Encyklopedia Gier Top Gry Premiery Beta testy Screeny Download Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS5 XSX PS4 Xbox One Switch Andro iOS

Seria Duke Nukem - seria gier

Duke Nukem 3D: 20th Anniversary World Tour
Duke Nukem 3D: 20th Anniversary World Tour

Akcji 11 października 2016

Jubileuszowa edycja kultowej strzelaniny FPP, przygotowana we współpracy studia Nerve Software z ekipą Gearbox Software dla uczczenia 20 rocznicy premiery gry. Akcja Duke Nukem 3D: 20th Anniversary World Tour osadzona została w Los Angeles XXI wieku, a podczas zabawy wcielamy się oczywiście w postać tytułowego twardziela Duke’a, który musi stawić czoła najeźdźcom z kosmosu. Pod względem mechaniki produkcja w niczym nie odbiega od oryginalnej wersji gry sprzed lat, choć w jubileuszowej odsłonie pojawiło się nowe narzędzie mordu o nazwie Kremator oraz nieznani dotąd przeciwnicy, tzw. Firefly. Największą atrakcją tej edycji jest jednak zupełnie nowy, ośmioetapowy epizod, przygotowany przez autorów pierwowzoru i rozgrywający się m.in. na ulicach Londynu, Paryża i Amsterdamu. Produkcja korzysta z kodu źródłowego gry Duke Nukem 3D, jednak autorzy przerobili oryginalną oprawę graficzną na pełne 3D, przez co nie razi ona tak bardzo dzisiejszych graczy. W warstwie audio znalazły się zaś nowe utwory i kwestie dialogowe Duke’a.

PCPS4XONESwitch

Duke Nukem 3D: Megaton Edition
Duke Nukem 3D: Megaton Edition

Akcji 20 marca 2013

Definitywne wydanie gry Duke Nukem 3D, a więc legendarnego FPS-a z 1996 roku, które zawiera wszystkie wydane dodatki, a także oryginalną oraz rozszerzoną edycję podstawki.

PCPS3PSV

Duke Nukem Forever
Duke Nukem Forever

Akcji 10 czerwca 2011

Kontynuacja kultowego cyklu strzelanin pierwszoosobowych, którego korzenie sięgają wczesnych lat 90-tych. Po wieloletniej przerwie i burzliwym okresie produkcji, podczas którego tytuł przeszedł z rąk studia 3D Realms do Gearbox Software, Duke Nukem Forever ukazał się w znacznie uwspółcześnionej formie. Założenia rozgrywki są nadal podobne: wcielamy się w umięśnionego macho, który w efekciarski sposób eliminuje hordy świniopodobnych przybyszów z kosmosu i ratuje seksowne kobiety. Same mechaniki jednak zostały rozbudowane, m.in. o możliwość dobijania przeciwników, prowadzenia pojazdów czy korzystania z broni stacjonarnej oraz destrukcję otoczenia i samoodnawialny pasek zdrowia (a dokładniej: ego). Bohater ma na podorędziu szereg zwariowanych pukawek, wśród których pojawia się pomniejszacz wrogów. Duke Nukem Forever to wciąż brutalna strzelanina obwicie polana niewybrednym humorem, którego źródłem są głównie komentarze protagonisty, przemawiającego głosem Jona St. Johna.

PCX360PS3

Duke Nukem: Critical Mass
Duke Nukem: Critical Mass

Akcji 8 kwietnia 2011

Strzelanka pełna akcji z perspektywy pierwszej i trzeciej osoby, przepełniona ogromną liczbą obcych, a także pięknych kobiet, którym będziemy spieszyć na ratunek. Czeka na nas 39 poziomów w klimatycznej, trójwymiarowej grafice.

NDS

Duke Nukem Advance
Duke Nukem Advance

Akcji 12 sierpnia 2002

Kieszonkowa wersja kultowej PeCetowej strzelanki. Do pokonania mamy kilkanaście rozbudowanych poziomów. Akcja obserwowana jest oczywiście z perspektywy pierwszej osoby.

GBA

Duke Nukem: Manhattan Project
Duke Nukem: Manhattan Project

Akcji 3 czerwca 2002

W Duke Nukem: Manhattan Project cofamy się nieco w czasie, do momentu gdy pewne tajemnicze osoby postanowiły odkryć nowe źródło radioaktywnej energii, gdy Duke zajęty był walką z obcymi najeźdźcami.

PCX360

Duke Nukem 3D
Duke Nukem 3D

Akcji 13 maja 1996

Jedna ze słynniejszych pierwszoosobowych strzelanek i jednocześnie trzecia odsłona serii opowiadającej o przygodach aroganckiego herosa. Tytuł stawia na dynamikę i efektowność, przy okazji serwując sporo humoru.

PCX360PS1

Duke Nukem II
Duke Nukem II

Zręcznościowe 3 grudnia 1993

Duke Nukem II to kontynuacja platformowej zręcznościówki autorstwa studia Apogee Software. Tym razem główny bohater zostaje porwany przez obcych, którzy chcą wydobyć z jego mózgu informacje potrzebne do podboju Ziemi.

PC

Duke Nukem: Episode 2 - Mission: Moonbase
Duke Nukem: Episode 2 - Mission: Moonbase

Zręcznościowe 1 listopada 1991

Drugi epizod platformowej gry zręcznościowej z tytułowym księciem w roli głównej. Tym razem w pogoni za okrutnym Dr Protonem trafiamy do bazy na księżycu, gdzie aż roi się od złowrogich maszyn i robotów. Ciekawe bronie i charyzmatyczna postać Duke’a umilają rozgrywkę.

PC

Duke Nukem: Episode 3 - Trapped in the Future
Duke Nukem: Episode 3 - Trapped in the Future

Zręcznościowe 1 listopada 1991

Finalny epizod platformowej gry zręcznościowej z tytułowym Duke’iem w roli głównej. Zły Doktor Proton przenosi się w przyszłość, gdzie tworzy armię Techbotów, której musimy stawić czoła. Charyzmatyczna postać Duke’a i zabawne wątki fabularne pozwolą cieszyć się rozgrywką.

PC

Duke Nukem: Episode 1 - Shrapnel City
Duke Nukem: Episode 1 - Shrapnel City

Zręcznościowe 1 lipca 1991

Gra zręcznościowa, w której skakanie po platformach jest równie istotne, co eksterminacja ogromnej liczby przeciwników. Bohaterem jest tytułowy Duke Nukem.

PC

Duke Nukem: Endangered Species
Duke Nukem: Endangered Species

Akcji prace wstrzymane

Jako Duke przenieś się do dżungli, w świat drapieżników, gdzie każdy nieuważny krok i moment zawahania grozi śmiercią przez rozszarpanie ostrymi jak brzytwy zębami.

PC