Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikZręcznościowePC
Okładka Duke Nukem: Episode 1 - Shrapnel City (PC)

Duke Nukem: Episode 1 - Shrapnel City PC

Gra zręcznościowa, w której skakanie po platformach jest równie istotne, co eksterminacja ogromnej liczby przeciwników. Bohaterem jest tytułowy Duke Nukem.

Zręcznościowe | science fiction | platformówki

PC Windows
Okładka Duke Nukem: Episode 1 - Shrapnel City (PC)

Angielskie napisy i dialogiAngielskie napisy i dialogi

data premiery gry w wersji PC:

1lipca1991

Akcja gry Duke Nukem: Episode 1 - Shrapnel City przenosi nas do futurystycznej metropolii, która została całkowicie opanowana przez tajemniczego doktora Protona. Wykorzystując zaprojektowane przez siebie roboty, szalony naukowiec wprowadził terror na ulicach, podporządkowując sobie mieszkańców miasta. Kiedy wydawało się, że wszystko jest już stracone, amerykańska organizacja CIA wynajęła człowieka zdolnego podołać karkołomnemu zadaniu...

W Duke Nukem: Episode 1 - Shrapnel City, gracz wciela się w rolę tytułowego bohatera. Charyzmatyczny Książę, który znany jest zarówno z wielkiej odwagi, jak i z ciętego języka, zostaje zrzucony na dach olbrzymiego drapacza chmur. Gdzieś w piwnicach atakowanego wieżowca ukryta jest kwatera szalonego naukowca. Celem Duke’a, a co za tym idzie także i gracza, jest przedarcie się przez silnie chroniony obiekt i unicestwienie doktora Protona.

Najprościej rzecz ujmując, pierwszy epizod cyklu Duke Nukem jest grą zręcznościową, w której skakanie po platformach jest równie istotne, co eksterminacja ogromnej liczby przeciwników. Ci ostatni, reprezentowani przez różnej wielkości roboty, nie zamierzają oczywiście pozostać nam dłużni, dlatego podczas zabawy nieustannie należy unikać ognia nieprzyjaciela, jednocześnie pozbywając się zagrożenia. Duke Nukem wyposażony jest początkowo w jeden pistolet, ale w trakcie wędrówki może znaleźć kolejne narzędzia zagłady, zwiększające szybkostrzelność, a co za tym idzie siłę rażenia podstawowej broni.

Oprócz pukawek, Duke Nukem napotka w korytarzach wieżowca sporo innych przedmiotów. Najważniejsze są klucze, otwierające zablokowane przez doktora przejścia do kolejnych części kompleksów. Nasz bohater musi również odnajdywać jedzenie, za pomocą którego uzupełni energię życiową, nadwątloną przez często kontakty z nieprzyjacielem. W budynku dostępna jest też cała masa innych rzeczy (dyskietki, odbiorniki radiowe, itd.), ale nie przynoszą one żadnych profitów poza zwiększeniem dorobku punktowego.

Akcja Duke Nukem: Episode 1 - Shrapnel City podzielona jest na kilka etapów, pomiędzy którymi użytkownik może zapisać aktualny stan gry (nie jest więc zmuszony do rozpoczynania zmagań za każdym razem od początku). W trakcie rozgrywki odnajdziemy również masę sekretnych bonusów, które uaktywniamy wykonując określone zadania, np. niszcząc zlokalizowane w budynku kamery.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Ocena czytelników: 6,9 / 10 na podstawie 142 głosów czytelników.

Gry podobne do Duke Nukem: Episode 1 - Shrapnel City

Wymagania wiekowe Duke Nukem: Episode 1 - Shrapnel City

odpowiednia dla każdego wieku

Przyszłość marki Duke Nukem
Przyszłość marki Duke Nukem

wiadomość27 grudnia 2009

Pomimo wszystkich kłopotów, jakie spotkały grę Duke Nukem Forever, prezes 3D Realms - Scott Miller nie daje za wygraną, stwierdzając, że plotki o zgonie pana Nukema są mocno przesadzone.

Duke Nukem na srebrnym ekranie
Duke Nukem na srebrnym ekranie

wiadomość9 września 2008

Książę to ktoś. Silny, bezkompromisowy i wulgarny facet zasypujący nas prostackimi dowcipami i witający najeźdźców z kosmosu, jak Bóg przykazał. Bynajmniej nie solą i chlebem. Zdobył uznanie, respekt i szacunek wśród wielu tysięcy graczy z całego świata. Czy bohater filmowy oparty na tym „ideale” będzie równie ciepło przyjęty? Szansa na to jest spora. W powodzenie przedsięwzięcia wierzy też Scott Faye.

E3 2008: Kolejny Duke Nukem w produkcji
E3 2008: Kolejny Duke Nukem w produkcji

wiadomość14 lipca 2008

Po latach milczenia studio Apogee Software powraca z nowym przedsięwzięciem - i to nie byle jakim, bo wpisującym się w serię Duke Nukem. Nie chodzi tu jednak o tworzony przez ponad dekadę projekt z dopiskiem Forever, lecz przeznaczoną na handheldy grę Duke Nukem Trilogy.