Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikLogiczneiOSAND
Okładka Ghosts of Memories (iOS)
OkładkaGhosts of Memories (iOS)

Ghosts of Memories

Opracowana przez polskie studio Paplus International abstrakcyjna gra logiczna, inspirowana popularnym Monument Valley. Fabuła Ghosts of Memories opowiada o losach samotnego podróżnika, który wchodzi w posiadanie starożytnego berła.

Logiczne | widok izometryczny | polskie | eksperymentalne/artystyczne

Kolekcja gier
Obserwuj grę

Ghosts of Memories Premiera

16paź2015

AND iOS

Gry podobne do Ghosts of Memories

Monument Valley 3

Monument Valley

Uncharted: Fortune Hunter

Ghosts of Memories jest abstrakcyjną grą logiczną na platformę AND i iOS, inspirowaną jedną z najlepszych produkcji mobilnych w historii, mianowicie Monument Valley studia ustwo. Grę stworzyło polskie studio Paplus International z siedzibą w Siemianowicach Śląskich, mające w dorobku zręcznościówkę Drunken Monkey. Premierę gry poprzedziły beta testy, dzięki którym twórcom udało się zoptymalizować ją pod kątem jak największej liczby smartfonów i tabletów.

Fabuła

Gra opowiada o losach samotnego podróżnika, który podczas jednej ze swoich wędrówek wchodzi w posiadanie starożytnego berła. Artefakt pozwala na manipulowanie rzeczywistością i przechodzenie z jednego wymiaru do drugiego, dzięki czemu heros radzi sobie z kolejnymi przeciwnościami losu i czyhającymi na niego pułapkami. Posiada on jeszcze jedną, zaskakującą właściwość – przemawia głosem pewnej zniewolonej niewiasty, którą bohater, w zamian za pomoc i uwolnienie mocy drzemiących w berle, pragnie uratować.

Mechanika

Ghosts of Memories jest oniryczną grą logiczną. Podobnie jak w Monument Valley, akcję obserwujemy z rzutu izometrycznego. Ta forma prezentacji sprzyja projektowaniu ciekawych zagadek środowiskowych, wykorzystujących rozmaite mechanizmy i zjawiska, takie jak iluzje optyczne. I choć w Ghosts of Memories nie zabrakło innych mechanik (np. przechodzenie między wymiarami), skojarzenia z hitem studia ustwo nasuwają się same.

Tryby gry

Podstawowa kampania została podzielona na 15 poziomów, umiejscowionych w czterech zróżnicowanych krainach. Niewielka liczba plansz, szczególnie w porównaniu do casualowych gier logicznych pokroju Two Dots, została wynagrodzona dopracowanymi i rozbudowanymi łamigłówkami. Dla przykładu, większość wyzwań wymaga odbywania podróży między wymiarami i wpływania na panującą w nich sytuację, co prowadzi do otwierania kolejnych przejść i rozwiązywania zaserwowanych łamigłówek.

Kwestie techniczne

Ghosts of Memories na platformę AND i iOS przypadnie do gustu wszystkim estetom, którzy zachwycali się wysoką jakością wykonania takich mobilnych gier logicznych jak Monument Valley oraz Lara Croft GO. Delikatna kolorystyka idealnie współgra z niezwykłym klimatem, przywodzącym na myśl marzenia senne, a składające się z ruchomych segmentów poziomy, pełne nierzeczywistych struktur, udanie budują ulotną atmosferę. Służy ku temu również wzniosła ścieżka dźwiękowa.

Minirecenzja Ghosts of Memories – polski konkurent Monument Valley

PLUSY:
  1. Miłośnikom główkowania zapewni kilka godzin niezłej zabawy;
  2. Śliczna i klimatyczna oprawa audio-wideo, której mogą zazdrościć inne tego typu gry;
  3. Proste i przyjemne sterowanie.
MINUSY:
  1. Mechanizmy rozgrywki nie są tak intuicyjne jak w Monument Valley.

Sukces Monument Valley sprawił, że niejeden deweloper gier mobilnych chciałby posiadać w swojej kolekcji podobny tytuł. Polskie studio Paplus International również postanowiło spróbować się w gatunku gier logicznych, w których liczą się nie tylko same zagadki, ale także artystyczna oprawa graficzna i intrygujący pomysł. W ten sposób powstało Ghosts of Memories.

Niestety już na wstępie trzeba stwierdzić, że nie jest to aż tak dobra produkcja, jak ta, która ją zainspirowała, ale naturalnie nie znaczy to, że nie warto zwrócić na nią uwagę. Przede wszystkim wielkim atutem rodzimej aplikacji jest świetna grafika. Poszczególne poziomy są zróżnicowane i zostały wykonane z dużą dbałością o detale. Postać porusza się płynnie i z wielką gracją, ale najważniejsze, że mistyczny klimat wycieka z ekranu litrami. Doskonałe wrażenia potęguje bardzo dobrze zrealizowana warstwa dzwiękowa, więc jeżeli chodzi o wrażenia wzrokowo-słuchowe Ghosts of Memories jest małym arcydziełem.

Naszym głównym zadaniem podczas zabawy jest odnawianie kryształów, co sprowadza się do dostawania się w określone miejsca stosunkowo niewielkich lokacji. Sterowanie nie jest przesadnie skomplikowane, gdyż wystarczy przesuwać palcem półki skalne i stukać palcem w wyznaczone miejsca, by postać ruszyła w ich kierunku, czy też użyła czaru. Problem polega na tym, że niektóre mechanizmy gameplayu nie są zbyt dobrze wytłumaczone i czasami po prostu nie wiemy, co mamy zrobić, by przedostać się dalej. W związku z tym bywa, że kombinujemy na chybił trafił, aż w końcu się uda. Psuje to nieco radość z wygranej, gdyż ma się wrażenie, że problem udało się rozwiązać fartem, a nie dzięki własnej pomysłowości i inteligencji.

Koniec końców gra jednak nie jest zła i z pewnością stanowi dobrą propozycję dla osób szukających czegoś w stylu przywołanego wcześniej Monument Valley. Niemniej piękna grafika i świetny klimat nie są w stanie nadrobić nie do końca dopracowanej, tudzież nie tak intuicyjnej rozgrywki, jak w produkcji studia ustwo.

Tryb gry: single player  

Rozmiar aplikacji: średnia (50 do 500 MB)

Oczekiwania czytelników: 9,9 / 10 na podstawie 22 głosów czytelników.

Wymagania wiekowe Ghosts of Memories: Odpowiednia dla każdego wieku.

AND
iOS