem jest dotarcie z punktu startowego do wskazanego celu. Każda kolejna mapa to w praktyce wielka łamigłówka z wieloma interaktywnymi częściami, zbudowana z szeregu kwadratowych pól. Część z nich to zwykłe kładki, po których możemy swobodnie chodzić, inne mogą zaś zawierać pułapki, przedmioty lub możliwe do aktywowania mechanizmy. Podczas gry musimy więc poruszać się i manipulować otoczeniem w taki sposób, aby nasz protagonista bezpiecznie dotarł do celu.

ANDiOS

Uncharted: Kolekcja Nathana Drake'a
Uncharted: Kolekcja Nathana Drake'a

Akcji 7 października 2015

Przygotowany z myślą o PlayStation 4 zestaw trzech części bestsellerowej serii przygodowych gier akcji, które pojawiły się pierwotnie w latach 2007-2011. Odświeżone wersje gier opracowała ekipa Bluepoint Games we współpracy z twórcami cyklu ze studia Naughty Dog. Bohaterem wszystkich jest awanturnik i poszukiwacz przygód Nathan Drake, który w kolejnych odsłonach serii przemierza wiele egzotycznych miejsc w poszukiwaniu śladów swojego przodka (Drake’s Fortune), legendarnego artefaktu (Among Thieves), czy wreszcie zaginionego miasta Ubar (Drake’s Deception). Akcja ukazana została z perspektywy trzecioosobowej, a mechanika rozgrywki nie odbiega w znacznym stopniu od rozwiązań konkurencyjnego cyklu Tomb Raider. Pakiet oferuje przede wszystkim odświeżoną oprawę graficzną, działającą w rozdzielczości 1080p z prędkością 60 fps oraz liczne ulepszenia tekstur, modeli i systemu oświetlenia. Całość pozbawiona została niestety obecnego w oryginalnych wydaniach trybu wieloosobowego.

PS4

Uncharted: Pogoń za fortuną
Uncharted: Pogoń za fortuną

Logiczne 4 grudnia 2012

Turowa karcianka z elementami przygodówki i gry akcji. Tytuł powstał z myślą o konsoli przenośnej PlayStation Vita jako wynik współpracy zespołów Bend Studio i Loop Games. Zabawa w Uncharted: Fight for Fortune sprowadza się do pojedynków przeciwko sztucznej inteligencji lub innemu graczowi przez Internet. Oczywiście zmagania te przybierają formy rozgrywek karcianych, na potrzeby których uczestnicy komponują własne talie. Obejmują one trzy kategorie: karty frakcji, losu oraz artefaktów. Do tej pierwszej należą bohaterowie i złoczyńcy z serii gier akcji Uncharted od studia Naughty Dog. Postaci te tworzą konkurujące ze sobą drużyny. Z kolei ich umiejętności są modyfikowane przez odpowiednie karty pomocnicze. Gracze zagrywają kolejne karty na przemian, a starcie kończy się w momencie, gdy jedna ze stron pozbawiona zostanie punktów życia. Posiadacze gry Uncharted: Złota Otchłań mają możliwość przetransferowania zgromadzonych artefaktów, zamieniając je na odpowiadające im karty w Uncharted: Fight for Fortune.

PSV

Uncharted: Złota Otchłań
Uncharted: Złota Otchłań

Akcji 17 grudnia 2011

Gra akcji będąca poboczną edycją popularnej serii Uncharted, stworzona jako jeden z tytułów startowych konsoli PlayStation Vita. W przeciwieństwie do „dużych” odsłon cyklu, za których powstanie odpowiada ekipa Naughty Dog, Uncharted: Złota Otchłań jest dziełem studia Bend. Pod względem fabularnym stanowi prequel cyklu Uncharted. W grze wcielamy się w młodszego Nathana Drake'a, który wyrusza do środkowej Panamy, by zbadać niedawno odkryty kompleks świątynny i rozwikłać tajemnicę masakry konkwistadorskich oddziałów sprzed 400 lat. Zgodnie z duchem serii, wydarzenia w Uncharted: Złota Otchłań cechują się dużą dynamiką, idącą w parze ze zręcznościową rozgrywką. Nathan Drake musi na przemian pokonywać różne przeszkody terenowe, wspinać się, strzelać, walczyć wręcz i rozwiązywać zagadki logiczne. System sterowania wykorzystuje dodatkowe funkcje konsoli PSV, takie jak panel dotykowy i wbudowany żyroskop. Uncharted: Złota Otchłań zawiera symfoniczną ścieżkę dźwiękową, skomponowaną przez Clinta Bajakiana.

PSV

Uncharted 3: Oszustwo Drake'a
Uncharted 3: Oszustwo Drake'a

Akcji 1 listopada 2011

Trzecia odsłona cieszącego się dużą popularnością cyklu przygodowych gier akcji, za którego powstanie i rozwój odpowiada studio Naughty Dog. Fabuła Uncharted 3: Drake's Deception opowiada o kolejnych perypetiach łowcy przygód Nathana Drake'a. Tym razem główny bohater musi odszukać legendarne miasto Ubar. Zadanie utrudnia mu banda złoczyńców pod wodzą Katherine Marlowe. Podstawowe założenia rozgrywki nie zmieniły się. Ambicją deweloperów z Naughty Dog było połączenie elementów przygodówki, gry akcji, strzelaniny, a nawet bijatyki z filmową widowiskowością. W porównaniu do poprzednich odsłon cyklu Uncharted 3: Drake's Deception oferuje jednak znacznie bardziej rozbudowany tryb wieloosobowy oraz oprawę wizualną stanowiącą wyznacznik technicznych możliwości konsoli PlayStation 3.

PS4PS3

Uncharted 2: Pośród Złodziei
Uncharted 2: Pośród Złodziei

Akcji 13 października 2009

Kontynuacja entuzjastycznie przyjętej przygodówki akcji studia Naughty Dog, wydanej w 2007 roku na konsolach firmy Sony. W Uncharted 2: Pośród Złodziei wcielamy się ponownie w postać awanturnika Nathana Drake’a, a oś fabuły stanowi poszukiwanie Klejnotu Cintamani - potężnego artefaktu, którego moc może zmienić losy całego świata. W grze odwiedzamy szereg egzotycznych lokacji - tym razem m.in. Borneo i Nepal - a w przygodach towarzyszą nam postaci zarówno znane z pierwszej odsłony serii, jak i całkiem nowe. Jako że śladem artefaktu podąża także grupa bezwzględnych bandytów, nie zabrakło dynamicznych elementów akcji oraz otwartej wymiany ognia. W porównaniu z pierwowzorem, autorzy poprawili i urozmaicili wszystkie elementy rozgrywki, zwiększając akrobatyczne możliwości bohatera oraz dostępny arsenał broni. Zmian doczekał się także system łamigłówek, w których rozwiązywaniu często musimy współpracować ze sterowanymi przez AI kompanami. Całość ukazana została ponownie w niezwykle efektownej, kinowej konwencji, wzbogaconej licznymi przerywnikami filmowymi.

PS4PS3

Uncharted: Fortuna Drake'a Remastered
Uncharted: Fortuna Drake'a Remastered

Akcji 19 listopada 2007

Trzecioosobowa przygodówka akcji, stanowiąca swoistą odpowiedź firmy Sony na niesłabnącą popularność serii Tomb Raider. Za powstanie gry odpowiada doświadczone studio Naughty Dog, znane za sprawą tak kultowych serii, jak Crash Bandicoot czy Jak and Daxter. W Uncharted wcielamy się w postać Nathana Drake'a, potomka jednego z największych żeglarzy i podróżników w historii – sir Francisa Drake’a. Wyprawa bohatera rozpoczyna się w chwili wydobycia z morza trumny sir Francisa, w której zamiast zwłok znajduje się pamiętnik, opisujący miejsce ukrycia skarbu. Rozgrywka łączy w sobie elementy przygodowe ze zręcznościowymi, opierając się zarówno na eksploracji kolejnych, niezwykle zróżnicowanych lokacji, jak i sekwencjach bezpośredniej wymiany ognia z wykorzystaniem systemu osłon, przypominającego kultowe Gears of War. Całość odznacza się wysokiej jakości oprawą graficzną, kładącą szczególny nacisk na detale oraz animację postaci. Na uwagę zasługuje również znakomita praca aktorów głosowych.

PS4PS3