Encyklopedia Gier Top Gry Premiery Beta testy Screeny Download Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS5 XSX PS4 Xbox One Switch Andro iOS

Seria King's Bounty - seria gier

Osadzona w realiach fantasy seria gier łączących elementy strategii turowej oraz RPG. Marka została zapoczątkowana przez New Line Computing, następnie wskrzeszona i rozwijana do 2014 przez studio Katauri Interactive przy wsparciu wydawniczym ze strony firmy 1C Company. W 2021 seria została ponownie przywrócona do życia za sprawą byłego wydawcy, który przejął rolę dewelopera.

Korzenie cyklu sięgają roku 1990 i stworzonej przez ekipę deweloperską studia New Line Computing gry King's Bounty, która uznawana bywa za protoplastę serii Heroes of Might & Magic. Podobieństwa między seriami nie są przypadkowe, gdyż mają one wspólnego „ojca”, a mianowicie Jona Van Coneghema. W 2007 prawa do marki przejęła rosyjska firma 1C Company. Tworzenie King's Bounty: The Legend powierzono niewielkiemu studiu Katauri Interactive z Kaliningradu. Tytuł trafił do sprzedaży w 2008, zbierając sporo pochlebnych opinii wśród graczy i krytyków (średnia ocen w serwisie Metacritic wynosi 79/100, a gracze oceniają ją nawet wyżej). Już rok później ukazała się kontynuacja hitu o tytule King's Bounty: Armored Princess (2009). W 2011 fani cyklu doczekali się gry społecznościowej King's Bounty: Legions, która to została stworzona przez połączone siły Nival i KranX Production. W tym samym czasie Katauri Interactive pracowało nad kolejną odsłoną serii o tytule King's Bounty: Warriors of the North, która ukazała się w 2012. Dwa lata późnej do sprzedaży trafiło King’s Bounty: Dark Side (2014). Następnie seria zaliczyła przerwę do 2021, wtedy do fanów trafiło King’s Bounty 2, za którego powstanie odpowiada 1C Company. Odsłona ta skończyła również z wieloletnią ekskluzywnością serii dla komputerów osobistych, gdyż poza PC trafiła również na XONE, PS4 oraz Nintendo Switch.

Rozgrywka łączy elementy strategii turowej oraz gry RPG. Kierując poczynaniami herosów, gracze eksplorują sporych rozmiarów mapy, na których nie brakuje przeciwników, skarbów oraz postaci niezależnych. Istotnym elementem zabawy są walki rozgrywane w systemie turowym na planszach z siatką heksagonalnych pól. Zdobywane w ten sposób zasoby i doświadczenie pozwalają rozwijać umiejętności bohaterów.

Cykl King's Bounty odznacza się przyjemną dla oka, trójwymiarową oprawą graficzną. Odsłony cyklu do 2014 charakteryzuje bardzo kolorowa warstwa wizualna. Od strony technicznej gry bazują na możliwościach silnika TheEngine, wykorzystanego również w takich tytułach jak Down of Magic, Fantasy Wars czy No Time for Dragons. Wraz z wydaniem King’s Bounty 2 zmienił się jednak kierunek artystyczny cyklu. Deweloperzy postanowili stworzyć bardziej realistyczną grafikę, a do tego celu użyli silnika Unreal Engine 4.

Cykl rozpoczął się w 1990 grą King’s Bounty. Gracz wciela się w jednego z czterech bohaterów; każdy z nich przynależy do innej klasy i posiada unikalne umiejętności. Akcja gry toczy się wokół skradzionego królewskiego berła, które pomagało władcy utrzymywać ład w obrębie jego ziem. Naszym zadaniem jest je odnaleźć, zanim schorowany król umrze. Tytuł posiada ciekawą mechanikę morale, które można polepszać/pogarszać w zależności od tego, czy jednostki w naszej armii się lubią.

King’s Bounty: The Legend jest uwspółcześnionym spojrzeniem na serię. Poznajemy w niej losy rycerza, który dopiero rozpoczyna służbę dla króla. Pomimo młodego wieku, w wyniku zawirowań fabularnych, dostajemy rozkaz odnalezienia córki władcy. Ciekawym aspektem gry jest to, że nasz bohater może wziąć ślub, a nasza małżonka będzie z nami podróżować. W grze jest dostępnych kilka potencjalnych kandydatek, a każda wyróżnia się innym bonusem dla naszej postaci. Posiadanie żony udostępnia nam również miejsce na dodatkowe artefakty, co może być bardzo praktyczne. Mając partnerkę możemy także spłodzić dzieci, które również mają różnorodny pozytywny wpływ na naszą postać. Ostatecznie istnieje również opcja rozwodu, wtedy małżonka odchodzi wraz z częścią naszych rzeczy i złota. Ponadto w ramach śledzenia wątku głównego mamy szansę zwerbować 4 potężne duchy tzw. Spirits of Rage, które możemy przyzwać w trakcie walki.

King’s Bounty: Armored Princess w dużej mierze przypomina swojego poprzednika. Podstawowe zasady rozgrywki pozostają te same, z pewnymi drobnymi różnicami. Przykładowo żony są zastąpione przez towarzyszy, a zamiast przyzywania w trakcie walki Spirits od Rage, możemy wezwać podczas bitwy naszego smoka. Akcja gry dzieje się 10 lat po wydarzeniach z rebootu. Kraina Darion została najechana przez mroczne istoty. W akcie desperacji magowie otwierają portal do innego świata, przez który przechodzi nasza bohaterka. Ma ona znaleźć wielkiego bohatera, który może uratować jej ziemie – a tym herosem jest nikt inny, jak protagonista z The Legend. Gra ukazała się również w pakiecie King’s Bounty: Crossworlds. W jego skład wchodzi podstawowa gra oraz szereg dodatków do niej. Tytuł został poszerzony o nowe kampanie, rasę orków, a także, co ucieszyło wielu fanów, edytor umożliwiający graczom tworzenie własnej zawartości do gry.

King’s Bounty: Legions to spin-off serii w konwencji MMO, którego monetyzacja opiera się na mikrotransakcjach. Tytuł zachował tradycyjne elementy serii, czyli turowe bitwy oraz podróżowanie po świecie w czasie rzeczywistym, dodając do tego możliwość walki z innymi graczami i wspinania się po szczeblach drabiny rankingowej.

King’s Bounty: Warriors of the North pozwala graczom wcielić się w rolę wikinga Olafa, który to próbuje pomóc królowi w obronie krainy przed nieumarłymi. Tytuł ponownie nie jest rewolucją w serii, a przykładem ewolucji. Wprowadza kulturę wikingów i nowe jednostki. Ponadto zamiast żon bądź towarzyszy, w tej odsłonie kompletujemy Walkirie, które dają bonusy naszej postaci. Wszystkich wojowniczek jest pięć, jednak gracz jest zmuszony wybrać jedną, która będzie go wspierać na 100% swoich możliwości, moc reszty jest ograniczona do 25%. Tytuł otrzymał dodatek w postaci Ice & Fire, który oferuje dodatkową krainę – skutą lodem wyspę. Ponadto rozszerzenie wzbogaca grę o nowych wrogów oraz przedmioty.

W King’s Bounty: Dark Side na płaszczyźnie rozgrywki niewiele się zmienia. Tytuł ponownie kieruje się sprawdzonymi rozwiązaniami z poprzednich części. Największą nowością jest to, że gra daje nam możliwość wyboru nie tylko klasy naszej postaci, ale i rasy, a są to wampir, ork oraz demon. Jak sama nazwa wskazuje, w Dark Side po raz pierwszy na przestrzeni cyklu gracz ma okazję wcielić się w tego „złego”. Każdy protagonista ma swoją własną historię i towarzyszy, jednak ich losy się przeplatają.

Po kilku latach przerwy cykl powrócił w postaci King’s Bounty II. Tym tytułem seria postanowiła odciąć się od bajkowej grafiki na rzecz realistycznej. Produkcja zachowała podstawowe zasady rozgrywki: wciąż dzieli się na etap podróżowania po mapie w czasie rzeczywistym i turowe walki. Prezentuje jednak dużo bardziej taktyczny charakter, gdyż teren, na którym toczy się bitwa, może znacząco wpływać na jej przebieg. Z tego powodu decyzje strategiczne zapadają już na etapie angażowania się w potyczkę. Ponadto fabuła ma nieliniowy charakter, a nasze wybory mają realny wpływ na losy krainy. Tytuł daje nam możliwość grania jednym z trzech dostępnych bohaterów, z których każdy ma inną historię. Trafiamy do świata Antary, który jest nawiedzony przez dziwną chorobę, wypaczającą żywe istoty. Od naszych wyborów zależy, jak zakończy się historia tej krainy.

King's Bounty II
King's Bounty II

Strategiczne 24 sierpnia 2021

Pełnoprawna druga odsłona serii klasycznych strategicznych gier turowych z elementami RPG inspirowanej kultową serią Heroes of Might & Magic. W King's Bounty 2 gracze wcielają się w troje bohaterów i, podejmując różne decyzje, decydują o losie królestwa Nostria.

PCPS5XSXPS4XONESwitch

King's Bounty: Mroczna Siła
King's Bounty: Mroczna Siła

Strategiczne 14 sierpnia 2014

Kolejna z odsłon popularnego cyklu strategii fantasy, uważanego za protoplastę słynnej serii Heroes of Might & Magic. Jej autorem jest po raz kolejny odpowiadające za restart marki studio Katauri Interactive. W odróżnieniu od poprzednich części gry, tym razem otrzymujemy szansę opowiedzenia się po stronie zła. W warstwie fabularnej tytułu splatają się losy trzech bohaterów: legendarnego przywódcy orków, nowo wybranej królowej demonów oraz spadkobiercy klanu wampirów. Zawiązują oni tajny sojusz, łącząc siły w walce swych ginących ras przeciwko przeważającym armiom ludzi i elfów. Od strony mechaniki, w grze nie wprowadzono większych zmian, a największą nowością jest przypisanie poszczególnym rasom odpowiadających im klas: wojowników, paladynów i magów. Prócz tego otrzymujemy zupełnie nowe lokacje, czary i artefakty. W związku z podjętą tematyką, oprawa gry ma też zdecydowanie mroczniejszy charakter.

PC

King's Bounty: Wojownicy Północy
King's Bounty: Wojownicy Północy

Strategiczne 26 października 2012

Strategia osadzona w świecie fantasy, należąca do serii King’s Bounty. Wcielamy się w postać Olafa, który rzuca wyzwanie hordom nieumarłych zalewającym północne terytoria Endorii. Kompletujemy armię, rozwijamy umiejętności głównego bohatera i toczymy turowe starcia w towarzystwie potężnych Walkirii.

PC

King's Bounty: Legions
King's Bounty: Legions

Strategiczne 8 sierpnia 2011

Sieciowa strategia turowa osadzona w popularnym uniwersum fantasy znanym z cyklu King's Bounty. Zabawa w King's Bounty: Legions polega na eksplorowaniu świata, wykonywaniu zadań, prowadzeniu turowych bitew oraz rozwijaniu bohatera i dowodzonej przez niego armii.

PCANDiOSWWW

King's Bounty: Nowe Światy
King's Bounty: Nowe Światy

Strategiczne 17 września 2010

Zestaw, w skład którego wchodzą King’s Bounty: Wojownicza Księżniczka oraz King’s Bounty: Pakiet Dodatków. Gry łączą w sobie elementy strategii czasu rzeczywistego i RPG, wyraźnie nawiązując do słynnego cyklu Heroes of Might & Magic.

PC

King's Bounty: Wojownicza księżniczka
King's Bounty: Wojownicza księżniczka

Strategiczne 10 kwietnia 2009

Oficjalny sequel do gry strategicznej - King’s Bounty: Legenda. Rozbudowuje ten tytuł m.in. o dodatkową rasę, zaklęcia, bossów, areny walk, ulepszony interfejs czy możliwość rozgrywki tytułową księżniczką - Amelią.

PC

King's Bounty: Legenda
King's Bounty: Legenda

Strategiczne 25 kwietnia 2008

King’s Bounty: The Legend (wcześniej Battle Lord) to stosunkowo rozbudowany tytuł, który łączy w sobie wiele różnych gatunków gier, choć na pierwszy plan wysuwają się elementy strategiczne i cRPG. Produkcja ta pod wieloma względami przypomina kultową sagę Heroes of Might & Magic.

PC

King's Bounty
King's Bounty

Strategiczne 4 kwietnia 1990

King’s Bounty to gra strategiczna, której autorem jest Jon van Caneghem, późniejszy twórca słynnych programów z serii Heroes of Might & Magic. Jak nietrudno się domyślić, opisywany produkt jest ich protoplastą.

PC

King's Bounty Online
King's Bounty Online

Strategiczne prace wstrzymane

Gra MMO oparta na popularnej serii King's Bounty. Akcja toczy się w bajkowym świecie fantasy, a zabawa polega głównie na toczeniu bitew za pomocą rozbudowanego taktycznie turowego systemu walki. Całość korzysta z modelu darmowego z dobrowolnymi mikropłatnościami.

PC