Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikLogiczneANDiOS
Okładka Uncharted: Fortune Hunter (AND)

Uncharted: Fortune Hunter

Mobilny spin-off popularnego cyklu przygodowych gier akcji studia Naughty Dog, towarzyszący premierze czwartej pełnoprawnej części serii.

Logiczne | zagraj za darmo | elementy przygodowe

Okładka Uncharted: Fortune Hunter (AND)

data premiery gry:

5maj2016

iOS AND

Uncharted: Fortune Hunter to wydana na mobilny system AND i iOS gra logiczna, stanowiąca produkcję poboczną w stosunku do konsolowego cyklu Uncharted. Tytuł korzysta z modelu darmowego z mikropłatnościami. Projekt opracowało wchodzące w skład firmy Sony studio PlayStation Mobile.

Fabuła

W przeciwieństwie do konsolowych odsłon cyklu, które słyną z rozbudowanych fabuł opowiadanych z iście hollywoodzkim rozmachem, mobilne Uncharted: Fortune Hunter nie posiada żadnego konkretnego scenariusza. Jest to po prostu seria wyzwań, w których znany z podstawowej wersji poszukiwacz przygód imieniem Nathan Drake próbuje zdobyć zaginione skarby największych piratów, podróżników i złodziei w historii. Pomaga mu w tym najlepszy przyjaciel, czyli Sully.

Mechanika

Na przejście czeka ponad dwieście poziomów zlokalizowanych w czterech typach lokacji. Każdy z nich to w praktyce jedna wielka zagadka, z wieloma ruchomymi częściami. Naszym zadaniem jest zawsze dotarcie z punktu startowego do wskazanego celu. Mapy zbudowane są z kwadratowych pól. Część z nich to zwykłe kładki, po których możemy swobodnie chodzić, inne zawierają pułapki, przedmioty, czy możliwe do aktywowania mechanizmy. Musimy tak manewrować po lokacjach oraz manipulować otoczeniem, abyśmy mogli doprowadzić Nathana w jednym kawałku do mety.

Za postępy w rozgrywce nagradzani jesteśmy różnorodnymi przedmiotami i nagrodami, a wiele z nich ma potem wpływ na przechodzenie kolejnych map. Ponadto gracze mogą połączyć się z serwisem PlayStation Network za pomocą swoich kont PSN, dzięki czemu sukcesy osiągane w wydanym na mobilny system AND i iOS Uncharted: Fortune Hunter pozwalają odblokować elementy w trybie multiplayer w konsolowym Uncharted 4: Kres Złodzieja, takie jak dodatkowe skórki, relikty czy jednorazowe bonusy.

Minirecenzja Uncharted: Fortune Hunter – mobilny Drake pozytywnie zaskoczył

PLUSY:
  1. ciekawe mechanizmy;
  2. pomysłowe łamigłówki;
  3. atrakcyjne wykonanie;
  4. mikropłatności w praktyce można kompletnie zignorować.
MINUSY:
  1. zbyt szybko rosnący poziom trudności.

Seria Uncharted cieszy się wielką renomą, a kolejne odsłony zbierają doskonałe recenzje. Najczęściej jednak rezultat przenoszenia dużych marek na rynek mobilny jest dosyć słaby. Nikt nie spodziewał się więc za dużo po Uncharted: Fortune Hunter. Dlatego bardzo miłą niespodzianką było odkrycie, że w rzeczywistości jest to dobra produkcja.

Chwila spędzona z tym tytułem wystarczy, aby dostrzec podobieństwa do wyśmienitego Lara Croft GO. Też mamy tutaj poszukiwacza przygód eksplorującego w trybie turowym pełne pułapek ruiny i grobowce w celu zdobycia ukrytych tam skarbów. Uncharted: Fortune Hunter nie jest jednak zwykłym klonem – zamiast tego podchodzi do tematyki w nieco odmienny i bardziej abstrakcyjny sposób.

Poziomy są małe i zawsze w całości mieszczą się na ekranie. W praktyce więc każda mapa to jedna duża zagadka z wieloma ruchomymi częściami, wymagająca wykombinowania jak dostać się do pożądanego punktu. Nie jest to łatwe, gdyż lokacje obfitują w pułapki, a do tego gra co chwile dorzuca nowe ich typy, wymagając od gracza uczenia się nowych rozwiązań, co pozwala rozgrywce zachować świeżość. Ponadto każda mapa posiada limit ruchów. Początkowo mamy ich pod dostatkiem, ale szybko zaczyna ich brakować i trzeba się solidnie nagłówkować, aby w przydzielonej puli ruchów zrobić wszystko co jest potrzebne.

W grach logicznych najważniejsza jest jakość zagadek i pod tym względem Uncharted: Fortune Hunter nie zawodzi. Na przejście czeka 200 poziomów i z tego powodu typy łamigłówek się co pewien czas powtarzają, ale nie przeszkadza to w zabawie, gdyż nawet powtórki mają wystarczająco zmienione warunki, aby ich przechodzenie nie nużyło. Ponadto pomimo prostych reguł łamigłówki stanowią często duże wyzwanie. Czasem nawet zbyt duże, gdyż największą wadą produkcji jest bardzo szybki wzrost poziomu trudności. Po kilku mapach wprowadzających w zasady rozgrywki zostajemy rzuceni na głęboką wodę i niektórzy gracze mogą się w tym momencie poddać. Warto jednak zacisnąć zęby, gdyż satysfakcja z pokonania każdego etapy jest wielka.

Wszystko to w sumie składa się na bardzo udaną grę logiczną, a dodatkową zaletą jest fakt, że ma ona mocno ograniczone mikropłatności. Opracowano ją bowiem jako narzędzie promocyjne dla konsolowego Uncharted 4 i w praktyce da się kupić jedynie mapę z podpowiedziami, a podczas zabawy można się spokojnie bez niej obyć.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Rozmiar aplikacji: średnia (50 do 500 MB)

Ocena gry 7,3 / 10 na podstawie 10 ocen czytelników.

Gry podobne do Uncharted: Fortune Hunter

Wymagania wiekowe Uncharted: Fortune Hunter

12+

Danteveli_ Ekspert 5 lipca 2016

Przebijanie się przez masę produkcji wydawanych na telefony jest bardzo męczące. Człowiek musi przebić się przez masę śmieci zanim trafi na coś godnego uwagi. Często poświęcenie swojego czasu na pobieranie szmelców zostaje nam zrekompensowane z nawiązką w chwili gdy natrafimy na jakaś perełkę, o której nigdy wcześniej nie słyszeliśmy. Uncharted Fortune Hunter jest przykładem tego, że na Google Play Store można przez przypadek trafić na coś dobrego. Tylko czy ja przez przypadek nie przesadzam? Może masa crapów sprawiła, że średniaka traktuję jak mannę z nieba?

7.5
Uncharted: Fortune Hunter - Nathan Drake rozpoczął podbój rynku mobilnego
Uncharted: Fortune Hunter - Nathan Drake rozpoczął podbój rynku mobilnego

wiadomość6 maja 2016

W usługach Google Play i App Store zadebiutowała gra logiczna Uncharted: Fortune Hunter. Jest to produkcja poboczna w stosunku do popularnego cyklu konsolowych przebojów studia Naughty Dog, stworzona przez PlayStation Mobile i powiązana z grą Uncharted 4: A Thief's End.

iOS
AND