Encyklopedia Gier Top Gry Premiery Beta testy Screeny Download Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS5 XSX PS4 Xbox One Switch Andro iOS

Seria BioShock - seria gier

BioShock to osadzona w dystopijnym uniwersum science-fiction seria gier akcji z elementami pierwszoosobowej strzelaniny (FPS) oraz cRPG. Cykl wykreowany został przez Kena Levine'a oraz zespół deweloperski studia Irrational Games.

Seria zadebiutowała w 2007 wydaną na komputery PC i konsolę Xbox 360 (wersja PS3 ukazała się rok później) grą BioShock, która okrzyknięta została „duchowym spadkobiercą” kultowego cyklu System Shock. Na kontynuację gracze musieli czekać do 2010 roku. Podobnie długi, trzyletni cykl produkcyjny twórcy przyjęli też dla kolejnej, tym razem pobocznej odsłony marki – BioShock: Infinite.

Wspólnym elementem gier z cyklu BioShock jest uniwersum, stanowiące dystopijną wizję alternatywnej rzeczywistości lat 60. ubiegłego wieku. Miejsce akcji głównych odsłon serii – BioShock i BioShock 2 stanowi zniszczone przez wojnę podwodne miasto Rapture, którego nieliczni pozostali przy życiu mieszkańcy ukrywają się przed genofagami (genetycznie zmodyfikowanymi ludźmi). W przypadku BioShock: Infinite wydarzenia toczą się na pokładzie podniebnej metropolii Columbia.

Bardzo dobre przyjęcie, z jakim seria spotkała się wśród krytyków i graczy to zasługa unikalnego połączenia elementów gry akcji, pierwszoosobowej strzelaniny i cRPG z dojrzałą fabułą oraz atmosferą survival-horroru. Do atutów gier z cyklu BioShock należy również atrakcyjna oprawa wizualna, generowana przez autorsko zmodyfikowany silnik Unreal Engine (wersje 2.5 i 3.0). Za warstwę muzyczną odpowiada z kolei kompozytor Garry Schyman, który w swoim dorobku ma również ścieżki dźwiękowe do gier Dante's Inferno, Front Mission Evolved i innych.

Według danych koncernu Take-Two Interactive do końca 2011 roku w rękach graczy znalazło się 8 milionów egzemplarzy gier z serii BioShock. Z myślą o fanach cyklu wytwórnia Universal Studios zabezpieczyła prawa do ekranizacji.

BioShock 4
BioShock 4

Akcji jeszcze nie ogłoszona

BioShock 4 to czwarta odsłona popularnego cyklu gier akcji, stworzona przez deweloperów pracujących nad trzema wcześniejszymi częściami. Gra przedstawia zupełnie nowy świat, bohaterów oraz pomysły, pamiętając równocześnie o kluczowych elementach rozgrywki poprzedników.

PC

BioShock 2 Remastered
BioShock 2 Remastered

Akcji 16 września 2016

Zremasterowana wersja drugiej odsłony popularnego cyklu gier akcji BioShock, która ukazała się pierwotnie w roku 2010 na komputerach PC i konsolach siódmej generacji. W grze przenosimy się ponownie do znanego z pierwszej części podwodnego miasta Rapture, a rozgrywka koncentruje się na eksploracji otoczenia, rozwiązywaniu zagadek i walce z napotkanymi przeciwnikami. Odpowiedzialna za odświeżenie gry firma 2K Games skupiła się wyłącznie na kampanii dla jednego gracza, wskutek czego BioShock 2 Remastered nie zawiera obecnego w pierwowzorze trybu multiplayer. Jego brak rekompensuje zaś zupełnie nowy tryb rozgrywki The Protector Trials, będący w praktyce serią wyzwań, mających na celu sprawdzenie zdolności bojowych gracza. W porównaniu z oryginalną wersją gry, remaster może pochwalić się teksturami w wyższej rozdzielczości, a także obsługą natywnej rozdzielczości 4K. Dzięki temu oparta o technologię Unreal Engine, trójwymiarowa oprawa gry mimo upływu lat wciąż sprawia pozytywne wrażenie.

PC

BioShock: The Collection
BioShock: The Collection

Akcji 13 września 2016

Pakiet trzech odświeżonych części bestsellerowego cyklu Bioshock. BioShock: The Collection zostało przygotowane przez firmę 2K Games z myślą o PC i konsolach ósmej generacji. Akcja poszczególnych odsłon serii, określanej jako duchowy następca kultowego System Shocka, osadzona została w odmiennych realiach, a podczas rozgrywki wcielamy się każdorazowo w zupełnie inną postać. Elementem wiążącym poszczególne historie jest niezwykle oryginalny, dystopiczny klimat z nutką surrealizmu oraz umiejętne połączenie cech rasowej strzelaniny FPS z elementami RPG. W porównaniu z pierwotnymi wydaniami, The Bioshock Collection oferuje podrasowaną oprawę graficzną w rozdzielczości 1080p oraz płynnych 60 klatkach na sekundę. Ponadto w grach poprawiono jakość tekstur oraz efektów wizualnych i skrócono czas wczytywania się poszczególnych poziomów. Niewątpliwą atrakcję stanowi też fakt, że w zestawie oprócz samych gier znalazły się także wszystkie dodatki DLC, udostępniane odpłatnie posiadaczom sprzętu poprzedniej generacji.

PCPS4XONESwitch

BioShock Remastered
BioShock Remastered

Akcji 13 września 2016

Odświeżona edycja lubianej strzelaniny FPP z elementami RPG, która w 2007 roku zadebiutowała na PC i Xboksie 360, a rok później pojawiła się na PlayStation 3. W przypadku wydania pecetowego, Bioshock Remastered jest dostępne osobno, ale tytuł stanowi też część pakietu Bioshock: The Collection. Najważniejszą zmianą w stosunku do pierwowzoru jest poprawiona grafika – przekłada się to m.in. na ostrzejsze tekstury i wsparcie dla rozdzielczości 4K. Poza tym BioShock Remastered oferuje zawartość znaną z oryginału. W grze trafiamy do podwodnego miasta Rapture, w którym walczymy z agresywnymi mutantami i odkrywamy ponurą historię tego fascynującego miejsca. Rozgrywka opiera się na eksploracji klimatycznych lokacji, rozwiązywaniu zagadek środowiskowych, walce z przeciwnikami oraz rozwoju prowadzonego bohatera. Ten ostatni aspekt wiąże się z wyborami moralnymi, które wpływają na zakończenie historii. W walce posługujemy się bronią palną, białą oraz specjalnymi mocami uzyskanymi na drodze modyfikacji DNA bohatera.

PCPS4XONESwitch

BioShock Infinite
BioShock Infinite

Akcji 26 marca 2013

Gra akcji z widokiem z perspektywy pierwszej osoby (FPP), będąca spin-offem serii BioShock. Tytuł wyprodukowany został przez studio deweloperskie Irrational Games przy wsparciu wydawniczym firmy 2K Games. Akcja BioShock: Infinite toczy się w alternatywnym świecie z początków XX wieku. Główny bohater, prywatny detektyw Booker DeWitt, trafia do podniebnego miasta Columbia, gdzie musi odnaleźć i wydostać stamtąd kobietę imieniem Elizabeth. Okazuje się, że jest ona niezwykle cenna dla dwóch rywalizujących o władzę frakcji. W trakcie zabawy gracz może korzystać z rozmaitych rodzajów broni palnej, a także specjalnych mocy (np. przywołanie kruków i telekineza). Niezwykle klimatyczna oprawa wizualna gry generowana jest przez zmodyfikowany silnik Unreal Engine 3.

PCX360PS3

BioShock 2
BioShock 2

Akcji 9 lutego 2010

Kontynuacja wydanej w 2007 roku gry akcji BioShock. Produkcją BioShock 2 zajęło się studio 2K Marin przy wsparciu zespołów deweloperskich Digital Extremes, 2K China Arkane Studios oraz Darkside Game Studios. Akcja gry osadzona została w 1968 roku (8 lat po wydarzeniach z części pierwszej) w podwodnej metropolii Rapture. Gracz kieruje poczynaniami „Obiektu Delta”, jednego z prototypowych „tatuśków”. Bohater musi odnaleźć swoją „siostrzyczkę”, czemu za wszelką cenę stara się zapobiec administratorka miasta - Sofia Lamb. Twórcy pozostali wierni koncepcji rozgrywki łączącej elementy pierwszoosobowej strzelaniny (FPS) oraz cRPG. W odróżnieniu od pierwowzoru BioShock 2 oferuje jednak możliwość zabawy wieloosobowej z siedmioma wariantami potyczek multiplayer.

PCX360PS3

BioShock
BioShock

Akcji 21 sierpnia 2007

BioShock to wyprodukowana przez studio Irrational Games (System Shock 2, SWAT 4 i inne) gra akcji z elementami pierwszoosobowej strzelaniny, cRPG oraz survival horroru. Fabuła kampanii głównej przenosi graczy do podwodnego miasta Rapture, dokąd główny bohater – Jack trafia na skutek katastrofy lotniczej. Zrujnowana metropolia kryje wiele mrocznych i śmiertelnie niebezpiecznych sekretów... Rozgrywka w BioShock stanowi połączenie dynamicznego FPS-a oraz rozwiązań rodem z cRPG. W zmaganiach z przeciwnikami gracz może sięgnąć po kilka rodzajów broni konwencjonalnej oraz tzw. plazmidy, pozwalające zyskać nadnaturalne moce. Na bieg wydarzeń duże znaczenie mają podejmowane w trakcie zabawy wybory moralne. Wyjątkowo klimatyczna oprawa audiowizualna gry generowana jest przez popularny silnik Unreal Engine 2.5.

PCX360PS3iOS