Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS4 PS3 Xbox One Xbox 360 Switch Andro iOS

Seria King's Bounty - seria gier

Osadzona w realiach fantasy seria gier łączących elementy strategii turowej oraz cRPG. Marka rozwijana jest przez studio Katauri Interactive przy wsparciu wydawniczym ze strony firmy 1C Company.

Korzenie cyklu sięgają roku 1990 i stworzonej przez Jona Van Caneghema oraz ekipę deweloperską studia New Line Computing gry King's Bounty, która uznawana bywa za protoplastę serii Heroes of Might & Magic. W 2007 roku prawa do marki przejęła rosyjska firma 1C Company. Deweloping King's Bounty: The Legend powierzono niewielkiemu studiu Katauri Interactive z Kaliningradu. Tytuł trafił do sprzedaży w 2008 roku, zbierając sporo pochlebnych opinii wśrod graczy i krytyków (średnia ocen w serwisie metacritic wynosi 79/100). Rok później ukazał się samodzielny dodatek - King's Bounty: Armored Princess (2009). W 2011 roku fani cyklu doczekali się gry społecznościowej King's Bounty: Legions a następnie pełnoprawnej odsłony serii - King's Bounty: Warriors of the North (2012).

Wspólnym elementem gier z cyklu King's Bounty jest pełen magii i fantastycznych stworzeń świat Endorii. W poszczególnych odsłonach cyklu gracze poznają perypetie różnych postaci (m.in. księżniczki Amelii i barbarzyńcy Olafa). W fabularyzowanych kampaniach dopatrzyć się można wielu nawiązań do powszechnie znanych legend, mitów czy dzieł literatury fantasy.

Rozgrywka łączy elementy strategii turowej oraz gry cRPG. Kierując poczynaniami herosów gracze eksplorują sporych rozmiarów mapy, na których nie brakuje przeciwników, skarbów oraz postaci niezależnych. Istotnym elementem zabawy są walki rozgrywane w systemie turowym na planszach z heksagonalną siatką pól. Zdobywane w ten sposób zasoby i doświadczenie pozwalają rozwijać umiejętności bohaterów.

Cykl King's Bounty odznacza się efektowną, trójwymiarową oprawą graficzną. Intensywnie kolorowa warstwa wizualna dobrze wkomponowuje się w baśniowy charakter produkcji. Od strony technicznej gry bazują na możliwościach silnika TheEngine, wykorzystanego również w takich tytułach jak Down of Magic, Fantasy Wars czy No Time for Dragons.

King's Bounty II
King's Bounty II

Strategiczne 2020

Pełnoprawna druga odsłona serii klasycznych strategicznych gier turowych z elementami RPG inspirowanej kultową serią Heroes of Might & Magic. W King's Bounty 2 gracze wcielają się w troje bohaterów i, podejmując różne decyzje, decydują o losie królestwa Nostria.

PCPS4XONE

King's Bounty: Mroczna Siła
King's Bounty: Mroczna Siła

Strategiczne 14 sierpnia 2014

Kolejna z odsłon popularnego cyklu strategii fantasy, uważanego za protoplastę słynnej serii Heroes of Might & Magic. Jej autorem jest po raz kolejny odpowiadające za restart marki studio Katauri Interactive. W odróżnieniu od poprzednich części gry, tym razem otrzymujemy szansę opowiedzenia się po stronie zła. W warstwie fabularnej tytułu splatają się losy trzech bohaterów: legendarnego przywódcy orków, nowo wybranej królowej demonów oraz spadkobiercy klanu wampirów. Zawiązują oni tajny sojusz, łącząc siły w walce swych ginących ras przeciwko przeważającym armiom ludzi i elfów. Od strony mechaniki, w grze nie wprowadzono większych zmian, a największą nowością jest przypisanie poszczególnym rasom odpowiadających im klas: wojowników, paladynów i magów. Prócz tego otrzymujemy zupełnie nowe lokacje, czary i artefakty. W związku z podjętą tematyką, oprawa gry ma też zdecydowanie mroczniejszy charakter.

PC

King's Bounty: Wojownicy Północy
King's Bounty: Wojownicy Północy

Strategiczne 26 października 2012

Strategia osadzona w świecie fantasy, należąca do serii King’s Bounty. Wcielamy się w postać Olafa, który rzuca wyzwanie hordom nieumarłych zalewającym północne terytoria Endorii. Kompletujemy armię, rozwijamy umiejętności głównego bohatera i toczymy turowe starcia w towarzystwie potężnych Walkirii.

PC

King's Bounty: Legions
King's Bounty: Legions

Strategiczne 8 sierpnia 2011

Sieciowa strategia turowa osadzona w popularnym uniwersum fantasy, znanym z cyklu King's Bounty. Zabawa polega na eksplorowaniu świata, wykonywaniu zadań, prowadzeniu turowych bitew oraz rozwijaniu bohatera i dowodzonej przez niego armii. Mimo, że w grze możliwa jest zabawa w pojedynkę, szczególny nacisk położono na rywalizację w trybie multiplayer, której esencją są toczone między graczami pojedynki PvP.

PCANDiOSWWW

King's Bounty: Nowe Światy
King's Bounty: Nowe Światy

Strategiczne 17 września 2010

Zestaw, w skład którego wchodzą dwie gry z serii "King's Bounty". Obie produkcje łączą w sobie elementy strategii czasu rzeczywistego i cRPG'a, wyraźnie nawiązując do słynnego cyklu "Heroes of Might & Magic".

PC

King's Bounty: Legenda
King's Bounty: Legenda

Strategiczne 25 kwietnia 2008

King’s Bounty: The Legend (wcześniej Battle Lord) to stosunkowo rozbudowany tytuł, który łączy w sobie wiele różnych gatunków gier, choć na pierwszy plan wysuwają się elementy strategiczne i cRPG. Produkcja ta pod wieloma względami przypomina kultową sagę Heroes of Might & Magic.

PC

King's Bounty
King's Bounty

Strategiczne 4 kwietnia 1990

King’s Bounty to gra strategiczna, której autorem jest Jon van Caneghem, późniejszy twórca słynnych programów z serii Heroes of Might & Magic. Jak nietrudno się domyślić, opisywany produkt jest ich protoplastą.

PC

King's Bounty Online
King's Bounty Online

Strategiczne prace wstrzymane

Gra MMO oparta na popularnej serii King's Bounty. Akcja toczy się w bajkowym świecie fantasy, a zabawa polega głównie na toczeniu bitew za pomocą rozbudowanego taktycznie turowego systemu walki. Całość korzysta z modelu darmowego z dobrowolnymi mikropłatnościami.

PC